Proizvodi od meke plastike sadrže povišen nivo ftalata – toksičnih supstanci štetnih po reproduktivno zdravlje (VIDEO)
Ftalati, toksične supstance štetne po reproduktivno zdravlje, prisutni su u proizvodima od meke plastike i široko rasprostranjeni na domaćem tržištu, pokazalo je istraživanje Alternative za bezbednije hemikalije – ALHEM. U čak 19 od ukupno 30 laboratorijski ispitanih proizvoda od meke plastike koncentracija ftalata bila je veća od dozvoljene, a u pojedinim je bila veća i za 500 puta. Propisi brane prekomerno prisustvo ftalata, ali za uklanjanje proizvoda koji ih sadrže sa tržišta i njihovu kontrolu nije nadležan niko, zbog čega ALHEM poziva državne organe da se dogovore čija će to biti nadležnost, ali i da počnu da na tržištu sprovode vanredni inspekcijski nadzor.
Lutku Ftalanu ALHEM je obukao u proizvode sa nedozvoljenom koncentracijom ftalata. Među njima su slušalice, kablovi, kozmetičke torbice, ukrasi... Kabanica koju Ftalana nosi ima 500 puta više toksičnih ftalata od dozvoljene granice - čak 50%. Oni dokazano štetno utiču na plodnost, pa i na sam plod tokom trudnoće. Opasni su jer ometaju rad endokrinog sistema. Svakodnevna izloženost ftalatima dokazano utiče i na smanjenje plodnosti muškaraca. Iako zabranjeni Pravilnikom koji ograničava i zabranjuje proizvodnju i stavljanje u promet i korišćenje hemikalija, koncentraciju ftalata u proizvodima na tržištu niko ne sprovodi. Sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja, tržišna inspekcija Ministarstva trgovine i inspektori Ministarstva za zaštitu životne sredine složne su u jednom – nenadležne su za inspekcijski nadzor koncentracije ftalata u proizvodima široke potrošnje.
"Ono što očekujemo i što je rezultat sada ove naše zagovaračke kampanje i ono što je bio zaključak te naše stručne debate sa nadležnim organima i ministarstvima jeste da se oni među sobom dogovore i da preciziraju nadležnost nad ovom vrlo velikom i važnom grupom, dakle mi govorimo o proizvodima u kojima smo svi svakodnevno izloženi i da sprovedu taj vanredni inspekcijski nadzor“, izjavila je Jasminka Ranđelović, biohemičarka i programska menadžerka u ALHEMU.
A, kad vanredni inspekcijski nadzor jednom krene da se sprovodi, sve toksične proizvode koji sadrže ftalate trebalo bi staviti u tzv. "Nepro“ bazu Ministarstva trgovine, odnosno u sistem za brzu razmenu informacija o nebezbednim proizvodima u Srbiji. Realnu sliku o količini toksičnih proizvoda od meke plastike na tržištu Srbije nema ni Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut“ jer im privatne laboratorije koje sprovode samostalna istraživanja o njima ne šalju rezultate.
"Za nas su to jednostavno nepostojeći podaci. Iako Zakon o evidencijama i dokumentaciji u zdravstvu jasno definiše da bilo šta što se radi u bilo kojem mediju životne sredine, pa i predmetima opšte upotrebe, bilo koje pravno lice da to izrađuje, piše u zakonu privatno ili državno, mora rezultate da šalje prema Batutu i lokalnim zavodima, to se apsolutno ne dešava i zato prosto apelujem da se shvati da bismo mi mnogo više radili i mnogo bili aktivniji u procenama rizika po zdravlje populacije, da imamo podatke, a nama jednostavno ti podaci nisu dostupni," tvrdi Branislava Matić Savićević, lekar specijalista za javno zdravlje Instituta za javno zdravlje Srbije "Milan Jovanović Batut“.
Ftalati nam u organizam ulaze preko hrane, putem prašine i dodirom tj. korišćenjem potrošačkih proizvoda koji sadrže te supstance. Ima ih u predmetima za domaćinstvo, podnim i zidnim oblogama, PVC tapetama, sportskoj opremi i rekvizitima, odeći i obući, školskom priboru, tašnama, igračkama, opremi za bebe.
ALHEM je Ministarstvu za zaštitu životne sredine pre mesec i po dana predao inicijativu da se i u elektronskoj i električnoj opremi ograniči prisustvo toksičnih ftalata, kako je to urađeno i u zemljama EU, ali do sada nije bilo reakcije na ovaj predlog. U pitanju su kablovi, kompjuterska oprema, slušalice i slični proizvodi široke namene. I, dok nadležni ne reaguju, građanima preostaje da izbegavaju predmete od meke plastike.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović