Pribićević za Insajder Intervju: Tramp je izabrao teme na kojima Harisova nema šanse (VIDEO)

“Iako svi pokazatelji, ili najveći broj pokazatelja, kada je ekonomija u pitanju rast, inflacija, nezaposlenost, idu u prilog statistikama koje govore da američka ekonomija dobro funkcioniše, percepcija u narodu je suprotna, da su ljudi nezadovoljni, Amerikanci smatraju da sve gore žive. To je ključna stvar. Percepcija i brojna istraživanja su već u zadnjih nekoliko meseci pokazivala da su Amerikanci nezadovoljni svojim, pre svega, visokim cenama hrane, stanovanja, automobili, znači, ono što je njima najvažnije. Drugi razlog koji je na to uticao jeste da je Tramp izabrao teme na kojima, zapravo, Harisova nema šanse. A jedna od tih ključnih tema jesu migracije”, izjavio je u Insajder intervjuu Ognjen Pribićević, bivši ambasador u Berlinu i Londonu i naučni savetnik u Institutu društvenih nauka, govoreći o razlozima pobede Donalda Trampa na tek okončanim predsedničkim izborima u SAD.

Ognjen pribićević, foto: Insajder

Govoreći o ratu u Ukrajini, i izjavi Donalda Trampa da će, ukoliko pobedi, brzo okončati taj sukob, Pribićević je ocenio da će Tramp verovatno u najskorijem periodu uspostavi kontakt sa Putinom i da će razgovarati o prekidu rata ali da je pitanje šta može da uradi.

 ”Tu postoji ozbiljan problem za rusku stranu  koja se naravno obradovala pobedi Trampa,  jer Tramp želi da zatvori taj konflikt,  ali Tramp svakako neće dopustiti da Amerika iz tog rata izađe kao gubitnik, jer se svet promenio. Amerika je, na primer, iz vijetnamskog rata  mogla da izađe kao gubitnik, zašto? Zato što je imala apsolutnu dominaciju u svetu,  pre svega takozvanu meku moć. Imala je Hollywood, imala je McDonald's, filmove, muziku, dominaciju. Danas to više nema. Amerika je puno slabija danas nego pre 30-40 godina  i odtuda Tramp ne može da dozvoli da izgubi taj rat, odnosno ne može da dozvoli da se napravi dogovor koji bi bio u okviru ove politike, da Rusija zadrži ono što je vojno uzela”, kaže Pribićević.

Govoreći o tome kako će Trampova pobeda uticati na region, posebno na pitanje Kosova, on je ocenio da Amerika neće menjati svoje spoljnopolitičke stavove i da je tačno da Kosovo nije među prioritetima spoljne politike SAD, ali je podsetio da je, nakon intevencije i pritiska SAD, kosovski premijer  Aljbin Kurti svojevremeno bio primoran da podnese ostavku, za šta je optužio tadašnjeg savetnika predsednika, Ričarda Grenela.  

Pribićević je rekao da se mogu očekivati neki pomaci i pritisci na Prištinu. 

“Možemo očekivati nešto pre svega u oblasti ekonomije, naprimer u vezi sa ovom zabranom uvoza za naše robe dole na Kosovo i Metohiju. Pod broj dva i u pitanju zajednice opština sa srpskom većinom. To su neka pitanja srpske zajednice na severu, pitanja koja su za nas jako važna,  a u kojima se ništa ne pomera. U zadnjih par godina Kurtijeva vlada ništa nije uradila i mislim da će se sad naći pod pritiskom.”, kaže Pribićević.

Govoreći o svojoj novoj knjizi: Drugačiji svet -Tramp, Bregzit i rat u Ukrajini, Pribićević je ocenio da danas živimo u drugačijem svetu, u svetu koji potresaju krize institucija i demokratije, sistema vrednosti, kao i urušavanje ljudskog kapitala.

“Evo jednog primera iz istorije o kom pišem. Vidite, starost nekadašnjih članova politbiroa nekadašnjeg Sovjetskog Saveza: Černjenka, Andropova, Kirilenka, Gromika, u Americi je uzimana kao jedan od najvažnijih kriterijuma slabljenja moći Sovjetskog Saveza, kao i da je to pokazatelj budućeg brzog raspada Sovjetskog Saveza. Pogledajte danas administracije Bajdena i Trampa. Oni su sad mnogo stariji nego što su nekad bili Rusi”, zaključuje u emisiji Insajder intervju Ognjen Pribićević, bivši ambasador u Berlinu i Londonu i naučni savetnik u Institutu društvenih nauka. 

Izvor: Insajder