Samit NATO - usvojena Deklaracija, među tačkama i o Zapadnom Balkanu (VIDEO)

Centralno mesto u Deklaraciji NATO-a usvojenoj na Samitu u Vašingtonu, očekivano je zauzelo pitanje rata u Ukrajini, međutim, pažnju - kao strateški važan region za Alijansu, dobio je i Zapadni Balkan. Pored zemalja članica, na događajima u okviru trodnevnog Samita učestvuju i partneri Alijanse, među njima i Srbija. Pažnju privlači i to što je Srbija poslala najvišeg predstavnika do sada – šefa diplomatije.

Foto: Tanjug/AP Photo/Susan Walsh

U regionu Zapadnog Balkana, od šest država samo dve nisu članice NATO-a – Srbija i Bosna i Hercegovina, a Alijansa ima vojnu bazu i na Kosovu i Metohiji. Zbog toga ne čudi da se i u Deklaraciji NATO-a iz Vašingtona, kao i u prethodnim deklaracijama, kao strateški važan za Alijansu označava region Zapadnog Balkana.

"Nastavićemo da unapređujemo dijalog i saradnju sa zemljama Zapadnog Balkana kako bismo podržali reforme, regionalni mir i bezbednost i suprotstavili se malignom uticaju, uključujući dezinformacije, hibridne i sajber pretnje koje dolaze od državnih i nedržavnih aktera.  Demokratske vrednosti, vladavina prava, reforme i dobrosusedski odnosi su od vitalnog značaja za regionalnu saradnju i evroatlantske integracije, pa očekujemo nastavak napretka u tom pogledu.  Ostajemo posvećeni i kontinuiranom angažovanju NATO-a na Zapadnom Balkanu, uključujući i snage KFOR-a koje na Kosovu predvodi NATO", navodi se u Deklaraciji sa Samita NATO.

"Bezbednosni izazovi koji su prisutni na Zapadnom Balkanu se svakako direktno prelivaju i na susedne zemlje. Za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu je NATO jedan od bitnih partnera, pre svega iz geografske pozicije - okruženi smo državama NATO. Ovo je samo jedna od tačaka koja se bavi izazovima, koji su u suštini navedeni i u prethodnim tačkama i ne odnose se nužno samo na Zapadni Balkan", izjavio je za Marker Igor Novaković, izvršni direktor Centra za međunarodne i bezbednosne poslove.


Na događajima u okviru Samita učestvuju i zemlje partneri Alijanse, među kojima je i Srbija koja je od 2006. članica Partnerstva za mir. Srbiju u Vašingtonu predstavlja šef diplomatije, koji naglašava da učešće na događajima Samita ne znači i promenu državne politike neutralnosti i balansiranja.

"Na Samitu NATO-a nalazimo se kao partner, kao zemlja koja nije članica Severnoatlantskog saveza, ali zemlja koja snažno veruje u sposobnost dijaloga da čuva stabilnost, ne samo u našem delu sveta nego i globalno. Ovde razgovaramo i sa zemljama koje su priznale nezavisnost Kosova i Metohije i za zemljama koje nisu. Prisutne su brojne partnerske zemlje NATO-a iz celog sveta, a za sada mogu da ocenim naše učešće kao uspešno", izjavio je Marko Đurić, ministar spoljnih poslova

Srbija je i ranije imala predstavnike na događajima koje organizuje NATO, međutim, prvi put je to šef diplomatije.

"Ja bih takav potez i pozdravio, jer naša bezbednost neposredno zavisi od saradnje sa NATO i u tom kontekstu je dobro da se održava takav visok nivo odnosa. Odluka da se ode na događaje ovog Samita je odluka celokupne Vlade i verujem da nije baš slučajno", naveo je Novaković. 

Glavna tema Samita NATO-a očekivano je bilo pitanje rata i pomoći Ukrajini. Iako su se u Kijevu nadali formalnom napretku ka članstvu u Alijansi, obećano im je da će imati podršku u ratu sa Rusijom, a da će se o članstvu raspravljati - kada se za to steknu uslovi.

Izvor: Insajder