"Rafali" u sistemu odbrane: Kupovina političkog prijateljstva ili usidravanje Srbije u Evropi

Srbija i Francuska potpisale su Ugovor o nabavci aviona "rafal" i prateće robe i usluga koji je, prema rečima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, vredan 2,7 milijardi evra za koje bi Srbija trebalo da dobije 12 novih letelica. Ove letelice trebalo bi da zamene ruske MIG-ove, a ova akvizicija ne gleda se samo kao puka zamena flote već mnogi u njoj vide i nagoveštaj izmene spoljne i odbrambene politike zemlje.

Rafal, foto: Tanjug/AP Photo/Lewis Joly, File

“Želim da vam kažem da ćemo u 2024. i 2025. mi platiti po 15 odsto iz budžeta, dakle našeg novca, po 421 milion evra, samo da to imate u vidu, pri tome nećemo povećati udeo javnog duga u bruto domaćem proizvodu Srbije“, rekao je  u četvrtak Vučić na zajedničkoj konferenciji sa predsednikom Francuske u Palati Srbija.

Za predsednika Francuske Emanuela Makrona, izbor ovih borbenih aviona je jasan izbor koji „predstavlja volju za dugoročnim savezom između dve zemlje u sklopu snažne, suverene Evropske unije".

„Taj izbor učestvuje u našoj strateškoj autonomiji. Gradimo našu odbranu i želimo da operativno budemo nezavisni", rekao je Makron u zajedničkom obraćanju sa predsednikom Srbije.

Viši istraživač u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku Vuk Vuksanović za Insajder ocenjuje da je kupovina rafala nastavak balansiranja spoljne politike iz Vučićeve perspektive.

"Ruskim MIG-ovima ističe rok, tako da ovi rafali dolaze kao zamena, jer se sa Rusijom sada ne može pregovarati, jer je evropski vazdušni prostor za njih zatvoren“, pojašnjava Vuksanović.

Ipak, kako je dodao, ova kupovina nam govori ko ima veći uticaj na Srbiji, ali i na Balkanu.

"A to nisu ni Moskva ni Peking. U trenutku kada je vladajuća koalicija ranjiva unutar države zbog litijuma, oni ipak žele da osiguraju da prestonice poput Vašingtona ili Berlina što manje kritikuju Srbiju“, smatra politikolog Vuk Vuksanović.

Ocenjuje i da je kupovina 12 aviona „rafal“, kako kaže, „ipak kupovina političkog prijateljstva“.

Radulović: Najkapitalniji potez u proteklih nekoliko decenija

Vojni analitičar Vlade Radulović kaže da bi nabavka francuskih borbenih aviona tipa Rafal bila najkapitalniji potez kada je u pitanju naše ratno-vazduhoplovstvo u proteklih nekoliko decenija. 

"Govorimo o nabavci jedne eskadrile, dakle 12 aviona, višenamenskih aviona četvrte i po generacije. I to punokrvnih višenamenskih aviona. Zato što govorimo o platformi koja na svojih 14 podvesnih tačaka može da služi i kao lovac-presretač, dakle, da vrši dejstva po ciljevima u vazduhu, može da vrši dejstva po ciljevima na zemlji, može da vrši dejstva po ciljevima na moru, može da nosi krstareće rakete, može da nosi nuklearno oružje, jedan je od retkih aviona u toj kategoriji koja može da ima ulogu aviotankera", ističe Radulović. 

Dodaje da "rafal" ima izuzetno naprednu avioniku, izuzetno napredan sistem spektra, zaštite samog aviona, podršku nekih analognih sistema, pomoćnih sistema, u slučaju otkaza glavnih sistema. 

Takođe, naveo je da ima širok spektar senzora koji prati sve najvažnije parametre leta i omogućava pilotu da, zadržavanjem ruku na komandama, putem glasa može da izdaje određene naredbe. 

Radulović kaže da će biti važno videti i šta je sve u ugovoru, da li će u okviru njega biti i simulatori da bi piloti mogli da se obučavaju u našoj zemlji, koji je paket naoružanja i koliki broj ubojnih sredstava kog tipa, vođenih i nevođenih, ćemo kupiti, kakvu optoelektroniku ćemo dobiti, rezervne delove, kako ćemo vršiti remont i slična pitanja, ali, i sa druge strane, da li postoji mogućnost da neka srpska kompanija učestvuje u proizvodnji nekih delova za Rafal. 

[related-content]

Na pitanje o poređenju aviona MiG-29, koje Srbija već ima, i "rafala", Radulović je rekao da je jako teško napraviti paralelu jer se ti avioni po skoro svemu razlikuju i generacijski, i po potencijalu naoružanja, i po ulozi, odnosno zadacima koje mogu da ispunjavaju. 

“Jedina zajednička osobina im je što imaju dva motora, koji su izdržljiviji od jednomotoraca kao što je to recimo F-16”, kaže Radulović. 

Dodaje da je da je životni vek motora na MIG-u 29, oko 4.000 sati naleta, a na Rafalu 6.000 sati naleta. 

Što se tiče cene aviona, Radulović ističe da ona zavisi od mnogo faktora, ali da je Rafal, u svakom slučaju, jedna od najsavršenijih i najskupljih platformi koja se danas može kupiti. 

Kako je istakao, biće veoma važno da li ćemo dobiti treću generaciju, koju imaju Hrvati, ili četvrtu koja je tek u razvoju i koja će tada biti aktuelna. 

Radulović ističe da cena zavisi i od interesa zemlje koja prodaje određeno sredstvo i od bilateralnih odnosa. 

"Nije isto ako vi kupite 12 aviona ili ako ste, recimo, Saudijska Arabija ili Katar koja hoće da kupi 150, 160 plus, pa možda čak i 200 u perspektivi aviona, kao i od paketa naoružanja. To su prosto neke stvari koje utiču na samu cenu", rekao je Radulović.

 Što se tiče cene koja se pominje za 12 "rafala" od tri milijarde evra, Radulović kaže da će to bez sumnje opteretiti budžet Srbije, ali da se, verovatno, o mnogim stvarima još pregovara. 

Naglašava da se vojna saradnja sa Francuskom ne završava na tim avionima, već i da su prilikom prošle posete Makrona potpisani neki sporazumi o razumevanju i memorandumi koji se tiču učešća pojedinih francuskih kompanija vojne industrije, poput Talesa, Safrona i drugih, u nekim projektima modernizacije sredstava naše ratne tehnike ili nekih naših novih projekata. 

"Sa druge strane, izuzetno je važan sporazum između Francuza i naše Petoletke iz Trstenika. Meni će biti vrlo interesantno da vidim i kako će se rešavati pitanje dokapitalizacije kompanija odbrambene industrije Srbije, odnosno fabrike namenske industrije. Pominju se neki kupci, pominju se neke zemlje i grupacije koje su već ušle ili su gotovo otškrinuta vrata za njih", zaključuje Radulović.

 Francuska štampa: Približavanje Srbije Evropi “rafalima” i kritike na račun Vučićeve vlasti 

Francuski list "Mond" ocenjuje da se "ne može osporiti korist za Francusku i Evropu od opremanja vazduhoplovstva Srbije francuskim, umesto ruskim, ili američkim avionima", ali smatra da je za ugrađivanje Srbije u evropski tabor najvažnije otklanjanjanje "nacionalizma i autokratske vladavini predsednika Aleksandra Vučića".

"Mond" u redakcijskom uvodniku navodi da "Jelisejska predsednička palata upravo ističe suprotne razloge za prodaju 'rafala' - jer u tome vidi sredstvo da se Srbija usidri u Evropi, umesto da se pusti da završi u sivoj zoni gde Moskva i Peking mogu vršiti svoj uticaj".

Pariski dnevnik ukazuje na poruke francuskog predsednika Emanuela Makrona da prodaja "Rafala" da bi se u avijaciji Srbije zamenili ruski "Migovi-29", predstavlja stratešku, istorijsku važnu promenu.

Lista ukazuje da se "treba nadati da će biti primenjene sve predostrožnosti da bi se zaštitili tehnologija i znanje ugradjeni u “rafale” u zemlji gde ruski građani slobodno dolaze i gde kineski i ruski proizvođači vojne protiv-vazduhoplovne odbrane mogu neometano proučavati njegovu ubojitost".

"Otud", zaključuje "Mond", "najmoćnija snaga ugrađivanja Srbije u evropski tabor nije u kabini 'rafala', već su glavne prepreke nacionalizam i autokratska vladavina predsednika Aleksandra Vučića koji guši štampu, zlostavlja pristalice opozicije".

Pariski dnevnik takođe navodi da Vučić "podstiče nemire na Kosovu" i kaže da "predsednik Makron o svemu tome, nažalost ni reči nije rekao u četvrtak u Beogradu".

Francuski list "Figaro" ističe da francuski zvaničnici partnerstvo sa Srbijom ugradjuju u logiku napora da se "Srbija ukotvi u Evropskoj uniji".

Pariski dnevnik podvlači reči Makrona da je "EU i njenim članicama potrebna snažna i demokratska Srbija, dok je Srbiji neophodna moćna i suverena EU da bi mogla da brani i sprovodi sopstvene interese".

"Figaro" prenosi i saopštenje proizvođača "Rafala", kompanije "Daso", da ugovor o isporuci aviona "svedoči o volji dva predsednika da to partnerstvo bude uspešno" što je "još jedna potvrda da je 'rafal' ključni vektor nacionalne suverenosti".

 Inače, Srbija i Francuske su dogovor o nabavci ovih borbenih aviona postigle u aprilu, tokom posete Vučića Parizu.

Ugovor o nabavci aviona i prateće robe i usluga juče su u Palati Srbija potpisali ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić i Erik Trapije, izvršni direktor kompanije "Daso“.

Predsednik Francuske Emanuel Makron je u drugoj poseti Srbiji. Prethodno je u Beogradu bio 2019. godine. U aprilu ove godine, Vučić je boravio u zvaničnoj poseti Parizu.

Izvor: Insajder, agencije