Predsednica Skupštine zakazala za ponedeljak konsultacije poslaničkih grupa o preporukama ODIHR-a (VIDEO)

Tri meseca od izbora, ne pomeramo se sa mrtve tačke. Opozicija, koja je tražila da se preispitaju navodi o izbornoj krađi, posle toga je ipak ušla u Parlament, a vlast nastavlja da optužuje opoziciju da na silu i protivno izbornoj volji građana pokušava da dođe na njeno mesto.

Skupština Srbije. Foto: Srđan Ilić

Predsednica Skupštine je za ponedeljak zakazala konsultacije poslaničkih grupa o međunarodnim preporukama za poboljšanje izbornog procesa. Vladajuće stranke će se odazvati, a opozicione još nemaju jedinstven stav. Putem medija, vlast i opozicija se međusobno pozivaju na dijalog, ali iskrene političke volje za to nema.

Vladajuće stranke smatraju da bi za opoziciju bilo najpametnije da učestvuje u konsultacijama, ali i da je ne zanimaju realni problemi u vezi sa izbornim procesom, već da se ponaša kao da su, kako kažu, ti problemi nastali juče.

"Znači, ja pozdravljam dijalog, mi ćemo kao stranka učestvovati, ali sa tog aspekta mislim da zahtevi koji se postavljaju od strane opozicije, da treba da budu konkretni i primereni situaciji, odnosno, da budu ostvarivi“, kaže predsednik Socijalističke partije Srbije, Ivica Dačić.


Pozivajući opoziciju na otvoren i konstruktivan dijalog, istovremeno ih optužuje da se skrivaju iza preporuka ODIHR-a.

"Dajte mi da vidimo šta je realno, ja se 34 godine bavim politikom i izbornim procesom, neka malo nauče ljudi šta je izborni proces, a ne da se kriju iza autoriteta. ODIHR nikoga neće da dovede na vlast, ako nemate glasove ovde od strane našeg naroda“, poručuje opoziciji Dačić.

Opozicija ne krije da je tražila pomoć međunarodnih organizacija i posmatrača, kako bi se prevazišla duboka politička kriza za koju optužuju vlast. Zahtevaju formiranje Komisije za kontrolu izbora, koja bi utvrdila činjenice o neregularnostima, kao i to ko je za njih odgovoran.

"Ako se pozivamo na izveštaje međunarodnih posmatrača, to jeste uključenost i opozicionih političkih stranaka i organizacija civilnog društva u sve procese koji se tiču izbora i to je ono što smo tražili. I to je suština, mi tražimo da budemo uključeni u izborni proces, a vlast naravno ne želi da nas uključi, da bi mogla da nastavi da krade na izborima“, odgovara Jelena Jerinić, poslanica Zeleno-levog fronta.

"Mi smo za sada i sa strane vlasti i sa strane opopzicije videli jednu vrstu uslovne, deklarativne spremnosti za dijalog, zato što ni jedna, ni druga strana nije želela da pristane na taj dijalog bezuslovno. Moje mišljenje je da bismo govorili o bilo kakvim ozbiljnijim efektima tih razgovora, da je u njima potrebno da bezuslovno učestvuju i vlast i opozicija“, kaže za Insajder Bojan Klačar, izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju. 

Rezultat tog bezuslovnog dijaloga trebalo bi da bude preispitivanje navoda o kupovini glasova, organizovanom grupnom glasanju, ugrožavanju tajnosti glasanja, fotografisanju biračkih listića, neovlašćenom praćenju birača, fizičkim napadima na posmatrače, odsustvu pluralizma mišljenja u medijima, nesređenim biračkim spiskovima i nedovoljnoj uključenosti civilnog sektora u izborni proces.

Izvor: Insajder