Priština na korak od članstva u Savetu Evrope (VIDEO)
U Strazburu se večeras glasa o zahtevu Kosova i Metohije za članstvo u Savetu Evrope. Ukoliko bude prisutan dovoljan broj poslanika u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, i ako dvotrećinska većina glasa ZA, Prištini ostaje samo još jedan korak do punopravnog članstva. Beograd je proteklih dana diplomatskim sredstvima pokušao da zaustavi taj proces, ali bez uspeha.
Ukoliko Kosovo i Metohija večeras dobije potrebnu većinu u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, to će biti prvi put da se o nečijem članstvu ne odlučuje jednoglasno. Problem je i to što Kosovo i Metohija nije članica Ujedinjenih nacija, niti ga priznaju sve članice Saveta Evrope; od ukupno 46 članica, gotovo četvrtina ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost. Ipak, sve je to zanemareno i, prema izveštaju izvestioca Dore Bakojani, Priština zaslužuje članstvo i tri mesta u Parlamentranoj skupštini, jednoj od najstarijih panevropskih institucija.
Svih deset amandmana koje je na prijem Kosova podnela beogradska delegacija, uoči glasanja je odbio Odbor za politička pitanja i demokratiju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. Odbijeni su i amandmani članova italijanske delegacije i jednog člana delegacije Mađarske. Amandmanima je traženo odlaganje prijema Kosova i Metohije, kao i da članstvo u Savetu Evrope bude uslovljeno formiranjem Zajednice srpskih opština. Umesto toga, od Prištine se traži da formira ZSO, ali tek kada postane članica. O tom presedanu danas je govorila i predsednica Skupštine Srbije:
“I hvala onima koji su jasno rekli da ovo urušava kredibilitet Saveta Evrope. Da nakon ovoga I ako se ovo ovako progura, Savet Evrope zaista više ništa ni ne znači. Ništa ne znači. Savet Evrope koji je zaštitnik ljudskih prava I vladavine prava.” – izjavila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.
I dok se Beograd trudi da spreči prijem Kosova u Savet Evrope, zaboravlja se da je usmenim prihvatanjem evropskog predloga, marta prošle godine na Ohridu, predsednik Srbije obavezao i na to da se Beograd neće protiviti prijemu Kosova u evropske organizacije, niti ga sprečavati na putu ka evroatlantskim integracijama.
A Srbiju, na evropskom putu, od juče zvanično čeka i ispunjenje svih tačaka evropskog predloga. Tako su se dogovorili ambasadori država članica Unije, koji su to dodali u Poglavlje 35 koje se tiče Kosova i Metohije.
Izvor: Insajder