Profesorka emerita: Saradnja SNS i SRS na lokalnim izborima radikalni oblik pokazivanja moći (VIDEO)
Kažu, nije važno šta se priča - već ko priča. A ko će pričati u ime vladajućih struktura u izbornoj kampanji, ko ih predstavlja u privremenim organima i na fakultetima - već se nazire. Da li su Vojislav Šešelj, Dragoslav Bokan i Milutin Jeličić Jutka politički amnestirani i, kao takvi, prihvatljivi za vlast, ili je recept “ćutimo - pa će sve proći” postao delotvoran?
Nekadašnji predsednik Opštine Brus Milutin Jeličić Jutka, osuđen za polno uznemiravanje, imenovan u Privremeni organ te opštine. Nekadašnji komandant paravojne formacije Beli orlovi Dragoslav Bokan u Savetu Filološkog fakulteta. I najava da Srpska napredna stranka na predstojeće izbore u Beogradu i unutrašnjosti ide sa radikalima.
"Naše razlike postoje na republičkom nivou, i tamo ćemo imati odvojene liste i posebno idemo na izbore. Ali ako bude neophodna šira koalicija na republičkom nivou, ako naprednjaci sami ne budu mogli da formiraju vladu ili ne mogu zajedno sa socijalistima, mi smo onda jedino spremni sa njima da uđemo u vladu", izjavio je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj za televiziju Happy.
Srpska napredna stranka, koja je i nastala iz Srpske radikalne stranke pre 15 godina, ne oglašava se o zajedničkom izlasku sa radikalima na lokalne izbore. Šešelja je naslednik Haškog suda, Mehanizam za međunarodne krivične sudove, 2018. godine osudio na 10 godina zatvora zbog podsticanja progona, deportacije i prisilnog raseljavanja Hrvata u selu Hrtkovci u Vojvodini ranih devedesetih.
"Oni koji su nosioci u javnoj sferi diskursa mržnje, diskursa koji je ne samo neprihvatljiv sa stanovišta univerziteta već sa stanovišta bilo kojih ljudskih vrednosti, humanosti i to je jedan radikalni oblik pokazivanja svoje moći", smatra kulturološkinja i profesorka emerita Milena Dragićević Šešić.
I dok većina akademske zajednice ćuti, za studente Filološkog fakulteta je imenovanje Dragoslava Bokana u Savet tog fakulteta skandalozno, jer kako kažu, u njegovom radu nisu pronašli elemente koji bi ga učinili dostojnim funkcije. Od 12. oktobra, kada ga je imenovala, Vlada Srbije nije obrazložila koji su bili kriterijumi za njegov izbor.
"Odjednom to je ta nova elita. U stvari, meni se čini da 10, 12 godina i više ove vlasti jeste permanentno ponižavanje svih institucija. Do skoro nisu baš mogli da upravljaju univerzitetima, jer univerziteti imaju svoje autonomije. Nalazili su načina da drugačije kontrolišu izbore, reizbore, ali sada sa ovim imenovanjima stupili su u sledeću fazu arogancije, a to je ponižavanje institucija", dodaje Milena Dragićević Šešić.
Vlada ne obrazlaže ni zašto je imenovala Milana Jeličića Jutku u Privremeni organ Opštine Brus. On je pre tri godine osuđen na tri meseca zatvora zbog seksualno uznemiravanja. Sudilo mu se i za prikrivanje imovine, zbog čega je kažnjen uslovnom kaznom. Trenutno mu se sudi zbog sumnje da je trgovao uticajem i falsifikovao dokumenta u vezi sa, kako je otkrio Insajder, nelegalnim objektom na Pančićevom vrhu.
"To samo pokazuje kakvu nam suštinski vlast poruku šalje: Ne buni se, ćuti, i za tebe će možda, ali možda sve biti u redu", ocenila je kulturološkinja.
Izvor: Insajder