Profesor Cvetković: Garancije Rio Tinta u pravnom smislu ne znače ništa

Pre svega pet dana građani Srbije čuli su od nemačkog kancelara Olafa Šolca da je lično tražio od kompanije Rio Tinto da ispuni sve ekološke standarde pri eksploataciji rude i da je od njih dobio garancije da će tako i biti. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, pre malo više od mesec dana, u intervjuu za britanski Fajnenšel tajms izrazio je uverenje da će dobiti garancije lidera Evropske unije za investicije u Srbiji povezane sa projektom "Jadar“, ali da zahteva da "ceo lanac vrednosti prati savršena zaštita životne sredine“. Ipak, u formalno – pravnom smislu, to što su rekli ne znači ništa, kaže za Insajder profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu, Predrag Cvetković.

Gornje Nedeljice, Foto: Insajder

"To je u stvari jedan politički gest koji pokazuje postojanje volje da se o tom poslu razgovara sa naklonošću. Ne tvrdim da tih garancija neće biti, ali ovo što je sada rečeno je samo jedna vrsta izjave, političke saglasnosti da se o tom poslu razgovara. Ne čak ni da se pregovara. Ulazak u pregovore nosi jednu veću težinu jer kada ste ušli u pregovore, onda postoji pretpostavka da ste u pregovore ušli da bi se posao zaključio", objašnjava Cvetković.

U Beogradu je 19. jula održan Samit o kritičnim sirovinama Srbije, na kojem su učestvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kancelar Savezne Republike Nemačke Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič. Potpisan je i Memorandum Evropske unije i Srbije o strateškim sirovinama.

Olaf Šolc, Maroš Šefčovič i Aleksandar Vučić, foto: Tanjug/Rade Prelić


I dok se nižu optužbe ekoloških aktivista i opozicije po pitanju rudarske kompanije Rio Tinto, vlast i iz skupštinske sale uverava da je litijum odlična šansa za Srbiju. 

Vučić ocenjuje da će zbog litijuma Srbija doživeti kvantni skok u ekonomiji, ali i da će najbolji stručnjaci EU biti garancija da će taj projekat biti bezbedan po životnu sredinu.

"Uveren sam da tu šansu nećemo propustiti“, rekao je Vučić, iako smatra da neće imati podršku javnosti, ali se nada da će se to promeniti.

Gost iz Nemačke je, između ostalog rekao da je njihova želja više prosperiteta, mobilnosti i bez posledica na životnu sredinu. 

"Litijum je nezamenjiva sirovina, potreban nam je, to je prva poruka za ovu tranziciju mobilnosti i ubeđen sam da je to jako važno za buduću mobilnost. U tome Srbija igra ključnu ulogu kao naš partner. Mi smatramo našom obavezom da unapredimo projekat i uspemo u tome“, istakao je Šolc.

A Maroš Šefčovič Srbiju vidi kao zemlju koja pravi korake napred da zauzme centralnu ulogu u ekonomiji. 

"Zauzeće centralno mesto u lancu strateških vrednosti. Ubeđen sam da će Srbija napredovati, da će se ojačati srpska privreda sa visoko-kvalitetnim radnim mestima, drugi cilj je da se poštuju ekološki standardi i da se odgovori na zabrinutost stanovništva u transparentnost“, rekao je potpredsednik Evropske komisije.

Sagovornik Insajdera izjave zvaničnika vidi kao političke gestove koji pokazuju volju da se razgovara, ali pravne obaveze u svemu onome što je dostupno javnosti - ne vidi. Zato se i postavlja pitanje ko bi trebalo da da garancije građanima Srbije i šta bi one tačno podrazumevele.

"Prvo je pitanje ko treba da da garancije. Da li treba da da garancije Rio Tinto ili Nemačka?! Svaka garancija bi morala da ima neku vrstu ugovorne forme, po mom mišljenju. Da li bi to bio ugovor između države i Rio Tinta, da li bi to bio neki mogući ugovor stranih investitora... Pre svega to mora biti ugovor između države i investitora. Mislim da on mora da postoji. To je pravna garancija. Sve ostalo je ništa manje legitimno, ali ne toliko pravno važna politička priča", jasan je profesor Pravnog fakulteta. 

Da će sve biti u redu uveravaju predstavnici kompanije Rio Tinto. Nacrt studije o rudniku litijuma pokazuje da je moguće poštovanje svih standarda, srpskih i evropskih, tvrdi Čad Blevit, direktor projekta Jadar u Rio Tintu. Tvrdi da rudnik donosi geopolitičke prednosti Srbiji, kao i da se širi mnogo laži o iskopavanju litijuma.

Šta znači za građane Srbije kada kompanija Rio Tinto kaže da će raditi sve u skladu sa ekološkim propisima i standardima EU? 

"Za građane Srbije je lepo da to čuju i važno je da to čuju, ali to nije pravno obavezujuća izjava. A svakako je dobro, te izjave mogu da prave jednu dobru atmosferu za projekat "Jadar" i dobro je da ih ima. Takve izjave su dobrodošle, ali samo ukoliko su predvorje pravne obaveze", jasan je Cvetković. 

Podvlači da, kako ističe, ne treba oduzimati snagu izjava Rio Tinta i mišljenja je da te izjave nisu bez značaja, ali nisu ni svakako ključne.

Izvor: Insajder