Rusko - ukrajinski sukob: Vašington prešao crvenu liniju? (VIDEO)
Posle 998 dana rata u Ukrajini, Kijev je dobio ono što je najduže tražio – dozvolu da koristi zapadne rakete dugog dometa, da bi gađao ciljeve u Rusiji. Do sada je to bila crvena linija koju zapadni saveznici Ukrajine nisu želeli da pređu zbog straha od širenja sukoba. Međutim, dva meseca uoči odlaska iz Bele kuće, predsednik Džozef Bajden doneo je jednu najvažnijih odluka od početka rusko - ukrajinskog rata.
Povratak Donalda Trampa u Belu kuću i brzi kraj rata - koji obećava a koji bi, kako tvrde pojedini stručnjaci, išao u korist Rusije ili pak 12 000 severnokorejskih vojnika na ukrajinskom frontu – razlog su da Vašington promeni stav. Odlukom Džozefa Bajdena Ukrajini će biti dozvoljeno da koristi američke rakete, kako bi gađala i do 300 kilometara unutar teritorije Rusije. S obzirom na to da je Moskva udaljena 840 km od ukrajinske granice – glavni grad je bezbedan.
"Jedna od glavnih tačaka Plana pobede koji sam predstavio našim partnerima jeste oružje dugog dometa za našu vojsku. Danas se u medijima mnogo govori o upotrebi takvog oružja. Međutim, ne gađa se rečima, niti se ona najavljuju. Rakete će govoriti same za sebe. Slava Ukrajini", poručuje ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Međutim, upotreba raketa dugog dometa za gađanje ciljeva duboko unutar Rusije, za Kremlj je bila crvena linija.
"Predsednik Putin je to jednostavno objasnio; Ukrajina ne izvodi napade, već države koje joj daju dozvolu – jer vojska Ukrajine ne određuje mete i ne održava to oružje, već je to na vojnim specijalistima iz zapadnih zemalja. Ovo iz temelja menja način na koji su zapadne države uključene u konflikt. Ovo je opasno i provokativno", izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Pored Sjedinjenih Američkih Država, Ukrajinu raketama dugog dometa snabdevaju i evropske države. Posle vesti iz Vašingtona, francuski "Figaro" objavio je da će tu odluku slediti Pariz i London, međutim, vrlo brzo je ta vest povučena. Evropska unija i dalje je podeljena o tom pitanju.
"Govorio sam i ranije: Ukrajina mora da ima dozvolu da oružjem koje joj šaljemo obara ’strele’, ali i da gađa ’strelca’. Nadam se da će države Evropske unije slediti ovu odluku ili da makar pomognu Ukrajini u vezi sa drugim potrebama", kaže visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Žozep Borelj.
Ukrajina je do sada imala dozvolu da koristi zapadne rakete dugog dometa samo na ciljeve unutar njene teritorije koje je okupirala ruska vojska, odnosno nije mogla da gađa strateške tačke unutar Rusije - baze, aerodrome i depoe.
Neposredno pre nego što je stigla vest iz Vašingtona, Rusija je pokrenula jedan od najvećih napada iz vazduha tokom kojeg je, širom Ukrajine, ubijeno najmanje 25 civila.
Izvor: Insajder