Radomir Diklić u Marker Razgovoru: Rusiji je poseta Lavrova bila važna iz propagandnih razloga
Zbog inaćenja velikih sila ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov nije danas došao u Srbiju, a ta poseta je Rusiji bila važna iz propagandnih razloga, smatra bivši ambasador u Francuskoj, a sada direktor Agencije Beta, Radomir Diklić. On je rekao da smatra da je Lavrov u Beogradu mogao da pošalje i neki signal sledećem gostu Srbije, nemačkom kancelaru Olafu Šolcu.
„Evropska unija i Amerika će reći Lavrov je pod sankcijama, zemlje u okruženju su se pridružila sankcijama i članice su NATO-a i to je sve u redu. Očigledno je da tako ne misli Rusija. Sa stanovišta klasične diplomatije po mom sudu je stvarno preterano da je ministar spoljne poslova jedne velike zemlje ne pustite da preleti do neke druge zemlje gde je imao možda nešto važno da saopšti“, smatra Diklić.
Kako je rekao, ministar inostranih poslova ne leti privatno i to je bio diplomatski let. Dodaje da ne podržava politiku koju Lavrov zastupa, ali da je ta poseta bila važna za Rusiju iz propagandnih razloga.
„Da pokažu da eto ima negde u sred EU neka zemlja koja njih podržava, s kojom imaju dobre odnose i da podvuku još jednom tu do sada proklamovanu našu politiku na dve stolice, da budemo neutralni, da možemo ponekad verbalno osudimo, ali da sankcije ne uvodimo“, objašnjava Diklić.
Ističe i da velike sile imaju svoj interes, a da je, prema njegovom mišljenju, negde u drugom ili trećem planu interes onoga s kojim razgovaraju, ako to nije velika sila.
„Ako vam se neko tako javi i kaže ja dolazim kod tebe, na koji način vi mislite da smo mi mogli da odbijemo, mogli smo, ali bi bilo definitivno da smo se odlučili za jednu stranu, mogli smo da kažemo ne, ne možeš da dođeš“, navodi bivši ambasador i dodaje da bismo time „zahladneli odnose, a ide i hladna zima“.
„Niko ne može da zna šta su u Moskvi procenjivali, ali to je njihov interes, hteli su da zabeleže poen, oni su ga i zabeleželi na neki način – ’mi smo hteli da dođemo a ovi zli ljudi to ne dozvoljavaju’“, smatra Diklić.
On objašnjava da u ministarstvima spoljnih poslova postoji služba za prelete, ali da u ovom slučaju oni nisu mogli da donesu odluku da li će dozvoliti da Lavrov preleti.
„To je toliko velika odluka da službenici ma kog nivoa bili to ne mogu da odluče. Sigurno su u prvom momentu intervenisali ambasadori, a verovatno se i u Briselu oko toga diskutovalo, ja mislim da smo se nekako i Rusi i mi nadali da će ipak to na kraju da se dozvoli, ali nije“, rekao je Diklić.
„Lavrov je mogao da ostavi poruku za našeg sledećeg gosta“
Bivši ambasador Srbije u Francuskoj kaže da je povodom otkazivanja posete Lavrova imao „pomešana osećanja“.
„Mislio sam iz principa da ne bi bilo loše, bez obzira što se sam pozvao, da Lavrov dođe jer bi možda mogao da kaže ili da razjasni neke stvari ili da ostavi poruku za našeg sledećeg gosta Šolca“, objašnjava Diklić i ističe da je „svaka mala informacija je dragocena“.
Kaže i da je sigurno da Rusija želi da se Srbija „jasnije odredi“.
Govoreći o tome što Srbija s jedne strane osuđuje rusku invaziju na Ukrajinu, a s druge strane ne uvodi sankcije, on kaže da je i EU podeljena.
„Zabrana letenja nije bolela, ne dira posebne interese nijedne zemlje članice, a pokaže se kao jačina stava“, navodi on.
Kako objašnjava, Srbija se našla u nezavidnoj poziciji, a manevarski prostor svakog dana je sve manji i pritisci se povećavaju.
„Da li će i koliko moći da se tu eskivira na ovaj ili onaj način, izgovorima, nemamo parlament, nemamo Vladu, mislim da i to sve neće moći dugo i da ćemo morati na kraju da se odlučimo“, smatra Diklić.
Kako kaže, ne može ekonomski kriterijum da bude odlučujući.
„Kao građanin strahujem da neće biti struje, gasa, ako razmišljate politički tu nema mnogo dileme. Ili ćete se priključiti nekoj budućnosti ili ćete se odlučiti za drugu stranu“, navodi Diklić i podseća da se „svaki rat završi pregovorima“.
„Ekonomija je čudo, pritiska ekonomiju svuda. Trenutno nema signala da se rat bliži kraju, ali kad počnu da se javljaju javni signali onda je to već malo odmaklo. Dokle god se neke stvari ne mogu ipak malo saopštiti to radi tajna diplomatija, zato postoji“, objašnjava on.