Profesor Ilić za "Marker": Kršenje Zakona o javnim preduzećima najbolji dokaz stanja vladavine prava u Srbiji (VIDEO)

Profesor Akademije strukovnih studija "Zapadna Srbija" Slobodan Ilić izjavio je u "Markeru" da je jedan od najboljih dokaza lošeg funkcionisanja vladavine prava u Srbiji - sistemsko kršenje Zakona o javnim preduzećima, koji je usvojen pre deset godina, a koji je trebalo da obezbedi profesionalno upravljanje javnim preduzećima.

Profesor Akademije strukovnih studija "Zapadna Srbija" Slobodan Ilić

"Čak i kada imamo dobre zakone i odredbe - od kojih se ne bi postidele ni najrazvijenije zemlje Evropske unije - mi imamo jako loše sprovođenje u praksi. To je najbolji dokaz da stvari koje se izjavljuju tokom predizborne kampanje, da će biti depolitizacije i unapređenja efikasnosti javnih preduzeća - da su to poruke za naivne i to se vrti ukrug 10 godina", rekao je Ilić.

Na pitanje zašto su javna preduzeća već decenijama zanimljiva političarima, Ilić je odgovorio da su ona deo političkog plena posle izbora, čijom se raspodelom među strankama vlasti vrše političke nagodbe.

"Ta javna preduzeća nisu državna preduzeća, ona su partijska preduzeća. Direktori nisu direktori javnih preduzeća, nego partijski direktori i uopšte svojina javnih preduzeća nije državna nego je u praksi partijska", naveo je Ilić.

Na pitanje šta se dobija višegodišnjim držanjem mnogih direktora u v. d. stanju, Ilić je odgovorio da se dobijaju ucenjivački podobni i lako smenjivi kadrovi koji su spremni "na slepu poslušnost" i izvršavanje "naredbi vlastodržaca".

"Zauzvrat su pošteđeni bilo kakve odgovornosti, ne mere se rezultati njihovog direktorovanja a sutra mogu da budu prebačeni na drugo direktorsko mesto u javnom sektoru", kazao je Ilić.

Na pitanje kakva se građanima poruka šalje na taj način, Ilić je rekao da je poruka da javna preduzeća nisu servis građana, već u službi vladajućih partija.

Govoreći o važnosti postojanja profesionalnog menadžmenta u javnim preduzećima, Ilić je rekao da bi profesionalci radili po principima ekonomskih zakona za razliku od partijskih direktora, da su oni korak napred ali ne i rešenje za sve.

"Možete imati najbolje svetske menadžere, ali ako ne druge stvari ne funkcionišu rezultati njihovog angažmana će biti limitirani", naveo je on.

Na pitanje da li ima dovoljno stručnjaka u Srbiji, Ilić je odgovorio da ne postoji "tržište" menadžera i direktora u javnom sektoru, a da je situacija još gora na lokalu.

"Neće biti lako naći stručnjake ne zato što ih nema već zato što je pitanje da li su spremni da se uključe u takvu utakmicu i da postanu direktori javnih preduzeća", rekao je on.

Govoreći o razlozima za donošenje Zakona o javnim preduzećima kada se ne primenjuje, Ilić je odgovorio da je to jedna od stavki u sklopu evrointegracija Srbije koja je morala biti ispunjena.

U Strategiji upravljanja državnim preduzećima, koja je usvojena prošle godine, država prepoznaje problem i navodi da je potrebno da se promeni način upravljanja, ali kao rešenje predlaže novi zakon koji će transformisati javna preduzeća u akcionarska društva i d.o.o. 

Na pitanje da li je transformacija rešenje, Ilić je rekao da bi to rešilo deo imovinsko-pravnih pitanja, što bi doprinelo sigurnosti kod budućih investitora ali da to samo po sebi nije dovoljno.

Izvor: Insajder