Romske porodice raseljene sa deponije u Vinči: Mnoge od njih jedva preživljavaju (VIDEO)

Pre skoro šest godina, sa deponije u Vinči raseljeno je 17 romskih porodica, zbog izgradnje spalionice koju finansira Evropska banka za obnovu i razvoj. Neke porodice su useljene u jako mali prostor, a druge su zapale u dugove zbog socijalnog stanovanja. Jedna od njih – porodica Mitrović - jedva preživljava. Nadležni, uprkos sporazumu o rešavanju problema – ne čine ništa.

Foto: Insajder

Petočlana porodica Mitrović od kraja 2018. godine živi u stanu od tridesetak kvadrata u Zemun Polju. Tu su prebačeni sa oboda deponije u Vinči zbog izgradnje spalionice. U novom stanu, međutim, jedva preživljavaju, jer nemaju od čega da plate račune. Najstariji u porodici, Boško Mitrović, na deponiji je živeo od sakupljanja sekundarnih sirovina. Tada mu, kaže, ništa nije nedostajalo, a sada zavisi od pomoći drugih.

“Skupljam te stare limenke, skupim dva kilograma, tri, to ti je 200 dinara. Kako možeš da živiš sa tim novcem, da kupiš hleba, doduše neki put uzmem hleb i iz kontejnera, verujte mi. A za meso i da vam ne govorim, samo mogu da ga vidim sa izloga”, ispričao je za Insajder Boško Mitrović.

Da je jako teško, potvrđuje i njegova supruga Ljiljana Mitrović.

“Mislim danas da li ću za sutra da imam. Mnogo mi je teško što ne mogu da pomognem. Ja bih išla sa mužem po kantama i to bi bilo mnogo bolje, mnogo efikasnije i mnogo više para”, rekla je Ljiljana Mitrović.


Sa njima živi njihov sin sa suprugom i četvorogodišnjim sinom. Traži posao, ali, kaže, ide teško.

“Verujte da je teško. Da sam ja na njegovom mestu i kada su tada došli da nas isele, ne bih se selio. Nikada, verujte. Nikada. Jeste da je to deponija, da tu nema vode, nema struje, nema ničega. Ali, imali smo bolji život. Verujte da je bolji život. Nisam živeo od danas do sutra. Nego sam živeo svaki dan ekstra”, naveo je Kristijan Mitrović.

Posle iseljenja, porodice su se susrele sa brojnim poteškoćama i preprekama. Uz pomoć Inicijative A 11 podnele su žalbu Nezavisnom mehanizmu EBRD-a, a potom je potpisan i sporazum koji predviđa i obaveze nadležnih, među kojima je i Grad Beograd.

“Ono što je ovde nekako specifično jeste upravo to što su oni radili i zarađivali za sebe na određen način i sve je to ne njihovom krivicom prestalo. Tako da su sada nekako gurnuti u taj koš da se bore sa svim ovim drugim stvarima i problemima i neki od njih jesu korisnici, neki od njih su možda uspeli nešto i da se snađu da rade sami, ali prosto jeste to obaveza ovih strana da im to obezbede s obzirom da su one odgovorne za sve to”, izjavila je Nađa Marković iz Inicijative A11.

Osim po Beogradu, neke porodice su raseljene u Vladimirce i Šabac. Godinu dana od sporazuma koji je trebalo da reši novonastale probleme 17 porodica raseljenih iz Vinče, brojni problemi mnogih od njih do danas nisu rešeni.

Izvor: Insajder