Prostran: Sprečavanje izvoza robe zbog neispravnosti problem za proizvođače, treba pojačati rad inspekcija (VIDEO)

Slučajevi vraćanja zdravstveno neispravnog voća i povrća sa granice i zabrana njihovog uvoza stvaraju velike probleme proizvođačima, rekao je u "Markeru" agroekonosmista Milan Prostran. Takođe, Prostran tvrdi i da najveća odgovornost leži na državi koja bi trebalo da kontroliše ovu sferu, najpre tako što će pojačati rad inspekcijskih službi.

Milan Prostran

Prostran objašnjava da savremene vrste voća i povrća ne mogu opstati bez pesticida, ali je ključ u tome da se pesticidi u savremenoj poljoprivredi koriste pravilno i kontrolisano. 

Zbog toga, kaže, potrebno je da se država ponaša odgovorno, jer je reč o zdravlju ljudi.

"Skupština je donela Zakon o sredstvima za zaštitu bilja, oni su ti koji moraju da registruju peparate iz uvoza. Ovde postoji odgovornost - mi moramo da proizvodimo voće i povrće zbog naših ljudi, moramo da garantujemo zdravstvenu ispravnost našim građanima", dodaje Prostran.

"Preporučio bih da se pojačaju inspekcijske službe. Da se bolje edukuju poljoprivredne stručne službe koje su na terenu, svi u tom lancu". 

Na pitanje kako da budemo sigurni u ispravnost hrane, kaže da država sa svojim inspekcijskim službama mora da kontroliše načine upotrebe pesticida i ostalih sredstava.

"Mi smo sve do 2000-ih godina koristili 14.000 tona sredstava za zaštitu bilja. Danas je ta koncentracija aktivne materije u preparatima jako visoka. Dakle deset puta i više nego tada. Zato se mora voditi računa, svaka greška u korišćenju preprata sa visokom aktivnom materijom može naneti ogromne štetu", zaključio je Prostran.

Podsećamo da je su  buđave suve šljive, koje su nedavno vraćene u Srbiju sa granice sa Hrvatskom, osamnaesti slučaj zabrane uvoza srpske robe zbog zdravstvene neispravnosti ili nebezbednosti od početka godine

Ujedno, to je 17. slučaj da se uništava ili vraća hrana i 12. slučaj da su u pitanju voće ili povrće. 

U jednom od nedavnih slučajeva, na granici Hrvatske i Slovenije je uništeno 18 tona krastavaca jer su sadržali veću dozu fungicida od dozvoljene.

U više isporuka iz Srbije na voću su pronađeni pesticidi koji sadrže "hlorpirifos" -  supstancu strogo zabranjenu u zemljama Unije. U Srbiji je upotreba tih pesticida dozvoljena samo za uzgoj šećerne repe.

 Izvor: Insajder