Profesor Vuković iz Vašingtona: Tramp sklon improvizaciji, Haris u grču i sa nejasnim porukama (VIDEO)
Profesor na Džons Hopkins Univerzitetu Siniša Vuković rekao je u emisiji "Svet i mi“ na Insajder televiziji, da su izbori u SAD prilično neizvesni, da nema sumnje da će kandidatkinja demokrata Kamala Haris kumulativno imati većinu glasova, ali je upitno da li će to značiti i većinu elektora, jer to je ono što se, u stvari, broji.
"Postaje očigledno da je Haris potrebna pomoć od onih anti-Tramp republikanaca koji su spremni govoriti da nikad ne žele glasati za Trampa, jer je on vidno problematičan kao kandidat, ali još uvek ne žele javno reći da Haris neće odvesti SAD previše ulevo. Takva poruka ako dođe od nekoga kao što je Liz Čejni i slični njoj, može dati prevagu Haris u tim presudnim državama kao što su Pensilvanija, Mičigen“, rekao je Vuković u uključenju iz Vašingtona.
On je ocenio da oba predsednička kandidata, i Kamala Haris i Donald Tramp, u kampanji prilagođavaju svoje govore publici koja ih prati.
"Svi ti nastupi su smisleno odabrani kako bi se uputila poruka koju baš ta publika želi čuti. I čini mi se da je efikasnost tih nastupa vrlo upitna. S jedne strane imamo Trampa koji je sklon improvizaciji, neretkim digresijama i čestim izlaskom iz šina kad krene pričati o temama koje su potpuno nepovezane. A s druge strane imate Haris koja je vrlo pripremljena, ali kad god krene da improvizuje priča o temama za koje se nije pripremila, očigledan je grč kod nje i vrlo su nejasne njene poruke“, rekao je Vuković.
Dodaje da su i njihove politike dijametralno suprotne.
"Tramp je povezivan sa projektom 2050, koji jasno ističe nameru da se potpuno izmeni slika javne uprave SAD. Ključna je namera da se svi zaposleni obavežu na lojalnost Trampovoj ideologiji, što bi bilo u potpunoj koliziji sa depolitizacijom institucija. To je njegov cilj, sušenje močvare, onda takođe ima tu oštru politiku prema migrantima, masovna deportacija, promena spoljnopolitičkog kursa zemlje, trgovinski rat sa Kinom i želja da se o reproduktivnim pravima žena odlučuje na nivou država bez ikakvih federalnih garancija. Sve to što sam sad rekao je dijametralno suprotno kod Kamale Haris“, kazao je sagovornik Insajder televizije.
Poslednja istraživanja pokazuju da građani Amerike prate predsedničku kampanju, ali je interesantno šta u kojoj kampanji pamte - najčešći odgovor vezani za Kamalu Haris je "intervju“, pa i da je medijski sveprisutna. Kad je u pitanju Tramp kažu da pamte njegove javne skupove i javna pojavljivanja. Nekada je bilo obrnuto, Tramp je bio taj koji je imao medijsku dominaciju. Na pitanje da li je ovo Trampova namerna taktika kojom podvlači svoju tvrdnju da su mediji pod kontrolom demokrata ili ga mediji zaista manje zovu, Vuković kaže da misli da nije namerno.
"Ovo je sad jedan drugi Tramp u odnosu na period iz prvog izbornog ciklusa u kojem je učestvovao. Ovo je njegov treći izborni ciklus. Treba reći da su oboje imali niz intervjua, s tim što je Tramp često dovodio u pitanje svrsishodnost tih intervjua, a neretko je ulazio u sukobe sa novinarima, tražio lakša pitanja, žalio se zato što drugu stranu ne pitaju tako teška pitanja i time je u stvari samo hranio taj jedan sopstveni narativ o sebi kao žrtvi zavere sistema, a to odlično prolazi kroz njegove baze i to on kasnije koristi upravo na tim njegovim mitinzima. Međutim, s druge strane, vi imate Haris koja je veštija u intervjuima, da projektuje svoje politike i namere, ali ona nije u stanju da dobije naklonost upravo onih neodlučenih glasača, pre svega republikanaca koji su protiv Trampa i koji se boje da je ona možda previše levo, jer u nastupima, na mitinzima, njena priča je toliko razvodnjena da još uvek nije uspela da ih ubedi da njena politika neće otici previše levo u odnosu na ono što je Tramp optužuje“, rekao je Siniša Vuković za emisiju "Svet i mi".
Izvor: Insajder