Prof. Bešić za „Marker“: Vlast je u problemu, očigledno da nema kontrolu i zbog toga se oseća neprijatno (VIDEO)
Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Miloš Bešić rekao je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji, govoreći o blokadama fakulteta, da je očigledno da je vlast u problemu i da se vrlo neprijatno oseća u situaciji kada nema kontrolu.
„Oni nad ovim nemaju kontrolu, to je očigledno. I oni čine sve što mogu da učine, da bi uspostavili tu kontrolu. Postoje stvari oko kojih ne možemo da razgovaramo. Prva stvar je da studenti, kao i svi građani Srbije, imaju pravo da protestuju. I tačka. Tu prosto nema nikakve debate. I pod dva, niko nema pravo da ugrožava njihovu bezbednost zato što protestuju, njihovu ili bilo čiju. Ovih dana sam malo surfovao po internetu, da vidim istorijate protesta i onda mi je u oko upao protest iz 2011. godine, koji su zajedno organizovali studenti i policija, razlozi su sasvim izvesno bili mnogo manje važni od ovih koji su sada i nije bilo nikakvih problema, nije bilo nikakvog nasilja, nije bilo ničeg što bi na bilo koji način osporilo njihovo pravo da slobodno protestuju. I mislim da je to vrlo važno, jer se u ovoj političkoj galami koja se pravi zaboravljaju dve činjenice - razlozi zašto su studenti ušli u protest, te to da oni imaju legitimno pravo da protestuju, bez obzira koji su razlozi“, rekao je Bešić.
Ozbiljan akt delegitimizacije aktuelne vlasti
Kako kaže, vidljive su različite strategije koje se koriste kako bi se trenutna situacija stavila pod kontrolu.
„Poslednja strategija je da se skrati školska godina u srednjim školama, pošto vidimo da se srednje škole priključuju. Jedna od tih strategija jesu i ovi pojedinačni fizički napadi, koje zaista ne mogu da razumem. Nezavisno od konteksta i bilo čega, ne mogu da shvatim da neko uzme auto i namerno krene na žive ljude. To su stvari o kojima je teško govoriti. To je postalo sastavni deo tog nekakvog političkog folklora u areni političke borbe. Dakle, to su prosto stvari koje su neprihvatljive. No, meni se čini da bez obzira na sve te pojedinačne akte i pokušaje uspostavljanja kontrole - uključujući i obećanje za jeftine stanove, što je neka tehnologija štapa i šargarepe - oni nisu u stanju da ovde uspostave kontrolu. Možemo slobodno da kažemo da su ovi protesti jedan ozbiljan akt delegitimizacije aktuelne vlasti. Nosioci vlasti su sami krivi za ovo jer se nisu ponašali na način na koji su morali, u smislu odgovornosti, kada se desio tragični događaj u Novom Sadu“, smatra Bešić.
Prema njegovim rečima, ono što traže studenti je vrlo jasno definisano, ali je, ističe on, vlast već okasnila, jer je u ovakvim dešavanjima tajming vrlo bitna stvar.
„Sve što je pitanje odgovornosti, a to je ono što studenti traže, vlast je morala da uradi odmah nakon 1. novembra. Prosto, kao odgovorna vlast je to morala da uradi. Čim to nije uradila, to znači da na neki način prikriva odgovornost i onda to pravi jednu lavinu protestno-kritičkog osećanja, koje je kod studenata najizraženije. Dakle, studenti su ti koji treba da kažu da li su njihovi zahtevi ispunjeni ili nisu. Ne ja, ne vi, jer oni protestuju, oni su ispostavili zahteve, znaju kome su ih ispostavili... Dok studenti ne kažu da su zahtevi ispunjeni, ta politička frazeologija da neko kaže da su ispunjeni prosto nije dovoljna“, kazao je sagovornik „Markera“.
Zasićenje i pukotine
Upitan da li studenti koji su se ujedinili u celoj zemlji imaju veću snagu da istraju u zahtevima i svojoj borbi nego što su je imali prošle godine organizatori protesta, Bešić je najpre naveo da se kod vlasti mogu videti zasićenje i pukotine.
„Svaka vlast ima svoj ciklus. I čak nezavisno od ovih rešavanja, nažalost i ovih tragičnih dešavanja, taj ciklus prosto ima nekakav svoj normalan tok. I svaka vlast, pa sve i da je najbolja, ima neku tačku svog zasićenja, gde ti mehanizmi otprilike kasnije počinju da popuštaju. Mi imamo sistem sa dominantnom partijom, koja ima svoja pravila funkcionisanja i ima, naravno, veliki broj strateških prednosti sa stanovišta tehnologije održavanja vlasti. Ali ima i određenih pukotina koje se s vremena na vreme daju videti. Kada je reč o zasićenju, mislim da se taj negativni pik po vlast pokrenuo sa građanskim protestima ’Srbija protiv nasilja’. Videlo se i da je motivacija ljudi da stanu uz vlast i da je brane na onom kontramitingu bila veoma niska. To je bilo vrlo očigledno. I u međuvremenu svaki sledeći događaj proizvodi kumulativni efekat, ovde se o tome radi. Dakle, sve što se dešavalo nakon toga i što će se verovatno dešavati u bliskoj budućnosti samo će da zida dalje tu građevinu koja će njima sve više i više da pravi problem“, rekao je on.
Kaže da studenti kao kategorija uvek imaju neku svoju specifičnu težinu i njih vlast ne može prozvati za greške bivše vlasti, ne može im naći sumnjive biznise i tome slično.
„Ta deca na našim fakultetima uče šta je to demokratija, šta su to ljudska prava, kako treba institucije da funkcionišu i ona vide neki nesklad. Studenti prava, isto tako, vide neki nesklad, vide neki problem u društvu. Dakle, kad god se to desi vi treba zapravo prvo da ukažete poštovanje studentima i onda da ih dobro saslušate, a ne ad hoc da ih markirate kao političke neprijatelje“, ističe Bešić.
Gašenje malih „požara“
On je ukazao i na dve stvari koje su mu u ovom trenutku vrlo interesante. Prva stvar se odnosi na doskorašnju direktorku „Infrastruktura Železnice Srbije“ Jelenu Tanasković, odnosno njeno prebacivanja odgovornosti na druge.
„Tragična stvar se desila, neko mora biti odgovoran. I ona je izašla sa izjavom gde je maltene rekla da je provizorno postavljena i da su neki drugi donosili odluke u njeno ime. Kad se dese strašne stvari neko mora biti odgovoran i to strašno narušava tu unutrašnju koheziju i pravi ozbiljne probleme“, kaže on.
A druge stvar je da trenutno imamo raširene „požare“ svuda – kod srednjoškolaca u školama, kod studenata na fakultetima, kod poljoprivrednika...
„A onda se vidi da se tu sad uspostavlja nekakva komunikacija između njih. Pa je na Slaviji za nedelju zakazan protest. Mnoštvo malih požara jednog trenutka prosto može da napravi mnogo veću buktinju u situaciji kada se ujedini. Nema nikakve sumnje da će vlast preduzeti sve što može da preduzme ne bi li te sitne požare ugasila, jer veruju da je lakše gasiti te sitne požare nego jedan veliki“, dodaje Bešić.
Priča o ostavci je blef
Kada je reč o odlukama vlasti, poput one da đaci idu ranije na raspust, on je istakao da će u ovom trenutku svaki akt vlasti izazvati kontraefekat.
„Najmanje, najpametnije što mogu da urade jeste da puste studente i decu da protestuju. To je njihovo pravo i demokratsko pravo. Svaki akt će izazvati, na jedan ili drugi način, kontraefekte. Ako je ovde ideja da se sada trenutno oni ućutkaju, pa čak i ako se to postigne, vi ćete imati kumulativni efekat, vrlo brzo ćete imati dovoljno razloga da se desi slična ili možda još eksplicitnija vrsta protesta srednjoškolaca, studenata, poljoprivrednika... Kada vi dođete, sa stanovišta vlasti, u ovu situaciju u koju ste došli, zahvaljujući održavanju jednog sistema gde ste zapostavljali institucije i gde ste jednim jezikom hijerarhije upravljali čitavim društvom, vi jednog trenutka iscrpite sve mogućnosti da na taj način održavate kontrolu i vi morate ili da otvorite taj ekspres lonac ili će ekspres lonac početi da eksplodira. Vrlo je jasno da imamo otprilike takvu situaciju“, smatra on.
Govoreći o tome što su tabloidi juče forsilarali temu da će predsednik Vučić da podnese ostavku i da se ide na opšte izbore, Bešić je rekao da misli da se radi o blefu, što je, kako kaže, prilično rizičan potez zato što to može da pošalje različite signale na različitim stranama. On smatra da je ta priča plasirana u cilju mobilizacije njihove unutrašnje kohezije.
Izvor: Insajder