Rio Tinto za Insajder: (Ne) odustajemo od Srbije (VIDEO)

Priča o iskopavanju litijuma u Srbiji i multinacionalnoj kompaniji koja bi to radila - i dalje ne jenjava, iako je plan o otvaranju rudnika u dolini Jadra država zaustavila početkom prošle godine. Ipak, iz odgovora koji smo dobili iz sedišta Kompanije "Rio Tinto" u Londonu, može da se zaključi da razgovori o realizaciji projekta nisu obustavljeni.

Rio Tinto. Foto: Insajder

Da na projekat "Jadar" nije stavljena tačka tvrde i meštani sela Brezjak kod Loznice, koji kažu da je "Rio Tinto" ponovo aktivan na terenu. Zbog toga su pre dva dana organizovali protest ispred kancelarije "Rio Tinta" u Loznici.

"Rio Tinto je krenuo u agresivnu kampanju, pokušava da podmiti poljoprivrednike, zanatlije, kupuje sve što može da kupi. Po terenu ne rade ništa, ne buše ništa, ali čujemo da se gore po Štavicama nešto dešava pa ćemo i to proveriti", kaže Nebojša Petković iz Udruženja "Ne damo Jadar".

Da se tačka koju je premijerka prošlog januara stavila na projekat "Jadar" pretvara u zarez, javnost sumnja mesecima. Pitali smo "Rio Tinto" kakva je budućnost projekta iskopavanja litijuma u Srbiji i da li o tome razgovaraju sa predstavnicima institucija u zemlji.

"U saradnji sa svim zainteresovanim stranama, mi nastavljamo da sagledavamo mogućnosti da se ova prilika od svetskog značaja za Srbiju razvije, uz primenu najviših standarda zaštite životne sredine", navode u odgovoru za Insajder.

U proteklih godinu dana, za projektom "Jadar" kao propuštenom šansom žalili su mnogi državni zvaničnici, među njima i predsednik i premijerka. Za projekat se i dalje interesuju i Brisel i Vašington. To je svojom izjavom za "Glas Šumadije" nedavno potvrdio i američki ambasador Kristofer Hil.

"Pokušavam da sarađujem sa Vladom Srbije na tome. Trudimo se da podržimo Rio Tinto koji je delom, iako ne u potpunosti, američka kompanija, ali delimično jeste. Mislim da je za Rio Tinto važno da ljudi shvate da to nije samo rudarski projekat. To nije samo projekat u kome se nešto vadi iz zemlje i izvozi dalje. To je projekat koji će imati veze sa modernom ekonomijom. Na kraju će se litijum koji se izvadi iz zemlje koristiti za proizvodnju baterija koje će se ugrađivati u električna vozila", rekao je početkom marta Hil

Da se planira izgradnja fabrike za proizvodnju električnih baterija javnost je saznala krajem novembra, kada je slovački proizvođač baterija InoBat objavio da je sa Vladom Srbije potpisao Deklaraciju o namerama za izgradnju fabrike.

Iz kabineta premijerke ne odgovaraju na zahtev Markera da obelodane šta piše u Deklaraciji, baš kao ni iz slovačke kompanije "InoBat", u koju je "Rio Tinto" investirao 2021. Sa druge strane, Rio Tinto u odgovoru Markeru negira da izgradnja fabrike električnih baterija zavisi od iskopavanja litijuma u dolini Jadra.

"Rio Tinto je investirao u InoBat kako bi podržao završetak, odnosno realizaciju istraživačko-razvojnog centra i proizvodnju test linije baterija u Voderadi u Slovačkoj", navode u odgovoru Insajderu. 

U međuvremenu se "Rio Tinto", na svetskom nivou, suočava sa novim izazovima - od izgubljene radioaktivne kapsule koju su u međuvremenu locirale vlasti u Australiji, preko kazne od 15 miliona dolara koju je američka Komisija za hartije od vrednosti izrekla zbog podmićivanja u koje je umešan konsultant Rio Tinta iz Gvineje, do istrage britanske Kancelarije za ozbiljne prevare. U odgovoru Markeru, iz te kancelarije kratko su naveli da ne mogu to da komentarišu, jer istraga i dalje traje.

Izvor: Insajder