Rasistički ispadi u srpskom fudbalu (VIDEO)

Svetska fudbalska federacija donela je novo pravilo – zbog rasizma će se prekidati fudbalske utakmice. FIFA je odlučila da nastavi borbu protiv rasizma, uvodeći stroge mere kojima će se kažnjavati svaka diskriminacija na rasnoj osnovi. Da li nas nešto tako očekuje i na domaćim stadionima i kakva je istorija rasističkih ispada u srpskom fudbalu?

Navijači, neredi, ilustracije Foto: Srđan Ilić

Istorijska odluka na Kongresu FIFA u Bangkoku. Fudbalske utakmice biće prekinute ako arbitar primeti vređanje igrača na rasnoj osnovi ili mu se oni na to požale, a postoji mogućnost i da se mečevi, zbog rasizma, završe pre kraja. 

“Mislim da je odluka FIFA samo deo rešenja i da to treba da bude i drastičnije i brže sprovođenje zakona, jer mislim da su stadioni generatori mržnje i rasizma i da to treba pod hitno rešavati. Kako god, ali mora da se nađe rešenje, ne treba imati razumevanja ili bilo kakvu političku korektnost u tom smislu”. kaže za Insajder Željko Čačija, komentator Eurosporta:

“Majkle, odlazi odavde, jer ovde te niko ne voli!“, pisalo je na transparentu koji je još 2006. godine na tribinama stadiona Borca u Čačku dočekao fudbalera domaćeg kluba rođenog u Zimbabveu Majkla Tamvanjeru. Huligani okupljeni u grupi „Čete“, tada su bili obučeni u bele kapuljače po uzoru na zloglasnu rasističku organizaciju Kju Kluks Klan. 

“ To što se Majklu Tamvanjeri dogodilo je strašno. On je, dao sinu srpsko ime i dobio srpsko državljanstvo i bio veoma drag i fin momak. Nadam se da se te stvari neće dešavati u budućnosti i da će ljudi shvatiti da smo svi mi isti, bez obzira na boju kože ili, kako bi se reklo, od rasne pripadnosti”, dodaje Željko Čačija.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković  za Insajder kaže da je odluka FIFA da pooštri mere i kazne za rasizam na sportskim terenima izuzetno dobra, zato što ovaj korak predstavlja važan doprinos u globalnoj borbi protiv diskriminacije i važan signal da nema mesta rasizmu u sportu

"Moram reći da mi u Srbiji nismo imali takve probleme, mi nismo do sada nikada dobili konkretnu pritužbu za individualni slučaj diskriminacije ili bilo koji rasistički incident, odnosno to bi svakako bio slučaj diskriminacije, što ne znači da ih naravno nije bilo, iako u značajno manjoj meri, jer kao što sam rekla, mi nemamo takvu vrstu problema. Mi smo reagovali upozorenjem dva ili tri puta, jedan od njih je bio incident, vređanje tamnoputog fudbalera u Kruševcu, koji je bio vređan zbog boje kože. Mi se kod nas mnogo češće srećemo sa nacionalističkim skandiranjem i uvredljivim porukama na sportskim događajima", ističe Brankica Janković.


Rasističkih ispada na tribinama u prošlosti ipak je bilo, ali su oni bili pre izuzetak nego pravilo.

Navijači Borca iz Čačka 2012. godine napali su fizički fudbalera, rođenog u Gani. Četvorica huligana tada su, zbog nanošenja telesnih povreda fudbaleru Borca Salomonu Opukuu, dobili ukupno četiri i po godine zatvora. 

Iste godine na meču mladih reprezentacija Srbije i Engleske za odlazak na EURO, u Kruševcu, sa tribina je na rasnoj osnovi vređan engleski reprezentativac Deni Rouz.

Sa rasizmom sa tribina se nastavilo i tokom 2017. godine kada je na meti navijača Rada bio fudbaler Partizana Everton Luiz, ali i 2022. kada su žrtve rasističkih povika navijača Voždovca bili fudbaler Partizana Rikardo Gomeš i igrač Čukaričkog Norman Kembel. 

Novinar Insajdera: Rajko Martinović