Tužilaštvo saslušava osumnjičene, ali i dalje ne saopštava njihova imena (VIDEO)

Da sve u slučaju pada betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, mora da bude javno i na vreme saopšteno – pravosuđe obavezuje 15 žrtava; kao i činjenica da su među privedenima državni funkcioneri, koji bi zbog toga mogli da se nađu i pod nadležnošću Specijalnog tužilaštva.

Železnička stanica u Novom Sadu. Foto: Screenshot/FoNet

Dvanaestoro privedenih zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novu Sad, među kojima je i ministar u ostavci Goran Vesić, od jutros su na saslušanju u Višem tužilaštvu u Novom Sadu. Posle saslušanja, tužilaštvo eventualno predlaže pritvor, a da li će i kome biti određen, odluku donosi sud. Novosadsko tužilaštvo i sud danas se zvanično nisu oglašavali.

Zbog nesreće 1. novembra kada je pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu usmrtio 14 osoba, a trima osobama naneo teške povrede, od kojih je jedna kasnije preminula - juče, tačno 20 dana od tragedije, privedeno je 12 osoba. Svi su osumnjičeni za Teško delo protiv opšte sigurnosti, za koje je propisana kazna zatvora od 2 do 12 godina. Četvoro privedenih terete se za ovo delo u vezi sa izazivanjem opšte opasnosti, a ostalih osmoro – u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Za jednom osumnjičenom osobom se traga.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu u saopštenju o privođenju, navelo je samo inicijale osoba koje su od juče u policijskom pritvoru. Da je među njima i Goran Vesić, koji je pet dana posle nesreće podneo ostavku na mesto ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture javnost je saznala iz objave na njegovom Instagram profilu, u kome je tvrdio da nije uhapšen već da se dobrovoljno odazvao pozivu nadležnih institucija.  

Objavljivanjem inicijala privedenih, tužilaštvo je pokazalo poštovanje Zakona o zaštiti podataka u javnosti. To, međutim, pokazala je praksa, ne važi u svim slučajevima. Na zaštitu podataka u javnosti, tužilaštvo se nije obaziralo kada je 2023. uhapšena policajka iz Valjeva Katarina Petrović. 

„U zvaničnim saopštenjima tužilaštva je bilo puno ime i prezime i to odakle sam ja i sa koje pozicije sam uhapšena“; izjavila je Petrović u emisiji „Debata“ na TV Insajder.

Da sve u slučaju pada nadsteršnice mora da bude javno i na vreme saopšteno – pravosuđe obavezuje 15 žrtava, kao i činjenica da su među privedenima državni funkcioneri, koji bi zbog toga mogli da se nađu i pod nadležnošću Specijalnog tužilaštva. 

„Za ova lica koja su izabrana od strane Vlade Republike Srbije i od strane Narodne skupštine za njih je nadležno Posebno odeljenje za organizovani kriminal“, izjavila je u „Debati“ tužiteljka Jasmina Paunović.

Posle saslušanja osumnjičenih, tužilaštvo eventualno predlaže određivanje pritvora, o čemu odlučuje sud. Pritvor se određuje ukoliko postoji opasnost od bekstva, uticaja na svedoke, opasnost od uništavanja ili falsifikovanja dokaz, kao i uznemirenja javnosti. 

Novinarka Tamara Marković Subota