Profesor Anđelić u Markeru: Sednice SB pokazuju da je međunarodna zajednica podeljena po pitanju Bliskog istoka (VIDEO)

Usled eskalacije sukoba na Bliskom istoku između Irana i Izraela profesor međunarodnih odnosa na Ridžents univerzitetu u Londonu, Neven Anđelić, kaže da je međunarodna zajednica podeljena, a da je to vidljivo po sastancima Saveta bezbednosti gde "sile veto ulažu kada im nešto ne odgovara".

profesor Neven Anđelić. Foto: Insajder

Govoreći o eskalaciji sukoba između Irana i Izraela profesor ističe da obe države žele da dokažu da su u dometu, da imaju mogućnost i kapacitete da po potrebi napadnu jedna drugu.

"Ja se donekle nadam, pokušavam da budem realan da neće biti dalje eskalacija u smislu otvorenog sukoba, oružanog sukoba, raketnog između dve suverene zemlje Irana i Izraela", rekao je profesor.

Kako navodi u međuvremenu su u toku "posrednički ratovi", dodajući da do sada Izrael kao državu, tokom poslednjih desetak godina, nije napala nijedna druga suverena država na Bliskom istoku, već su to nedržavni akteri. 

"To su Hezbolah iz Libana, to je Hamas iz Gaze i to su Huti u Jemenu. I sve tri te organizacije su u stvari podržavane od strane Irana. Zbog toga imamo jednim delom u pozadini ovaj sukob do kojeg dolazi povremeno do delimičnog eskaliranja, ali još uvek je to sve pod kontrolom", rekao je profesor.

O ulozi međunarodne zajednice, profesor objašnjava da je ona podeljena, a da je to vidljivo po sastancima Saveta bezbednosti gde "sile veto ulažu kada im nešto ne odgovara".

"Amerikanci su to učinili poslednjim predlogom da se Palestina prihvati u puno članstvo Ujedinjenih nacija. Generalno to je politika Rusije kada pogledam ukupan broj iskazivanja, ulaganja veta do kraja prošle godine, nisam brojao ove poslednje, Rusija je zajedno sa prethodnicom Sovjetskim savezom 127 puta uložila veto, Sjedinjene Države 84 puta. Vidimo koja je to politika", rekao je profesor Anđelić.

Ističe i da je potrebno obratiti dodatnu pažnju na "instrument tihog veta". 

"To je nešto što se ne izveštava, jer svaka inicijativa se prvo proveri kakva je mogućnost da se nešto podrži, da prođe kroz zvaničan sastavak i najčešće se tu zaustavljaju inicijative", rekao je profesor.

Kako navodi podeljenost u svetu može se videti i u tome da Iran pomažu i druge države.

"Ako govorimo o međunarodnim institucijama, one jesu dominantno kontrolisane od strane Zapada, ali celi svet kada se sagleda osim one osnovne osude pre dve godine nakon napada Rusije na Ukrajinu, kada je većina članica osudila taj napad UN-a, vidimo da se taj broj smanjuje, da ima broj država koje održavaju odnose s Rusijom. Dakle, te sankcije su prevashodno zapadne. Celokupna Afrika skoro da ne iskazuje te sankcije u svojim međunarodnim odnosima. I na Bliskom istoku se to isto gleda kroz zapadnu podršku Izraelu, pravu na odbranu i iza toga se krije celokupna podrška Zapada", rekao je profesor.

Izvor: Insajder