Prof. Orlović: "Ne znamo gde je granica između nosioca funkcije, državne funkcije i same države" (VIDEO)
U Srbiji svako ko se pobuni protiv vlasti, bez obzira na razlog, bude očekivano kritikovan. Međutim, neretko čujemo od predstavnika vlasti da je licemerno kritikovati dok koristite sve ono što su, kako kažu, oni omogućili. Tako smo tokom godina mogli da čujemo da glumci protestuju a država ih plaća. Negoduje vlast i na opozicione političare koje predsednik viđa u Galeriji, a bili su protiv izgradnje Beograda na vodi. Veliki je broj sličnih primera, a vlast kao da zaboravlja da ne može i ne sme sebe da izjednačava sa državom.
Protestuju protiv Vučića, a od Vučića dobili milione. To se moglo čuti od predstavnika vlasti tokom prošlogodišnjeg protesta Srbija protiv nasilja kom su se pridružili glumci. Korak dalje otišao je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je u Skupštini pročitao njihove honorare a obrazloženje napisao na svom sajtu pošto su ga glumci tužili.
"Kriju kao zmija noge da ih debelo plaća državni Telekom, dakle onaj isti Vučić, koga žele da obese“, navodi Nebojša Bakarec poslanik SNS – a na svom sajtu.
"A ne valja vam Vučić, malo vam je 119 puta više ulaganja, gadna vam je država, gadan vam je režim? Pa, nemoj da glumite, idite negde drugde, pa glumite“, izjavio je Darko Glišić predsednik Izvršnog odbora SNS – a.
Poslednjih godina utisak je da vlast stavlja znak jednakosti između sebe i države. Predsednik često podvlači da opozicioni lideri na primer posećuju Beograd na vodi, iako su se protivili tom projektu.
"Jedan sedi u kafiću, jedan je u šopingu, treći se šetka nešto i razgleda pa se pita što li je ovo sprečavao, četvrti jede sladoled. Kako se zove onaj sladoled tamo gde sam poslednji put video onog pa ga pitao: šta radiš bre ti ovde. Ne brini, ne brini, samo ti nastavi. Jel dobar sladoled? Uživaj! Ima neko ko ti je to napravio da možeš ovde da uživaš, podelio ti i dobru platu, da možeš sve to da platiš. Ja priš’o odmah, rek’o, vi’š kako je ovde. Pobeže ko glavom bez obzira. Ko da je đavola video a ja mu izgradio sve to, napravio sve to“, kazao je Aleksandar Vučić predsednik Srbije.
Ocena profesora Ustavnog prava Pravnog fakulteta u Novom Sadu, Slobodana Orlovića je da je politička kultura u Srbiji na osrednje niskom nivou i u takvom okruženju se lako prenebregne ono što se zove podela vlasti.
"Predsednik Republike sigurno da ne vodi investicije ili izgradnju ili ne bavi se dotacijama poljoprivrednika, međutim u ovakvom našem okruženju gde ta podela vlasti nije sprovedena, mi zapravo imamo stvari takve prirode da se zapravo jedan čovek pita za sve“, ocenjuje za Insajder Slobodan Orlović profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu
"To je igra moći koja traje već dosta dugo, negde od kad se ova vlast stabilizovala 2014. naročito nakon ponovnog izbora predsednika Vučića 2022. godine i sa ovim izbornim brodolomom na lokalnim izborima koje doživela opozicija, mi smo ušli u jednu novu fazu utvrđivanja jednog sistema koji je već bio autoritarno populistički time što je prigrabio sve resurse moći“, smatra Zoran Stojiljković profesor Fakulteta političkih nauka
"Dolazimo do situacije da ne znamo, gde je granica između nosioca funkcije, državne funkcije i same države. Nikako ne bismo smeli da dopustimo, da razmišljamo na način da je država jedan čovek ili država to sam ja“, navodi Orlović.
Iako SNS vlada već dvanaest godina, u javnosti se često osvrću na svoje prethodnike, oštro kritikujući period u zemlji do 2012. godine. I proteste poljoprivrednika vlast je videla kao napad na državno uređenje. Predsednik je uporedio traktore koje su poljoprivrednici vozili i kojima su štrajkovali 2012. sa onima kojima to čine danas.
"Pogledajte kako su tada štrajkovali i kojim su traktorima izlazili na ulice, a pogledajte danas sa kojim traktorima“, izjavio je 16. maja prošle godine Vučić.
Zato ne čudi što na aktuelnim protestima čujemo pitanje građana kojima smetaju blokade: ko vam daje penzije. Stavove predstavnika vlasti uredno koriste tabloidi namećući narativ da je nepoželjno buniti se, o kojoj god da je temi reč, jer se svaki vid protesta doživljava kao udar na državu koja se poistovećuje sa ljudima na vlasti. Vlast se bira na izborima i obaveza je onih koji vode državu da njom upravljaju u interesu svih građana uključujući i one koji nisu glasali za njih.
Novinarka Jasmina Dobrilović