Prof. Stojanovska-Ivanova za "Svet i mi": Rešenja se nude tek kada se dogodi tragedija, potrebne promene sistema koje mogu da pokrenu mladi (VIDEO)

Sociološkinja sa Filozofskog fakulteta u Skoplju, profesorka Tatjana Stojanovska-Ivanova, rekla je za emisiju "Svet i mi" na Insajder televiziji da je tragedija u Kočanima, u Severnoj Makedoniji, u kojoj je stradalo 59, uglavnom mladih osoba, pokazala da sistem ne funkcioniše u toj zemlji te da se, kako kaže, rešenja nekih problema nude tek kada se neka tragedija dogodi. Dodaje da sistem mora da se "resetuje," ali da je to dug proces i navodi da veruje u mlade ljude, za koje kaže da su pokretači takvih procesa.

Sociološkinja sa Filozofskog fakulteta u Skoplju, profesorka Tatjana Stojanovska-Ivanova. Foto: Insajder
Sociološkinja sa Filozofskog fakulteta u Skoplju, profesorka Tatjana Stojanovska-Ivanova. Foto: Insajder

"Ovo je sada, kako da kažem, vrhunac tragedije – ono što se dogodilo u diskoteci. Imali smo ranije tragediju s autobusom, pa u kontinuitetu, nekoliko godina unazad, strašne nesreće. Kada se tragedija desi, tada se ad hoc nude neka rešenja, ali ovo je nešto što je prelilo čašu i imamo, verujte, istinski veliku kolektivnu traumu. Razgovaram sa studentima i kao sociološkinja istražujem te probleme i mogu da kažem da poverenje u institucije sistema apsolutno ne postoji. Ono što me plaši jeste mogućnost da dođe do svojevrsne paranoje. Danas sam, na primer, imala čas sa studentima i videla sam kako gledaju u plafon. Pitala sam ih zašto, a oni su mi rekli: ‘Da li može plafon da padne?’ To me plaši," rekla je profesorka Tatjana Stojanovska-Ivanova za "Svet i mi."

Kako objašnjava, s obzirom na to da se društvo nalazi u eri masovnih medija i društvenih mreža, lako je doći do paranoje, jer su najzastupljenije teme upravo tragedije, poput požara u diskoteci u Kočanima.

"Sprečavanje paranoje mora doći iz institucija sistema, koje na neki način treba da se resetuju. Znate kako, kod nas je prisutan princip nekažnjivosti – niko ne odgovara, ne samo kada su u pitanju tragedije, već i bilo koja druga nesreća ili neki oblik nasilja. Niko nije odgovarao. To dodatno potvrđuje da građani ne veruju u sistem i da ne očekuju da će se problemi rešiti," kaže ona.


Navodi da je potrebno da se "u jednom momentu podvuče crta," odnosno da svako ko je kriv snosi odgovornost.

"To bi bio prvi korak ka vraćanju poverenja u institucije sistema. Ključno je shvatiti da poverenje u institucije ne postoji – i to nije problem samo mladih, već svih građana Republike Makedonije," objasnila je profesorka Tatjana Stojanovska-Ivanova za "Svet i mi."

Na pitanje da li smatra da će građanski aktivizam dovesti do toga da svi odgovorni zaista ovoga puta snose posledice, ona kaže da je to moguće, ali i da su građani i studenti, koji su pokrenuli prve proteste nakon požara, uplašeni, jer je "sve politizovano."

"Znate kako, kažu studenti, kada se prvog dana u okviru studentskog plenuma počelo sa minutom ćutanja na fakultetima – na Filozofskom, Pravnom, Ekonomskom i drugim fakultetima u okviru univerziteta – tada je ministar obrazovanja počeo da komentariše. A to uopšte nije bio skup za sticanje političkih poena. To smeta svim građanima. Ne treba da se koriste politički poeni kada je reč o ovakvoj tragediji," kaže profesorka Stojanovska-Ivanova.

Ipak, kako ističe, "veruje u studente i mladu snagu."

"Oni su pokretači svih društvenih procesa. Verujem da će strah prestati i apelujem na sve da se ne boje, jer moramo da restauriramo sistem. Moramo da vratimo poverenje u institucije i da ne živimo u strahu. Kada zavlada osećaj straha, tada nema prosperiteta i nema progresa. Zato kažem – verujem i podržavam sve proteste, podržavam mlade ljude, jer oni su budućnost svake zemlje," zaključuje profesorka Tatjana Stojanovska-Ivanova za "Svet i mi."

Kako je jedno od najpopularnijih mesta za izlazak u severoistočnom delu Severne Makedonije, u kojem je u požaru poginulo 59 ljudi, a povređeno gotovo 200, radilo godinama bez dozvole, pogledajte u Insajder dokumentu Kočani: 59 žrtava.


Izvor: Insajder