Radulović za "Svet i mi": Bespilotne letelice će imati važnu ulogu u budućnosti, ali neće diktirati sve na bojištu (VIDEO)

Rat u Ukrajini pokazao je svetu, između ostalog, da će dronovi - bespilotne letelice - odrediti budućnost ratovanja. Društvene mreže preplavljene su sadističkim snimcima Rusa ili Ukrajinca koji ispod kamere drona mole za milost dok na njih padaju granate iz bespilotnih letelica od tek nekoliko stotina evra; ili rojevi dronova-kamikaza koji se obrušavaju na destine milione evra vredne tenkove, ali i na stambene zgrade. Pošto su jeftini i lako dostupni, dronovi su glavobolja i za vlasti izvan ratnih područja. Vojni analitičar Vlade Radulović rekao je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da će bespilotne letelice u budućnosti imati i te kako značajnu i važnu ulogu.

Vlade Radulović, vojni analitičar Foto: Insajder

"Možda će negde uzeti i primat u budućem bojištu, ali ne bih rekao da će diktirati sve. Spadam među ljude koji tvrde da nikada nijedno sredstvo ratne tehnike ne može biti zastarelo, niti može izgubiti svoju svrhu. Svako od sredstava će i te kako imati svoju ulogu. Kao što postoji nekoliko generacija ratova, tako će i sva sredstva dodatno evoluirati. Recimo, na pojavu dronova kamikaza imali smo automatski, kao prvi pokušaj odgovora na njih, one kaveze koji su nezgrapno delovali oko tenkova. To je bio pokušaj da se odgovori na to pitanje. Tako da sve prati jedno drugo", kazao je Radulović.

Međunarodno humanitarno pravo pred izazovima

Na pitanje da li su dronovi zapravo budućnosti ratovanja, on je rekao da jesu ako je to zaključak jednačine – što manje ljudi na frontu, a što veći učinak.

"Sada imate razvoj borbenih vozila pešadije, imate razvoj tenkova, testiranja koja se već godinama vrše, gde su to u stvari besposedne platforme. Naročito kada govorimo o tenkovima. Sam ide, zauzme položaj i elemente gađanja, izvrši dejstvo... Avioni šeste generacije su avioni bez pilota, dakle nisu bespilotne letelice, već punokrvni borbeni avioni, višenamenski avioni. Iz te perspektive posmatrano slažem se da je to budućnost ratovanja - da zaštitimo što je moguće više našeg čoveka, a kad je reč o protivniku tu je je ono čuveno – rat je", istakao je Radulović.

Prema njegovim rečima, zbog svega je i međunarodno humanitarno pravo ponovo pred velikim izazovima.

"Možda malo deluje čudno da, kada pričate o ratu, pominjete moral i etiku. Ali, suštinski to je jako bitno – i pitanje morala i etike u ratu i pitanje međunarodnog humanitarnog prava i kako odgovoriti na pojavu ovakvih sistema, odnosno nečega što do sada nije bio slučaj kroz istoriju. Jedan dron, koji vredi nekoliko stotina dolara, može da uništi višemilionska sredstva. Imate i situacije da doslovno možete da vidite lice, facijalnu ekspresiju vojnika koji moli i preklinje da ne bude ubijen. To su stravične stvari. Svi smo sada svedoci svega toga iz prve ruke. Više ne čekamo neke novinske agencije koje imaju reportere na terenu. Mi sada iz prvog lica gledamo te najkrvavije scene koje se dešavaju. Društvene mreže su preplavljene takvim scenama. I tu nema cenzure", dodaje.

Vojska Srbije ide u korak s modernizacijom

Kada je reč o modernizaciji Vojske Srbije po pitanju bespilotnih letelica, Radulović je rekao da ona dosta dobro stoji.

"Mi smo već napravili nekoliko poteza na tom polju, bilo je nabavka u inostranstvu, ali postoji i druga strana medalje, za nas mnogo značajnija i važnija, a to je činjenica da smo mi uspeli da osnujemo proizvodnju. Mi nemamo problema sa projektom ’Vrabac’, suštinski je to i dalje izviđačka bespilotna letelica, a u nekim novim modifikacijama ima opciju i da vrši i određena borbena dejstva. Imamo i projekat ’Pegaz’, koji je suštinski nastao kao izviđačka, ali se ide u tom smeru da bude borbena bespilotna letelica", navodi on.

Objašnjava da Vojska bespilotne letelice koristi za svoje redovne aktivnosti, koje i sve oružane snage, dok nisu u ratu, sprovode.

"Kada ste u ratu, to je neki drugi par cipela. Bespilotne letelice se koriste za izviđanje, za obaveštajnu pripremu bojišta, koriste se - ako imaju borbene sposobnosti - za dejstvo po ciljevima neprijatelja, živoj sili, oklopnim vozilima... Neke mogu biti višekratne, odnosno ode, isporuči ubojna sredstva i vrati se, a neke su jednokratne", objasnio je Radulović.


Kako kaže, one se koriste na svim terenima – vazduh, voda, kopno.  

"Kada je reč o kopnu, to su najčešće ove robotizovane platforme, besposadne, mogu biti borbene, mogu biti izviđačke, najčešće je to neki miks. Mogu imati i drugu svrhu, što je vrlo interesantan koncept, a sada to već imamo i u našim oružanim snagama. To je logistički segment, odnosno podrška snagama na prvoj liniji fronta, dostavljanje municije, vojne opreme itd, ali i izvlačenje ranjenika sa prve linije fronta, čime spašavate vaše ljude jer ne izlažete vaš sanitet direktno vatri na prvoj liniji fronta", zaključio je Vlade Radulović.

Izvor: Insajder