Rio Tinto na oko 2500 strana uverava - za sve opasnosti postoji rešenje (VIDEO)

Rio Tinto danas je povukao potez najavljen pre šest meseci - objavili su nacrte studija uticaja na životnu sredinu o tome koliko bi rudnik litijuma u dolini Jadra bio štetan za ljude i prirodu. Na oko 2500 strana može se videti mnogo stručnih podataka o tome da bi rudnik zaista ugrozio životnu sredinu, ali i da RioTinto za svaki eventualni problem ima rešenje. Ipak, pada u oči da u tri dokumenta nema mišljenja Biološkog fakulteta u Beogradu, koji prema ranijim informacijama projektu nije dao prolaznu ocenu.

Jadar. Foto: Insajder

Zemljište, voda, vazduh, biljni i životinjski svet - rudnik litijuma ugrozio bi sve, ali Rio Tinto tvrdi da za svaku opasnost ima rešenje. 

Na svom sajtu danas su objavili tri obimna dokumenta sa detaljnim opisom mogućih opasnosti, ali i predloženim rešenjima. Nacrte studija su objavili samoinicijativno. Uz dokumenta su objavili i video sa objašnjenjem.

“Radne nacrte studija objavljujemo kako bismo podstakli javni dijalog o Projektu "Jadar“ zasnovan na činjenicama naspram politizovane debate koja je bazirana na dezinformacijama i lažnim vestima”, rekla je glavna zastupnica kompanije Rio Tinto u Srbiji Marijanti Babić.  


Studije uticaja na živonu sredinu objavljene su u formi nacrta. Kada je Vlada početkom 2022. stavila tačku na projekat, procedura je zaustavljena - pa tako ni Studija nije kompletirana. Ipak, Rio Tinto navodi da je i pre stavljanja tačke završio većinu analiza koje uključuju početno stanje pre otvaranja podzemnog rudnika, moguće opasnosti i rešenja za vreme rada, i stanje po zatvaranju rudnika. To, u izjavi objavljenoj takođe na sajtu kompanije, potvrđuje i jedan od stručnjaka angažovanih na Studiji.

"Ovi radni nacrti studija o proceni uticaja na životnu sredinu Projekta "Jadar“ predstavljaju najsveobuhvatnije studije ove vrste koje su ikada rađene u Srbiji, gde su detaljno analizirana postojeća stanja životne sredine, kompletna tehnička rešenja koja su predložena projektnom dokumentacijom i na osnovu njih procenjeni neki potencijalni uticaji i neke potencijalno udesne situacije”, rekao je Aleksandar Jovović, profesor Mašinskog fakulteta.  

Rio Tinto za Insajder: Uvažili smo mišljenje Biološkog fakuleta  

Mašinski, Rudarsko-geološki, Tehnološko-metalurški fakultet-na spisku upadljivo nedostaje jedno mišljenje. Poznato je da je i Biološki fakultet radio studiju uticaja, a poznato je i da su dali negativnu ocenu za rudnik Jadar.

Na pitanje da li je loša ocena razlog da se analiza Biološkog fakulteta ne uvrsti u nacrte I kakva se time poruka šalje imajući u vidu važnost Biološkog fakulteta, iz Rio Tinta odgovaraju:

“Rezultati ekspertskih istraživanja koje je za potrebe kompanije Rio Tinto sprovodio konzorcijum predvodjen Biološkim fakultetom, kao i rezultati prethodnih višegodišnjih istraživanja biodiverziteta koje je sprovodio ERM (međunarodni eksperti zajedno sa lokalnim konsultantima), uključeni su u radne nacrte Studija o proceni uticaja na životnu sredinu, koje su danas objavljene.

 Za istraživanje biodiverziteta od 2016. godine korišćene su najsavremenije metode, od kojih neke prvi put u Srbiji za green field investiciju. Na osnovu tako dobijenih rezultata, izvršena je procena uticaja i davanje predloga mera ublažavanja. To se pre svega odnosi na utvrđivanje početnog stanja, potencijalnih uticaja, mera ublažavanja i praćenja. Autori studije predlažu niz mera i postupaka koje je potrebno sprovesti po najvišim standardima da bi se uticaji minimizirali, čime bi se omogućio opstanak prisutnih populacija biljnih i životinjskih vrsta.

Kroz istraživanja drugih institucija koje su uključene u Nacrte studije procene uticaja na životnu sredinu prikazane su moguće akcidentne situacije koje su relevantne u sagledavanju mogućih rizika na sveukupni ekosistem. Mišljenja izneta u studijama biće predmet dalje rasprave i dijaloga o uticajima Projekta Jadar.

Kroz predložene mere ublažavanja, Projekat Jadar u Biološkom fakultetu vidi partnera za dugoročnu saradnju.”

Udruženje ”Ne damo Jadar” tvrdi nacrti su još jedna obmana 

Prostor doline Jadra na kraju bi, tvrde u Rio Tintu, izgledao kao netaknut.  Međutim, u prvom reagovanju, Udruženja građana “Ne damo Jadar” smatra da je taj potez Rio Tinta samo još jedna obmana 

“Ovo je još jedan u nizu pokušaja obmanjivanja javnosti i stvaranje lažnog utiska o brizi za životnu sredinu, jer svi problematični projekti ove ozloglašene kompanije su imali Studiju uticaja, ali su iza sebe ostavljali i dalje ostavljaju pustoš gde god da posluju. Ne zaboravite da su oni jedan od 40 najvećih zagađivača na svetu”, navode iz Udruženje građana Ne damo Jadar.

Da Rio Tinto ne odustaje od rudnika - uprkos tome što je zvanično stavljena tačka na taj projekat pre nešto više od dve godine, posle masovnih protesta građana - bilo je jasno i pre objavljivanja studije. Da ne odustaje ni Vlada Srbije, jasno je iz brojnih izjava predstavnika vlasti. 

Novi premijer Miloš Vučević je primera radi, pre dva dana, na pitanje da li će promeniti odluku svoje stranačke koleginice, prethodne premijerke Ane Brnabić, koja je stavila tačku na projekat, rekao da o nova Vlada o tome još nije raspravljala ali hoće, kako je rekao, u smislu korišćenja prirodnih resursa koje Srbija ima.

Da li će rudnik biti otvoren po cenu vazduha koji dišemo vode koju pijemo i hrane koju jedemo mogu samo da predvide stručne analize, odnosno studije uticaja. Te studije, po zakonu, naručuje i plaća investitor, u ovom slučaju Rio Tinto, a za ono što je napisano garantuju stručnjaci imenom i prezimenom. Redovna procedura nalaže da najpre Ministarstvo za životnu sredinu utvrdi šta bi studija trebalo da sadrži, pa da pre bilo kakvih radova studije prođu i javnu raspravu i komisiju ministarstva. Procedure i institucije postoje. Problem je  međutim to što veliki broj građana u njih nema mnogo poverenja.  

Izvor: Insajder