"Saveti" stranih diplomata (VIDEO)

Vlast u Srbiji ne krije da želi da se nastavi posao sa Rio Tintom i da Srbija kako kažu – profitira od litijuma. Pozivanje na iskustvo i ekonomski procvat drugih zemalja koje eksploatištu prirodne resurse – postao je jedan od glavnih aduta.

Jadar. Foto: Insajder

"Bez jednog litijuma ne možete da proizvodite ni električne automobile, ni telefone i to polako postaje sirovina budućnosti kakva je to sredinom prošlog veka bila nafta. Sad zamislite da Saudijska Arabija ili Emirati nisu taj potencijal koji se zvala nafta – gde bi sada bile. Vidite i Portugaliju i Francusku i Nemačka kakve su odluke donele, to postaju projekti od nacionalnog značaja“, rekao je Siniša Mali, ministar finansija.

I dok vlast svakog dana šalje poruke o šansi koja se ne propušta, u promociju iskopavanja litijuma u Srbiji uključile su se i strane diplomate.

"Srbija ima litijum odličnog kvaliteta i u ogromnim količinama, što je za nju izvanredna prilika, jer je litijum ključ svake buduće ekonomije“,  istako je za Nov ekonomiju Edvard Ferguson, ambasador Velike Britanije u Srbiji.

"Značaj litijuma je zaista veliki. Naredni projekat i količina litijuma koja se može proizvesti u nemačkom postrojenju Gornja Rajna, može da se uporedi sa nalazištima litijuma u Srbiji. Nama je to važno jer nam je potreban litijum“, naglasio je za Blic Anke Konrad, ambasador Nemačke u Srbiji

"Ovaj projekat je generacijska prilika za Srbiju. Naravno, građani Srbije žele da vide da taj projekat ima visoke standarde kada je reč o zaštiti životne okoline, kao što imamo na primer ovde u Americi“, rekao je Džefri Pajat, pomoćnik državnog sekretara SAD za energetske resure.

Pojačanu aktivnost diplomatskih predstavnika aktivisti vide kao mešanje u ono što im posao nije.

"Ne znam kako bi se ponašala Amerika ili Nemačka ili Engleska kada bi naš ambasador otišao kod njihovog predsednika ii premijera i rekao nama se sviđa vaš litijum mi hoćemo da kopamo kod vas. Prema tome oni zloupotrebljavaju svoj položaj i rade van svojih zakonskih ovlašćenja“, rekao je Zlatko Kokanović, Udruženje "Ne damo Jadar“.

Podrška sa međunarodnih adresa projektu koji godinama deli javnost – ipak ne koleba aktiviste Udruženja "Ne damo Jadar“. Ujutru u 8 biće ispred Ustavnog suda, koji će prema informacijama koje imaju, odlučivati o inicijativi ćerke firme Rio Tinta, Rio Save, o ukidanju Uredbe Vlade o prostornom planu za Jadar.

"Imamo spreman zahtev i probaćemo na fin i kulturan način da uđemo i da njima taj zahtev predamo. I da dobijemo sve odgovore u vezi toga i ne samo mi već i građani Srbije šta oni tu rade i o čemu treba da odlučuju“, dodao je Zlatko Kokanović, Udruženje "Ne damo Jadar“:.

Iz tog udruženja podsećaju i na rok koji su dali vlastima da obustave projekat Jadar, a to je 10. avgust. U protivnom, kažu, vraćaju se na ulice da rešavaju problem. 

Izvor: Insajder