Profesorka Simić o dokazivanju lekarske greške za Marker: Ključni korak pribavljanje mišljenja veštaka (VIDEO)

Kao jedan od prvih i ključnih koraka u prikupljanju dokumentacije u dokazivanju lekarske greške pred sudom, profesorka Univerziteta Union Jelena Simić u Markeru ističe pribavljanje mišljenja veštaka.

Jelena Simić. Foto: Insajder

Dok se i dalje čeka na obdukcijeske nalaze u slučaju smrti bebe u Sremskoj Mitrovici, Simić za Marker naglašava da dalji postupci u procesu, osim prikupljanja dokumentacije, zavise od strategije koju pravni zastupnici oštećene žele da zauzmu.

"Pošto se događaj nedavno dogodio, sada je pretpostavljam faza prikupljanja medicinske dokumentacije i svih drugih dokaza koji mogu da idu u prilog oštećenoj. Pretpostavljam da je ista takva faza, iste takve radnje preduzima i druga strana, odnosno druženi. I u tom smislu postoje brojne radnje koje se preduzimaju u ovoj pripremnoj fazi... Imajući u vidu da je u pitanju smrtni ishod, pretpostavljam da će sigurno jedna od opcija biti krivična prijava i pokretanje krivičnog postupka ukoliko se utvrdi da postoje dovoljna dokaza da se pokrene krivični postupak", rekla je Simić.

Ipak, Simić potvrđuje da je, i kada se odluči za određeni pristup, dokazati lekarsku grešku pred sudom - teško.

"Postoje objektivni razlozi zbog kojih je svuda u svetu teško dokazati lekarsku grešku, a to su određeni problemi procesno-pravne prirode jer oštećeni koji se nađe kao pacijent, on nema ta potrebna medicinska znanja koja bi mu omogućila, niti on niti njegov pravni zastupnik, koja bi mu omogućila da sigurno i jasno, nedvosmisleno kažu da je određena medicinska intervencija bila pogrešna ili nije bila pogrešna", rekla je Simić.

Zbog toga, kako navodi Simić, jedan od prvih i ključnih koraka je pribavljanje mišljenja veštaka određene specijalizacije.

"Oni bi na objektivan način utvrdili da li je taj incident, odnosno šteta koja je nastupila, u ovom slučaju smrtni ishod, mogao da se izbegne. Ako je mogao da se izbegne nekim postupanjem blagovremenim i da ne dođe do štete koja je nastupila, onda smo mi već na terenu utvrđivanja odgovornosti određenog lekara, koja može da se utvrdi kroz različite vrste sudskih postupaka koje postoje u našem pravnom sistemu", rekla je Simić.

Osim toga što su teški, Simić navodi da su sudski procesi obično traju dugo, a kao neke od razloga navodi preopterećenost sudova i teško nabavljanje medicinske dokumentacije. Ističe, međutim, i da postoje različiti rokovi za određene sudske postupke.

"Kada se desi neka ovakva situacija kao što se sada ova tragična situacija dogodila, vama je prirodno i da treba oštećenom neki vremenski period da se oporavi od te traume koje preživeo, da stane na noge i da razmisli da li uopšte želi da pokreće postupak. Da li želi emotivno ponovno da se iscrpljuje da prolazi kroz neki sudski postupak, koji traje od tri pa nekada i mnogo više godina, nažalost, kod nas u zemlji iako je standard za suđenje u razumnom roku da to bude do tri godine da traju sudski postupci. U tom smislu je veoma važno poštovati rokove, koji opet su različiti u zavisnosti od sudskog postupka za koji se odlučimo. Dve godine je rok u kome se moramo odlučiti da pokrenemo postupak pred lekarskom komorom. Ako je u pitanju naknada štete, dakle parnični postupak, tri godine je taj rok i u tom smislu je veoma važno kada se osoba oporavi i sama reši da li želi ili ne želi da uđe u neki sudski postupak", rekla je Simić.

Na pitanje o postojanju protokola za postupanje s trudnicama i porođajima, Simić kaže da pretpostavlja da oni postoje, ali da je problem što nisu javno dostupne.

"Nisu transparentne, te mi nemamo priliku da se upoznamo sa njima i da vidimo šta u tim procedurama piše. To je nešto što je veliki problem kada su u pitanju naše zdravstvene ustanove i to se pokazuje u ovoj situaciji. Procedure ih služe tome da pomognu lekarima da što kvalitetnije obavljaju svoju delatnost, a sa druge strane služe i nama pacijentima ili zainteresovanoj javnosti da se upoznamo sa tim procedurama i da se pripremimo da se informišemo i pripremimo na to što nas očekuje", rekla je profesorka Simić.

Profesorka Simić istakla je da u pitanju dokazivanja lekarskih grešaka i utvrđivanja odgovornosti lekara - jedan postupak ne isključuje drugi.

"Možete paralelno da se obratite i Inspekciji Ministarstva zdravlja i Lekarskoj komori Srbije da pokrenete parnični postupak i krivičnu prijavu, ukoliko naravno postoje elementi za pokretanje svih tih postupaka i u tom smislu je to jedna, da tako kažem, dobra stvar kada je u pitanju zaštita prava oštećenih pacijenata", zaključila je Simić.

Izvor: Insajder