Projekat koji prate kontroverze: Otvaranje Linglonga uz brojna pitanja (VIDEO)
Fabrika automobilskih guma Linglong u Zrenjaninu, posle pet godina izgradnje počeće sa radom u petak, 13. septembra. Plan je da fabrika u koju je uloženo 800 miliona evra zaposli 1.200 radnika i da godišnje proizvede 13 miliona guma. Linglong je među najvećim proizvođačima guma u svetu, ipak tu kinesku kompaniju pored uspeha, prati i niz afera, kako u svetu tako i u Srbiji. Od najave izgradnje sve do završetka radova u Zrenjaninu, taj projekat bio je meta kritika zbog pitanja prava radnika, uticaja na životnu sredinu, a podnošene su i prijave zbog navodne nelegalne gradnje.
Na izradnji fabrike u Zrenjaninu angažovano je više stotina radnika iz Vijetnama. Prema navodima nevladinih organizacija - Astra i A11 - Vijetnamci su se žalili na smeštaj, "uslove boravka nedostojne čoveka i prostorije u kojima spavaju, koje su manje od zatvorskog minimuma". Prema njihovim tvrdnjama nisu imali dovoljno tople vode i vode za piće, kao ni hrane, grejanje je bilo oskudno, a bili su uskraćeni za zimsku odeću i obuću.
Kretanje im je bilo ili zabranjeno ili ograničeno, a pasoši oduzeti, tvrde. Nekima, koji su se razboleli od korone, nije pružena zdravstvena zaštita, već su upućivani na lečenje u okviru kampa, uz samoizolaciju. Nisu odvođeni lekaru, već su im donošene terapije.
Vijetnamski radnici su se žalili i na to da su im agencije za lizing zaposlenih, preko kojih su angažovani, unapred tražili novac za troškove transporta, vize i smeštaja, uz obećanje da će im deo novca biti naknadno vraćen. Poslodavac je odbio da im plati povratak kući u slučaju raskida ili nepoštovanja ugovora. Nakon što je javnost saznala za slučaj vijetnamskih radnika, radnici su razmešteni na lokacije koje su bezbedne za boravak, ali je veliki deo Vijetnamaca dao otkaz i vratio se kući.
Zbog te fabrike i angažovanja radnika iz Vijetnama - više međunarodnih organizacija, ali i Evropska unija i Amerika u svojim izveštajima zahtevaju od nadležnih institucija u Srbiji da ispitaju da li su radnici koji su angažovani na izgradnji kineske fabrike u Zrenjaninu bili i žrtve trgovine ljudima.
Zrenjanin, grad sa 67.000 stanovnika 19 godina nema gradsku vodu za piće zbog zagađenja. Pored vode, zagađen je i vazduh. Početak rada fabrike guma Linglong, kako piše u Nacrtu Plana kvaliteta vazduha grada Zrenjanina za period 2024. - 2029. godine koji je izradio Zavod za javno zdravlje Zrenjanin - dodatno će pogoršati situaciju.
"Zagađujuće materije koje se mogu naći u otpadnim gasovima iz uređaja za sagorevanje u kotlarnici su praškaste materije, ugljen monoksid, oksidi azota NOx i oksidi sumpora. Iz tehnoloških emitera proizvodnih pogona očekuje se ispuštanje ksilena, ugljovodonika bez metana i ozona, ali tek nakon tretmana. Tokom perioda rada projekta, doći će do emisija gasovitih, tečnih i čvrstih otpadnih materija, kao i do generisanja određene buke, vibracija, zračenja i drugo", navodi se u Planu kvaliteta vazduha grad Zrenjanina.
Do samog završetka izgradnje fabrike, projekat je izazivao reakcije javnosti. U okviru fabrike izgrađeno je postrojenje za upravljanje neopasnim otpadom, kapaciteta 700 kilograma dnevno. Međutim, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) početkom godine izašao je u javnost sa tvrdnjom da je skladište izgrađeno nezakonito, bez građevinske dozvole jer za postrojenje nije urađena procena uticaja na životnu sredinu.
Linglong je na to reagovao navodima da im za to postrojenje nije neophodna studija procene uticaja na životnu sredinu. Na kraju je Gradska uprava Zrenjanina ipak izdala građevinsku dozvolu za skladište otpada Linglonga, na osnovu rešenja o proceni uticaja, za koje sada RERI navodi da je po njihovoj žalbi poništio Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine.
Tokom petogodišnje izgradnje, o fabrici guma - investiciji vrednoj 800 miliona evra često je govorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Govoreći o važnosti tog projekta, rekao je da Linglong "spasava" srpsku privredu. Osvrćući se na navode o položaju radnika, predsednik Srbije je kazao da se protiv Linglonga, "kao i protiv svih kineskih kompanija u Srbiji - vodi hajka". "Šta želite, da uništimo investiciju od 900 miliona dolara? Ako je inspekcija ustanovila da su uslovi loši, napraviće nove uslove, nema potrebe za hajkom. Ako treba da se pomogne Vijetnamcima, pomoći ćemo, ali nećemo terati investiore", rekao je predsednik Vučić krajem 2021, kada je javnost saznala za slučaj radnika iz Vijetnama.
Nasuprot podršci koju je projekat dobijao od države, zabrinuti građani i aktivisti organizovali su i proteste zbog fabrike guma. Tokom protesta prošle godine, Branislav Grubački osnivač pokreta Novi optimizam iz Zrenjanina, izjavio je da je Linglong "metafora nasilja nad indentitetom, prirodom i ljudima".
"Mi ne želimo da budemo grad Linglonga. Linglong je najveća afera i najveće pravno nasilje u Srbiji i postaće evropski problem. Instalirati ovakvu fabriku na bogatu zemlju u srcu Banata je nasilje i to nasilje odslikava našu poruku. Borimo se protiv nasilja, blokiramo put na dva sata i očekujemo da vlast usvoji zahteve građana iznetih početkom maja", kazao je tada Grubački.
Otvaranju fabrike guma kompanije Linglong u petak prisustvovaće predsedik Srbije Aleksandar Vučić, generalni direktor kompanije Feng Vang i kineski ambasador u Srbiji Li Ming.
Izvor: Insajder