Samo početak hapšenja zbog pada nadstrešnice ili je neko preskočen? (VIDEO)
Dug je spisak onih koji su mogli i morali da spreče rušenje nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Prema analizi novinara Insajdera na osnovu svih činjenica i dokumentacije koje su u protekle tri nedelje prikupili - neki su, po svemu sudeći, preskočeni – za sada.
Lanac odgovornosti na bilo kom projektu je dugačak pa tako je bilo i u slučaju rekonstrukcije Železničke stanice. Investitor je država Srbija na osnovu međudržavnog sporazuma sa Kinom. Ministarstvo građevinarstava je finansijer projekta. Državno preduzeće Infrastruktura železnice - investitor koji formuliše projektni zadatak, organizuje i kontroliše ceo posao. Ministarstvo i Železnice zajedno su po međudržavnom sporazumu i bez tendera, izabrali dve kineske firme za izvođače radova na projektu izgradnje brze pruge
Dve kineske firme potom angažuju podizvođače, ali im međudržavni sporazum omogućava da to javnost ne mora da zna. Među podizvođačima bila je i domaća firma Starting za koju se ispostavilo da je radila na zgradi Železničke stanice u Novom Sadu.
Idejni projekat, po zadatku koji su dobili od preduzeća Infrastrukture železnice, radio je saobraćajni institut CIP. Projekat je odobrila Reviziona komisija Ministarstva građevinarstva koju čine stručnjaci.
Na osnovu usvojenog idejnog projekta radi se projekat za građevinsku dozvolu i projekat za izvođenje radova. Za taj posao Kineski izvođač posebno bira dve firme. Jedna je kineska, a druga je domaći CIP ali, u ovom slučaju, kao podizvođač.
Tehničku kontrolu projekata radi firma Cestra, osnovana 2005. godine kao kompanija u stranom vlasništvu, ali 2017. dolazi do promene, pa su danas vlasnici srpski državljani Dragan Milić i Jasna Stojković Milić.
U sledećem koraku Investitor, odnosno Železnice Srbije biraju nadzor za ceo projekat izgradnje brze pruge duge 108 kilometara sa svim staničnim zgradama. Nadzor čini šest firmi. Prema istraživanju Insajdera za nadzor rekonstrukcije zgrade Železničke stanice u Novom Sadu je konkretno bio zadužen Egis, kompanija registrovana u Srbiji sa matičnim preduzećem u Francuskoj.
Uobičajena procedura bi nalagala da Investitor- Železnice Srbije- izabere Komisiju za tehnički prijem, pa da potom ponovo Investitor podnese zahtev za upotrebnu dozvolu i potom od izvođača preuzme objekat.
Sve ovo se, kako su otkrili novinari Insajdera 4. novembra - nije desilo. Objekat je, kako smo otkrili šest dana kasnije, otvoren na osnovu samo jednog papira kojim je izvođač, što su u ovom slučaju kineske kompanije, garantovale za bezbednost u vestibilu B.
Novinari Insajdera uputili su pitanja tužilaštvu da li je neko od predstavnika kineskih izvođača među uhapšenima, ali odgovor nismo dobili. Ni iz kineskih kompanije nema odgovora na pitanje da li su sarađivali sa tužilaštvom i sproveli internu kontorlu.
Pošto je ceo posao rađen po međudržavnom sporazumu, postavlja se pitanje i da li se na kineske izvođače čak i u istrazi pada nadstrešnice, mogu primeniti domaći zakoni.
Advokat Vladimir Beljanski nema nikakvu dilemu - međudržavni sporazum ili ne, primenjuju se domaći zakoni.
”Za sva krivična dela koja su napravljena na teritoriji Republike Srbije nadležno je pravosuđe Republike Srbije, to je primarna nadležnost prema mestu izvršenja krivičnog dela. Što se tiče stranih državljana postoji više mogućnosti. Jedna mogućnost je da se strani državljani nalaze na teritoriji Republike Srbije i da su dostupni odmah našim organima gonjenja tako da tada nema nikakve dileme da mogu da budu i lišeni slobode, da mogu da im budu oduzete putne isprave, da mogu da budu primenjene druge mere koje bi obezbedile njihovo prisustvo i nesmetano vođenje krivičnog postupka. Ukoliko nisu na našoj teritoriji nego van RS tada postoji mogućnost raspisivanja međunarodne poternice i kada se utvrdi gde se nalazi podnosi se zahtev za ekstradiciju”, kaže Beljanski.
Imajući u vidu dela koja se uhapšenima stavljaju na teret teško je zaključiti za šta tačno tužilaštvo sumnjiči svakog od 12 uhapšenih.
”U ovom slučaju imamo to da je kako zakon kaže jedna ili više osoba izgubilo život, odnosno nastupila je smrt jednog ili više lica i i tada se primenjuje taj kvalifikovani oblik pa onda dolazi u obzir u nekim slučajevima i zaprećena kazna do 12 godina. Ovakvi slučajevi se u principu odnose na one koji su bili direktno uključeni u ili izvođenje radova ili projektovanje ili kako zakon kaže rukovođenje radova ili izvođenje građevinskih radova znači to su praktično oni koji su neposredno bili uključeni u neke od ovih radnji. To se po mom mišljenju vrlo teško može odnositi na one koji su bili na nekim političkim pozicijama kod njih se prvenstveno može govoriti o zloupotrebama službenog položaja”, objašnjava Beljanski.
Na osnovu raspoložive dokumentacije i analize celog projekta zaključak je jasan. Ili je ovo tek početak hapšenja ili su u lancu odgovornih i domacih i stranih učesnika neki jednostavno preskočeni.
Novinarka Irena Stević