Priština na nekoliko koraka od punopravnog članstva u Savetu Evrope (VIDEO)

Posle članstva u pojedinim institucijama Saveta Evrope, poput Evropske banke za razvoj i Venecijanske komisije, i dozvole da njegovi poslanici prisustvuju i učestvuju na plenarnim zasedanjima – samo bez prava glasa - cilj Kosova i Metohije sada je da postane punopravna članica tog tela. Preskočen je prvi stepenik od ukupno tri stepenika za punopravni prijem; Politički odbor Parlamentarne skupštine tog tela glasao je ZA.

Palata Evrope, sedište Saveta Evrope u Strazburu. Foto: High Contrast/CC BY 2.0 DE/Wikimedia Commons

Na Kosovu i Metohiji postoji funkcionalna parlamentarna demokratija, piše u izveštaju Dore Bakojani koja je izvestilac za Kosovo u Savetu Evrope. Shodno tome, traži njegovo članstvo i tri mesta u tom telu. Prethodno je Priština morala da ispuni jedan uslov - da na osnovu odluke kosovskog Ustavnog suda još iz 2016. godine, manastiru Visoki Dečani vrati 24 hektara. Među ostalim uslovima, izdvajaju se dva, koja mora da ispuni tek kada postane punopravna članica: to su formiranje Zajednice srpskih opština, na šta se čeka već 11 godina - odnosno od potpisivanja Briselskog sporazuma, i preispitivanje odluke o eksproprijaciji zemljišta na severu Kosova i Metohije, čiji su vlasnici Srbi, a na kome je kosovska policija izgradila baze:

“Ja sam zastupao neke od stanovnika Zubinog Potoka i Leposavića koji su pogođeni tom eksproprijacijom. Ona je, kako je i sud u Prištini presudio protivzakonito, dakle sprovedena je u suprotnosti sa kosovskim zakonom eksproprijaciji. Međutim to što je doneta presuda, odnosno donete su dve presude, jedna za Leposavić, druga za Zubin Potok i nema neku veliku praktičnu težinu s obzirom da su te baze koje su izgrađene i dalje ostale tu gde jesu. Ono što je problem suštinski, a to je ta nelegalna izgradnja baza, da to nije nikakav uslov i da šta god da se desi, to neće uticati na bezbednosno stanje na severu Kosova”, rekao je za Insajder pravnik Dragutin Nenazić.

U pismu Savetu Evrope, kosovska predsednica i predsednik kosovske Skupštine garantuju da će poštovati sve preuzete obaveze. Odnosno da će raditi na smirivanju tenzija na severu, uzdržavati od upotrebe specijalnih policijskih snaga za redovne policijske aktivnosti, i zalagati se za nezavisno sudstvo:

"Što se tiče nezavisnosti sudstva, na Kosovu je malo specifična situacija, sudovi u nekim stvarima zaista postupaju nezavisno, ali to je opet jedna politička stvar. Dakle, ta, da kažem, pravosudna struktura i politička struktura nisu baš u najboljim odnosima, pa često jedni drugima, da kažem, mrse konce, ako tako mogu da se izrazim. Svakako, sve i da neko dobije neku dobru korisnu presudu nekog od njihovih sudova, veliki problem je izvršenje tih presuda”, kaže Nenezić.

Iako 12 od 46 država članica Saveta Evrope ne priznaju Kosovo i Metohiju, od njih se traži da poštuju odluku o njegovom prijemu u Savet Evrope, ako i kada ta odluka bude donesena:

“Prvi put imate jednu teritoriju koja nema subjektivitet države, a guraće se, odnosno favorizovaće se da postane članica Saveta Evrope, bez konsenzusa. I pali su svi principi, koje su sami postavili“ izjavio je Miloš Vučević, ministar odbrane u tehničkom mandatu.

Sledeći sastanak na kome će se raspravljati o prijemu Kosova i Metohije u Savet Evrope je plenarno zasedanje Parlamentarne skupštine, zakazano za april. Ako Parlamentarna skupština usvoji rezoluciju, preporuku za članstvo Kosova šalje Komitetu ministara spoljnih poslova svih država članica Saveta Evrope. Oni bi, na sastanku 17. maja, mogli da donesu konačnu odluku o prijemu Kosova I Metohije u tu evropsku instituciju.

Izvor: Insajder