Propao referendum na severu Kosova: Još jedan bojkot Srba, Priština tvrdi da je sve bilo regularno (VIDEO)

Ni posle jučerašnjeg referenduma o smeni gradonačelnika četiri opštine na severu Kosova i Metohije, nema raspleta. Referendum nije uspeo; izlaznost od 0,54 odsto ostavlja gradonačelnike Albance na funkcijama, Priština tvrdi da je sve bilo regularno, a Srbi su – još jednim bojkotom - još dalje od kosovskih institucija. Predstavnici međunarodne zajednice zameraju srpskoj zajednici to što su bojkotovali referendum, pritom se ne osvrćući na način na koji je organizovan.

Referendum na Kosovu i Metohiji. AP Photo/Visar Kryeziu.

Prvi put - kamere na biračkim mestima koje snimaju i samo glasanja. Prvi put su i škole zabranile da se njihove zgrade koriste za glasačka mesta. Prvi put - u biračkim odborima uglavnom Albanci. Pritom je birački spisak u četiri većinski srpske opštine bitno promenjen u protekla dva i po meseca, i to iznenadnim povećanjem broja glasača albanske nacionalnosti.

O svemu tome, oni koji su potpisivali peticiju za održavanje referenduma počeli su da pričaju tek pre dve nedelje – i na kraju pozvali na bojkot. Osim Srpske liste, pridružile su im se i druge srpske političke organizacije.

“Poruka koju sada treba izvući se ne tiče više ni tog procesa, jer on je sada gotov i neće se reaktivirati. Međutim, ovo može da bude model, presedan za buduće izbore na severu Kosova i to je ono što najviše brine zapravo. Pitanje da li će se na ovaj način organizovati parlamentarni izbori na Kosovu, koji se očekuju za pola godine. A, onda kasnije i lokalni izbori. Plašim se da je Centralna izborna komisija na ovaj način napravila presedan, koja je organizovala izbore, bez konsultacija sa lokalnim stanovništvom”, rekao je Ognjen Gogić, analitičar za Kosovo-online.

A, sve je počelo pre godinu i po, izlaskom Srba iz kosovskih institucija na severu Kosova i Metohije i bojkotom lokalnih izbora prošlog aprila, na kojima je izaznost bila oko tri odsto.

Onda je usledilo administrativno uputstvo Prištine kojim je određen proces potpisivanja peticije, koja bi dovela do referenduma o smeni gradonačelnika koji su odbijali da daju ostavke. Međutim, pitanje na koje nije odgovoreno jeste da li je administrativno uputstvo u skladu sa kosovskim Ustavom i zakonima, jer na Kosovu ne postoji zakon o referendumu.

Bez obzira na sve to, referendum je održan, kosovska Vlada je saopštila da je ispunila zahteve iz sporazuma sa Evropskom unijom o deeskalaciji situacije na severu, ali da je, kako kažu, bojkot pokazao da zapravo nema volje za smenom gradonačelnika Albanaca.

Prištini su, čak, čestitali pojedini ambasadori zapadnoevropskih zemalja, iako ostaje otvoreno pitanje šta je konkretno uradila da zaista dođe do deeskalacije situacije na severu Kosova i Metohije:

“Neophodno je stvarno videti dobru volju od strane prištinskih institucija u adresiranju svih kriza koje je u međuvremenu izazvala, neke sam već i napomenula, a to je i prisustvo specijalnih jedinica na severu Kosova, nelegalne eksproprijacije za izgradnju baza, ponašanje policije prema lokalnom stanovništvu, hapšenje lokalnog stanovništva, a i odluke koje se odnose na dinar, zabranu uvoza robe, lista je poprilično dugačka“, rekla je za Insajder Jovana Radosavljević, direktorka NVO “Nova socijalna inicijativa”.

[related-content]

Pored svakodnevnih problema, Srba skoro da više nema u lokalnim institucijama na severu Kosova i Metohije, ali ni u policiji, sudstvu, carini... Kako i kada će se vratiti u njih zavisi od ispunjenja njihovih zahteva – koji se tiču formiranja Zajednice srpskih opština i povlačenja specijalnih jedinica Kosovske policije.

Izvor: Insajder