Reforma tajne službe decenijama izostaje (VIDEO)

"Sve se menja, samo služba ostaje“ – pomenutim citatom iz promotivnog spota za prijem studenata na Akademiju za nacionalnu bezbednost, bivši direktor BIA i potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin čestitao je Dan bezbednosne agencije. I, to je možda najbolji opis srpske službe bezbednosti koja za proteklih osam decenija više puta menjala nazive, ali se nikada nije suštinski reformisala.

Foto: Srđan Ilić

Umešanost službe u politički motivisana ubistva, šverc, nelegalno iznošenje državnog keša na privatne račune u inostranstvu tokom sankcija, umešanost u kriminalne afere  zajednički su imenitelj bezbednosne agencije svih tih godina. Za većinu zločina niko nije odgovarao, dok je za mali broj njih osuđena nekolicina pojedinaca.

"OZNA“, "UDBA“,  "DB“, "BIA“ – više imena za istu službu u proteklih 80 godina. I, za sve te godine nijedna  suštinska promena. Umesto da se reformiše i počne da se bavi zaštitom građana od bezbednosnih pretnji, rušenja ustavnog poretka i špijunaže, uzima ključnu ulogu u brojnim zločinima i aferama. 


Rukovodila je švercom cigareta i prebacivanjem državnog keša na privatne kiparske račune, bila umešana u skrivanje ratnih zločinaca, među njima Radovana Karadžića i Ratka Mladića. U najmračnijem periodu, tokom devedesetih, bezbednosna služba bila je umešana ili rukovodila praćenjem ili organizovanim i politički motivisanim ubistvima. 

“Nalog dolazi uvek sa samog vrha daje ga Slobodan Milošević. U organizaciji i u izvršenju ubistva učestvuje civilni deo službe, kao logistički deo i kao mozak operacije i JSO koja je praktično vojna jedinica u okviru SDB i koja neposredno izvršava ubistva”, rekao je advokat Slobodan Ružić u drugoj epizodi Insajderove emisije „Kad zavlada mrak“, o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije.

Ubistvo Slavka Ćuruvije, ubistvo na Ibarskoj magistrali kada su poginula četvorica funkcionera SPOa - političke stranke Vuka Draškovica, ubistvo nekada bliskog Miloševićevog saradnika - Ivana Stambolića koga su ubili i zakopali u živi kreč, pokušaj ubistva Vuka Draškovića u Budvi.  Sve su to zločini u kojima su – posredno, ili neposredno učestvovali pripadnici, ili saradnici Službe državne bezbednosti. Za sve te zločine, do sada je odgovarao samo načelnik službe DB-a Radomir Marković. Ostali umešani ostali su ispod radara. 

"Uloga i mesto Službe bezbednosti, ne samo posle 5. oktobra 2000. nego i do 5. oktobra, predstavlja, nećete mi zameriti ako kažem, jednu septičku jamu, u kojoj je priča o tome, znači, bacanja bombe u tu septičku jamu i to iz septičke jame će isprljati sve, i mene i mnoge koji su iz politike, iz Službe bezbednosti“, opisao je ulogu BIA u tom periodu nekadašnji operativac Resora državne bezbednosti Zoran Stijović u prvoj epizodi Insajderovog serijala "Službena tajna“.

Pre 22 godine još jednom je promenila ime i postala Bezbednosno – informativna agencija. Ni to nije bio trenutak suštinske reforme, već samo kozmetičkih promena. Pripadnik BIA osuđen je zbog umešanost u ubistvo premijera Zorana Đinđića, 2003. godine. 

Umesto da njen rad bude podložan parlamentarnoj kontroli, a njeni pripadnici garant očuvanja bezbednosti, pojedinci se i danas sumnjiče za umešanost u kriminalne afere kakva je na primer Jovanjica. 

Nastavlja da pravi spiskove nepodobnih. Na informativne razgovore poziva poljoprivrednike koji protestuju i blokiraju puteve, kao da su državni neprijatelji, pa tako i ove godine svoj dan proslavlja u atmosferi u kojoj je nedodirljiva za sve, osim za najuži krug političkih moćnika.

Novinarka Insajdera: Radoslavka Žigić