Predsednički izbori u Rusiji: Antiratni političar glavni oponent Putinu (VIDEO)

Za nešto više od mesec dana - uzdrmana ratom, sankcijama i emigracijom - Rusija bira novog predsednika. Među kandidatima, međutim, stara imena - tri opoziciona lidera bliska Kremlju i aktuelni predsednik Rusije koji je, promenom Ustava, sebi omogućio učešće u trci za treći mandat. Pažnju ipak privlači potencijalni, peti kandidat - Boris Nadeždin; podržava ga deo javnosti koji se protivi ratu u Ukrajini.

Foto: Tanjug/AP Photo

Uz poruku da Rusija želi mir i uz podršku supruga ruskih vojnika u Ukrajini koje traže da se njihovi partneri vrate kući, Boris Nadeždin objavio je da će se kandidovati na izborima za predsednika Rusije. Njegovu kandidaturu podržavaju brojni protivnici Kremlja - od izgnanog oligarha Mihaila Hodorovskog, do zatvorenog opozicionara Alekseja Navaljnog.

"Nadam se da ću posle izborne kampanje ostati živ, izvan zatvora i da me neće proglasiti stranim agentom. Živimo u takvoj zemlji i u takvom vremenu kada ne postoji zaštita od zla", izjavio je opozicioni lider Boris Nadeždin.

Boris Nadeždin nije naročito poznat međunarodnoj javnosti, međutim, iza sebe ima dugu i raznoliku karijeru. Od kraja devedesetih je u politici - bio je poslanik u Dumi, aktivan na lokalnom nivou u Moskvi, i ubrajao se među najbliže saradnike Boris Nemcova, jednog od najvećih političkih protivnika Vladimira Putina koji je 2015. ubijen u blizini Kremlja. Iako je Nadeždinova biografija najprihvatljivija ruskoj opozicionoj javnosti, stručnjaci ukazuju na problem - biračko telo na koje računa je ili zastrašen ili je u poslednje dve godine emigrirao zbog rata u Ukrajini.

"Njegovo biračko telo, prvo, nije veliko. Drugo, pitanje je kako će se manipulisati izbornim listićima. I treće, najvažnije, za Putina glasa ceo establišment. Za Putina glasa sistem - vojska, policija, crkva i Nadeždin nema šanse da dobije dovoljnu količinu glasova", izjavila je za Marker Jelica Kurjak, bivša ambasadorka Srbije u Rusiji.

Predsednik Rusije Vladimir Putin jedan je od najdugovečnijih ruskih državnika - na vlasti je skoro  četvrt veka, a njegovi kritičari kažu da su samo prvi izbori na kojima je učestvovao bili fer i pošteni. Rusija se danas svrstava među zemlje sa najnižim stepenom demokratskih sloboda, pa se stoga očekuje da će, kao i posle ranijih izbornih ciklusa, nezadovoljni građani izaći na ulice uprkos strogim zakonima o okupljanjima, koji su uvedeni zbog rata u Ukrajini.

"Sigurno će biti nezadovoljnih i sigurno će biti hrabrih da izađu na jednu od tih njihovih trgova gde se obično dozvoljava da izlaze. Ali isto tako, mislim da ne bi trebalo da im zabrane, jer to jeste jedna vrsta ventila koja je potrebna svim tim takvim autokratskim društvima. Znaju oni da je veliko nezadovoljstvo, ali uvek mogu u ovo što ste napomenuli da kažu: 'Kako vas nije stid da sada protestujete i uzdrmavate stabilnost društva kada, evo ginu vam vaši sunarodnici u Ukrajini", kazala je Kurjak.

Centralna izborna komisija do sada je potvrdila četiri kandidature - Vladimira Putina i trojice opozicionara bliskih Kremlju. Boris Nadeždin čeka odluku Izborne komisije koja proverava ispravnost potpisa podrške njegovoj kandidaturi. Ruska izborna komisije ranije je odbacila kandidaturu antiratne kandidatkinje Jekatarine Duncove, uz obrazloženje da je imala greške u dokumentaciji, uključujući i pravopisne.

Izvor: Insajder