Promotivni spot Ministarstva za brigu o porodici – podsećanje na novčanu pomoć države ili uvreda? (VIDEO)

Nedavno usvojenim Zakonom o finansijskoj podršci porodicama sa decom - država je uvećala roditeljski dodatak. Ova mera došla je kao odgovor na višegodišnji problem pada nataliteta u zemlji. Uvećanje novčane pomoći pozdravljaju svi, međutim, način na koji je Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju promovisalo ovu meru nailazi na burnu reakciju dela javnosti.

Foto: Omar Lopez on Unsplash

Uz poruku “Da nas bude!” ministarka za brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski danas je objavila promotivni video - u njemu se bračni par odlučuje na širenje porodice, uzimajući  kao važan momenat za tu odluku, informaciju da je država uvećala novac porodicama za drugo dete.


"Da ovaj promotivni video nije finansiran od novca građanki i građana i da taj novac neće vraćati ta deca koja treba da se rode, rekla bih da je smešan. Ovako je strašan. Prvo, sam početak, odrasli vole brojke. Odrasli ne vole brojke, odrasli vole sistem koji funkcioniše. Drugo, uvredljivo je da su prve reči oca koji sazna da će postati otac dvoje dece, blizanaca, cifra koju Ministarstvo daje.  Dakle, video je problematičan, uvredljiv, nije ok, pre svega je netačan. Odrasli vole sistem", kaže za Insajder Jovana Ružičić, iz Centra za mame.


Uvećanje dodatka pozdravljaju građani. Na promotivni video međutim gledaju drugačije. 

"Mislim da je to jedan jako nekulturan video i da je to prosto vređanje građana Srbije,  prvenstveno mladih građana, jer onda ispada da mi treba svi da rađamo decu da bismo dobili neke pare."

"Da, pomogla bi mi kao kap u moru, ništa više. Neće mi ništa pomoći." 

"Pa, novčano svakako, danas su plate u Srbiji stvarno minimalne i verujem da 1.000-2.000 dinara, mislim, je u nekom vidu podsticaj. Škole, vrtići, da se poradi na tome da ima više mesta svuda  i da se mnogi drugi uslovi za odrastanje dece promene. Da li bi vas finansijska pomoć podstakla?  Pa ne bi za sada.“

"Gledam drugarice koje su trenutno mlade majke. Mislim da ima mnogo drugih problema. Jedna kratkoročna novčana pomoć, možda je samo nekih godinu dana trenutna pomoć, ali na duže staze i za više dece to je, mislim, zanemarljivo.“

I ovo nije prvi put da država na kontroverzne načine podstiče rađanje u Srbiji. Tokom 2018. Ministarstvo kulture i informisanja raspisalo je konkurs za slogane kojima bi se podsticalo rađanje, a neki od pobedničkih glasili su “Dosta reči, nek zakmeči”, “Rađaj ne odgađaj”. Osim burne reakcije javnosti, ova kampanja dovela je i do svojevrsnog razmimoilaženja u Vladi Srbije – tadašnja potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović oštro je reagovala ocenjujući da je kampanja uvredljiva za žene i da ih javno sramoti, nakon čega je nadležno Ministarstvo saopštilo da neće dodeliti nagrade za pobedničke slogane u kampanji podsticanja rađanja.

Izvor: Insajder