Profesor Hemijskog fakulteta za Insajder: Požar na deponiji Duboko posledica nestručnog vođenja

Profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Branimir Jovančićević ocenio je za Insajder da je požar koji se desio na deponiji Duboko u blizini Užica posledica "potpunog javašluka i nestručnog vođenja deponije", te da je, kako kaže, jedna sanitarna deponija nestručnim upravljanjem pretvorena, zapravo, u divlju deponiju.

Ilustracija. Foto: Katie Rodriguez/Unsplash

"Sa svih aspekata, i sa političkog, i sa društvenog, i sa hemijskog, i sa mikrobiološkog, i sa komunalnog, sa svih aspekata je jedan težak akcident. Prosto neverovatno i pokazuje u kolikoj meri je upravljanje komunalnim otpadom u Srbiji dovedeno u potpuno apsurdno stanje. Nijedna sanitarna deponija nije otvorena, a jedina koja je postojala zapravo u Užicu, deponija Duboko, je potpuno upropašćena“, kaže Jovančićević za Insajder.

U nedelju 5. maja izbio je požar na deponiji Duboko kod Užica, a republički inspektori zaštite životne sredine izašli su isti dan na teren zajedno sa lokalnim inspektorima.

"Metan poslužio da požar započne“

Jovančićević objašnjava da je deponija Duboko santirana deponija koja je otvorena 2010. godine.

"Međutim, od 2012. godine sve na toj deponiji počne da se menja. A ono najvažnije i najopasnije što se menja u negativnom smislu jeste da su se svi odvodi za metan koji se prirodno stvara mikrobiološkom degradacijom organske supstance komunalnog otpada, zatvorili. I to je nešto najopasnije što na jednoj deponiji može da se uradi“, kaže Jovančićević.

Dodaje da nije neobično da se metan stvara na deponijama, ali zatvaranjem odvoda, kako kaže Jovančićević, on prestaje da bude pod kontrolom.

"Metan je gas koji je lako zapaljiv, koristi se i kao gorivo. I on je inicirao požar, jer on posluži da požar započne, a posle gori sve ono organsko što se u samom komunalnom otpadu nalazi. Prvo ga je teško zaustaviti, odnosno ugasiti, pogotovo nekim običnim sredstvima iz prostog razloga što je koncentracija tog metana koji se stvara i koji je van kontrole vrlo visoka. Dakle, ima ga puno, a koliko ga ima najbolje pokazuje ta činjenica da je požar izbio iako je ovih dana bilo puno kišnih dana,“ objašnjava Jovančićević za Insajder.

Dodaje da su bili slični požari na deponijama u Vinči kod Beograda i u Novom Sadu, ali da su se ti požari desili na temperaturama od 34 do 40 stepeni.

"Sada se taj požar desio na relativno niskoj temperaturi, ja ne znam da je u Užicu prelazilo 20 stepeni, a jutarnje temperature su bile vrlo niske, Što to znači? Da je koncentracija metana bila strašno visoka“, kaže profesor Hemijskog fakulteta.

Toksične supstance – proizvod gorenja na niskoj temperaturi

On objašnjava da se gorenjem na niskoj temperaturi stvaraju toksične supstance.

"Plamen koji se stvara i temperatura koja se razvija su relativno niske, i ta organska supstanca koja gori nepotpuno sagoreva i ne može da daje one klasične proizvode sagorevanja ugljen-dioksid i vodu, nego upravo organske polutante, a oni spadaju u kategoriju takozvanih dugotrajnih organskih zagađujućih supstanci koje su teške, koje teško odlaze u gornje delove troposfere. Zadržavaju se u nižim delovima troposfere i slabo su migrativni, odnosno, teško migriraju“, objašnjava Jovančićević za Insajder.

Dodaje da je Duboko regionalna deponija koja pokriva, kako kaže, osam ili devet opština, te se  postavlja pitanje gde će komunalni otpad u narednim danima biti odlagan.

Na deponiji Duboko kod Užica proglašena je vanredna situacija, izjavila je ministarka zaštite životne sredine u Vladi Srbije Irena Vujović prilikom obilaska ove deponije, foto: Tanjug/Ministarstvo za zaštitu životne sredine


Vanredna situacija u Užicu

Zbog požara Užice je proglasilo vanrednu situaciju na delu svoje teritorije, a deponiju je obišla i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.

"Vlada intenzivno radi na tome da što pre modernizujemo regionalne i reciklažne centre širom Srbije. 'Duboko' je svakako prioritet, ali je i najkompleksniji projekat koji zahteva obimne radove, posebno imajući u vidu da će se, dok se radovi izvode, i dalje odlagati otpad na ovoj lokaciji", rekla je Vujović.

Ministarstvo zaštite životne sredine navelo je i da će „u sklopu modernizacije i proširenja užičke deponije Duboko, u prvoj fazi biti uloženo 30 miliona evra“ i dodalo da se u narednom periodu „očekuje izbor izvođača i početak radova, a da će se po realizaciji projekata, otpad tretirati po najsavremenijim standardima“.

Profesor Hemijskog fakulteta Branimir Jovančićević kaže za Insajder da to "nema smisla“.

"Cela deponija je građevinski koštala, izgradnja deponije četiri miliona. Svi troškovi su ukupni bili u periodu 12 godina oko 16 miliona, a sada pominjati da samo za sanaciju treba 30 miliona je nešto što apsolutno nema nikakvog smisla“, kaže Jovančićević.

Sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine: Kvalitet vazduha nije ugrožen

Užice je posetila i sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine Ivana Jokić koja je rekla da je situacija na deponiji „bolja i da je požar lokalizovan tako da ne može da se širi“, dodala je i da kvalitet vazduha nije ugrožen, te da nema prekomernog zagađenja, ni zagađenja prekograničnih vrednosti.

"Pratimo ga od kako se situacija desila, odnosno od kako se akcident desio i nastavit ćemo da radimo na tome", rekla je sekretarka.

Na pitanje da li je moguće da kvalitet vazduha bude dobar, profesor Hemijskog fakulteta Branimir Jovančićević kaže da trenutno vetar duva u pravcu Požege.

"Možda je vazduh u Užicu dobar, zato što sve ide ka Požegi. Do Požege to još nije stiglo jer, rekao sam, to su teške komponente koje teško migriraju. Dobar deo tih dugotrajnih organskih zagađujućih supstanci koje se stvaraju nepotpunim sagorevanjem organske supstance završava i na samom tlu. I možda je vazduh u Užicu dobar, ali nad Požegom će sigurno biti loš i nemogućno je da bude dobar. To mislim da je jedna potpuno, kako bih rekao, proizvoljna informacija", objašnjava Jovančićević.

Dodaje da posledice po građane mogu da budu katastrofalne.

"To su mutagene, toksične, kancerogene supstance“, kaže Jovančićević.

Požar lokalizovan, radi se na gašenju

Sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine Ivana Jokić rekla je i da se radi "danonoćno da se požar ugasi“.

"Radimo sve što možemo i sve što je u našoj moći, kako i mi, tako i lokalna samouprava i regionalna deponija na tome da se požar ugasi. Radi se danonoćno, ekipe su ovde konstantno, donose se zemlja, donose se voda, istovremeno se mešaju sa otpadom, tako da nadamo se da će u narednih par dana požar da se smanji, ako ne i da se ugasi", rekla je Jokić.

Kako kaže, radi se i na pripremi dokumentacije za izbor izvođača radova na proširenju i stabilizaciji deponije, kao i na tretmanu i sakupljanju biogasa koji prouzrokuje takvu vrstu požara.

"Taj tretman biogasa će omogućiti da se požar više nikada ne desi u tom smislu i tom nekom obimu, a takođe i da se upotrebi u druge svrhe, kako je to predviđeno zakonom", objasnila je Jokić.

Izvor: Insajder