Prodata "Stara šećerana", ministar Vesić kaže da je "stečajni upravnik požurio sa prodajom" (VIDEO)

"Prva srpska fabrika šećera Dimitrije Tucović 1898", poznatija kao "Stara šećerana", prodata je na javnom nadmetanju za 690 miliona dinara, odnosno oko 6 miliona evra. Kupac je "Vrenje doo", firma registrovana na adresi Šećerane. Međutim, resorni ministar poručuje da je stečajni upravnik požurio sa prodajom - i da država ima pravo preče kupovine. Pre dva meseca, Vlada Srbije donela je odluku o izmeni Prostornog plana priobalja Save prema kojem se projekat "Beograd na vodi", sa postojećih stotinu hektara, širi na još 300 hektara, koji obuhvataju i Staru šećeranu.

Foto: Insajder

Stara šećerana nadomak beogradske Ade Ciganlije dobila je novog vlasnika. Stečajni upravnik, koji je praktično direktor preduzeća, oglasio je prodaju, pa je na licitaciji novi vlasnik postala firma Vrenje koja već ima pravo korišćenja jedne parcele kompleksa - i koja je registrovana na toj adresi.

Kompleks Stare šećerane, koji je danas prodat, prostire se na 12 hektara zemljišta, na atraktivnoj lokaciji u širem centru Beograda, a nadomak reke Save. Iako su se na licitaciji nadmetala četiri ponuđača, sa početnom cenom od 680 miliona dinara, kompleks je prodat po neznatno višoj ceni od početne - za 690 miliona dinara, odnosno šest miliona evra.

"Šest miliona evra za toliki prostor, ogroman je prostor oko Šećerane, sama Šećerana ima nekih 12 objekata. Ogroman plac koji se tu nalazi, sigurno je nešto što ne vredi samo šest miliona. Vi znate da se u Beogradu kvadratni metar stana na dobrim lokacijama kreće i do 12.000 evra onda ne znam kako može na jednoj lokaciji kao što je Šećerana, istorijski deo grada, preko puta Ade Ciganlije da nešto košta šest miliona", izjavio je za Marker Marko Bogdanović, istoričar umetnosti.

Prodaju su pokušali da spreče poslanici Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović i Danijela Nestorović, i grupa aktivista, koji su zahtevali da se licitacija prekine jer, kako su tvrdili, nije obavljena u skladu sa propisima.

Licitacija je ipak održana i vlasnik Stare šećerane postalo je "Vrenje", koje se bavi proizvodnjom prehrambenih proizvoda. Većinski vlasnik Vrenja je firma "Pan-alko", u vlasništvu jednog crnogorskog državljanina, dok je manjinski vlasnik beogradska građevinska firma "Concord West", u većinskom vlasništvu Željka Drčelića. Ubrzo posle prodaje oglasio se resorni ministar, uz ocenu da je očigledno da je stečajni upravnik požurio sa prodajom. Podseća da je namera države da taj prostor revitalizuje i očuva.

"Više puta sam prethodnih dana upozoravao da je očigledno bila namera da se Stara šećerana proda za male pare i da se znalo kome će biti prodata. Na žalost, država ne može da utiče na rad stečajnih upravnika. Ono što može da učini država je da iskoristi pravo preče kupovine, što se nadam da ćemo da učinimo", rekao je Vesić.

Država ima rok od mesec dana da otkupi Staru šećeranu posle čega bi tražila partnera s kojim bi obnovila kompleks.

Od 1984, taj kompleks je kulturno dobro, a nalazi se u okviru prostorno kulturno-istorijske celine "Topčider" koja je od 1987. kulturno dobro od istorijskog značaja. Nadležni su više puta podsećali da na tom prostoru gradnja nije moguća i da država planira da to postane kulturni centar za mlade umetnike, odnosno da Beograd dobije prostor kakav imaju veliki evropski gradovi.

Plan države bio je da Stara šećerana postane deo stambeno-poslovnog kompleksa Beograda na vodi pa je tako Vlada, pre dva meseca, inicirala izmenu Prostornog plana. Plan nije usvojen, a stečajni upravnik je, u međuvremenu, u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, odlučio da Šećeranu stavi na licitaciju. Posle svega, sudbina kompleksa Šećerane nije poznata. 

"Ukoliko bi došlo do toga da se stambeni objekti zidaju ispred same Šećerane, ili jako blizu nje, to bi apsolutno upropastilo čitav kompleks i dovelo bi apsolutne devastacije kulturno-istorijskog nasleđa", naveo je Bogdanović.

Da li će država Srbija iskoristi pravo preče kupovine i kupiti Šećeranu za oko 6 miliona evra, pitali smo Direkciju za imovinu. Odgovora nema. Na pozive Insajdera nije se odazvao ni stečajni upravnik.

Izvor: Insajder