Razlog za paniku ili lažna uzbuna: Stručnjaci tvrde da "Kids" droga ne postoji (VIDEO)

Školskim "Vajber" grupama ovih dana kruže poruke u kojima se roditelji upozoravaju da se pojavila "Kids", odnosno dečja droga, navodno, jača od ekstazija i umotana u pakovanje žvaka. Razlog za paniku ili lažna uzbuna? U Ministarstvu prosvete kažu za Marker da ih nijedna škola nije obavestila da se ta droga pojavila među đacima. U MUP-u tvrde da takvu drogu nisu pronašli. U svakom slučaju, oprez nije na odmet.

"Dragi roditelji, htela sam da vas obavestim da su se pojavile psihoaktivne supstance lako dostupne učenicima. Jedna je u obliku žvake, poznatija kao 'Kids' droga, efekat počinje nakon 15 minuta i jači je od ekstazija, a tragovi skrivanja su posebna zamka za roditelje i zaposlene u školi, jer je umotana kao pakovanje žvaka. Druga je 'Snus' čist nikotin u prahu koji se pakuje u malim vrećicama čaja i on se sisa ili šmrče. Veoma je jeftin, kesica košta od 100 do 150 dinara. Molim vas da sa decom porazgovarate o ovome, da budu obazrivi da im neko ne podvali "žvaku".

To je poruka koja je ovih dana unela paniku među roditelje školske dece,  a koju je navodno poslala jedna učiteljica. Dokaza, za to, nema. Oglasilo se Ministarstvo unutrašnjih poslova.

"Policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova u prethodnom periodu nisu pronašli takozvanu „Kids“ drogu, a razne droge u obliku raznobojnih tableta koje podsećaju na bombone se pojavljuju već decenijama", saopštio je MUP.

MUP navodi i da je "Snus", koji se pominje u uznemirujućoj poruci, duvanski proizvod, a ne droga. U svakom slučaju, roditelje savetuju da upozore decu da takve supstance, ukoliko sa njima dođu u kontakt, ne uzimaju.

Doktorka Svetlana Vučetić: Odmah smo proverili informaciju

Stručnjaci tvrde za "Marker" da su informacije o takozvanoj dečjoj drogi, lažne.

Doktorka Svetlana Vučetić iz Specijalne bolnice za lečenje zavisnosti u Beogradu kaže da takva vrsta navodno novodizajniranih psiho-aktivnih supstanci u našoj zemlji ne postoji.

"Mi smo odmah krenuli u proveru te informacije i nama zaista nije poznato da se droga pod nazivom 'Kids droga' pojavila na ulici, niti je iko u našu bolnicu došao kao neko ko je koristio tu drogu", kaže doktorka Vučetić. 

Kada je u pitanju "Snus" ona kaže da upotreba tog proizvoda nije zakonski regulisana u Srbiji, ali da i te kako može da stvori zavisnost.   

"Mladi ljudi koji koriste ovu supstancu dolaze u situaciji da mogu postati zavisni. Sa druge strane, mi nismo sigurni da je ono što stiže na nađe tržište kao „Snus“ sadrži samo duvan", kaže doktorka Vučetić. 

O "novoj Kids" drogi pisalo se još 2008. godine

Policija ne saopštava da li utvrđuju od koga je poruka sa navodnim upozorenjem krenula, i da li je i ko krivično odgovoran za širenje panike. 

Interesantno je da se upozorenje sa istim informacijama o dečjoj drogi u medijima prvi put pojavilo još 2008. godine, i da su od tada mediji nekoliko puta upozoravali javnost o toj, svaki put novoj drogi. Kada je droga u pitanju, oprez nikad nije na odmet. Ali je oprez neophodan i kada se informacije šire društvenim mrežama, a prva i jedina adresa za tako nešto je policija.

Izvor: Insajder