Prikupljanje potpisa podrške pred izbore: Nove sumnje o nepravilnostima, stare još bez epiloga (VIDEO)

Novi izbori – u Beogradu i još 87 mesta u Srbiji su pred nama. Izborna kampanja je počela, a stranke i organizacije već prikupljaju potpise podrške. Nepravilnosti se, međutim, već pojavljuju. Dodatnu sumnju budi i to što je na prethodnim izborima podneto više krivičnih prijava zbog sumnji da su falsifikovani podaci građana za potpise podrške izbornim listama. Neke od njih su odbačene, a neke još - nemaju epilog.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Koalicija koju čine Socijalistička partija Srbije i Jedinstvena Srbija, prva je predala listu za lokalne izbore 2. juna u Jagodini. I bila bi to vest kao i svaka druga, da to nisu učinili pre nego što je Gradska izborna komisija u tom gradu objavila odluku o obrascima za predaju izbornih listi na sajtu Republičke izborne komisije, čime ta odluka i stupa na snagu. Dostavljanje obrazaca strankama pre nego što ih objavi izborna komisija ne samo da je kršenje izbornih procedura, nego i kršenje najvišeg pravnog akta – Ustava.

“Problem je u tome što stranke na vlasti zloupotrebljavaju svoju poziciju, one unapred znaju kako će izgledati obrasci, pa ih unapred pripreme, čak i počnu da prikupljaju pre nego što je dat znak za start. Poseban problem je i taj što stranke vlasti rezervišu, odnosno zauzmu sve overivače i opštinske i notare i onda niko drugi ne može da skuplja potpise dok vladajuća stranka ne sakupi. To je jednostavno od samog početka, dakle izbori su neravnopravni”, izjavio je za Marker stalni član Gradske izborne komisije Zoran Alimpić.

Sumnje u novi izborni proces budi i činjenica da se za tri od četiri do sada predate liste u Beogradu, ne zna gde su i kako skupljale potpise. Poznato je da su liste "Ćale ovo je za tebe – Petar Đurić", "Za zeleni Beograd – Kad ako ne sad – Dr Dejan Žujović” i Ruska stranka potpise overavali u istih pet opština. U jeku pregovora sa vlasti oko poboljšanja izbornih uslova, doskorašnja Koalicija “Srbija protiv nasilja” podelila se na dva tabora – one koji su stava da nema uslova za izlazak na izbore u Beogradu i one koji izlaze pod sloganom “Biram borbu”.

“Nikad nećemo imati slobodne i fer izbore. Nismo ih imali ni devedesetih kada smo pobedili Miloševića. Ono što nama preostaje je borba institucionalnim sredstvima i možemo se boriti i na protestima, videli smo da je i ta borba dala rezultata, jer vlast nije formirana u Beogradu na osnovu izbora koji su rezultirali krađom na izborima”, rekao je za Marker potpredsednik Narodnog pokreta Srbije, Miloš Pavlović. 

Četiri meseca otkako je više građana saopštilo da su njihovi lični podaci bez njihovog znanja iskorišćeni za potpise podrške pojedinim izbornim listama na decembarskim izborima, i dalje nema odgovora ko je za to odgovoran. Iz Prvog osnovnog tužilaštva, kome su podnete krivične prijave, za Insajder odgovaraju da još čekaju MUP da im dostavi potrebne informacije. Stalni član Gradske izborne komisije smatra da postoje dva rešenja.

 “To je da se odredi, da izborna komisija odredi koliko notara mora da bude odvojeno, slobodno i za neku opozicionu listu, da ne može odmah vladajuća stranka da zauzme sve. Ili drugo rešenje bi bilo, a to je nešto što opozicija može da zatraži u sklopu ovih pregovora za unapređenje izbornih uslova, da se promeni Zakon o lokalnim izborima i da se redosled na listiću određuje žrebom, kao što je to na izborima za predsednika Republike. To bi bio jedan korak ka većoj ravnopravnosti, jednakosti i na kraju krajeva ka boljim izbornim uslovima”, ocenio je stalni član GIK-a Zoran Alimpić.

U Srbiji je na skoro svake dve godine održavaju izbori, koji su gotovo po pravilu, obeleženi brojnim sumnjama u nepravilnosti. Neretko, bez epiloga i odgovornosti.

Izvor: Insajder