Radaković za Insajder: Građani nedovoljno informisani o uredbi o ukidanju dinara na Kosovu

Građani na Kosovu nisu dovoljno informisani o uredbi o ukidanju dinara rekao je za Insajder Dušan Radaković, direktor Centra za zastupanje demokratske kulture, povodom završetka prelaznog rok za primenu ove odluke.

Foto: Srđan Ilić

Prelazni rok Centralne banke Kosova (CBK) u vezi sa korišćenjem dinara ističe danas, što znači da će ubuduće sve gotovinske transakcije bilo gde na Kosovu morati da se obavljaju u evrima.

Dušan Radaković navodi da su građani nedovoljno informisani, a da je praktično stanje da dinara "skoro više nema".

"Sem Poštanske štedionice nijedna srpska banka više ne postoji na Kosovu. Zbog manjka dinara veliki su redovi po bankama pre svega u Kosovskoj Mitrovici", rekao je Radaković.

U Prištini smatraju da su građani imali dovoljno vremena da budu informisani o Uredbi CBK o zabrani upotrebe dinara u gotovinskim transakcijama, a od sutra će biti preduzete mere protiv svih onih koji za gotovinske transakcije na Kosovu koriste druge valute osim evra, javlja RTK.

O mogućoj kaznenoj politici koja bi trebalo da stupi na snagu Radaković kaže da je "još uvek nepoznata".

U Briselu je do sada održano šest runda dijaloga Beograda i Prištine, a sedma je zakazana za sledeću nedelju. Radaković smatra da bez obzira na to neće biti prolongiranja roka izvršenja ove uredbe.

Centralna banka Kosova (CBK) saopštila je 17. januara da je na sednici održanoj 27. decembra Odbor te banke doneo Uredbu o gotovinskom poslovanju prema kojoj je jedina valuta koja se može koristiti na Kosovu za gotovinske transakcije u gotovini i platnom sistemu - evro, što znači da od 1. februara, kada je Uredba stupila na snagu, srpski dinar nije mogao više da se koristi.

Zvanični Beograd, ekonomisti i, pre svih, tamošnji Srbi, najavu ukidanja platnog prometa smatraju veoma lošom odlukom koja može da ima posledice ne samo po nastavak dijaloga već, pre svega, po situaciju na terenu i svakodnevni život građana.

Izvor: Insajder