Seksualno uznemiravanje na fakultetima: Pravilnici postoje, ali odgovornost ne (VIDEO)
Prošlonedeljna dešavanja na Fakultetu političkih nauka u Beogradu - kada se profesor koga pojedine studentkinje optužuju za seksualno uznemiravanje kandidovao za dekana - ponovo su pokrenula pitanje odgovornosti, ali i zaštite mladih u obrazovnim ustanovama. Krovni Pravilnik o sprečavanju i zaštiti od seksualnog uznemiravanja za sve fakultete Univerziteta u Beogradu postoji već tri godine. Ipak, iako obavezujući, Pravilnik sam po sebi nije dovoljan, ukoliko ne postoje odgovornost i kolektivna svest o težini problema.
Fakultet političkih nauka bio je prošlog petka u žiži javnosti – zbog navoda bivše studentkinje tog fakulteta da ju je profesor Slaviša Orlović seksualno uznemiravao pre 10 godina.
Toliko je prošlo i otkako je FPN postao prvi fakultet koji je usvojio Pravilnik o sprečavanju i zaštiti od seksualnog uznemiravanja. Pre tri godine, Pravilnik je postao obavezujući i za sve ostale fakultete Beogradskog univerziteta. Nekadašnja rektorka Ivanka Popović ocenjuje za Insajder da je Pravilnik korak u dobrom pravcu, ali nedovoljan.
“Mislim da je dobro da on postoji i da je on u onom trenutku kada je donet, već sam po sebi predstavio jedan malo upozorenje da takve stvari ne treba činiti. Naravno, kada nema odgovarajućih posledica, postojanje propisa nije dovoljno kao nešto što sprečava ljude da deluju i zato je kolektiv to mesto gde se obezbeđuje najbolja zaštita svih članova akademske zajednice”, izjavila je univerzitetska profesorka Ivanka Popović za Marker.
Studentkinje koje su protestovale zbog kandidature Slaviše Orlovića za dekana – izabran je u proceduri koju mnogi osporavaju, posle čega je podneo ostavku - smatraju da on ne može da bude ni profesor, dok se ne ispitaju navodi o seksualnom uznemiravanju. Sada, kažu, pokreću malu revoluciju – on lajn platformu na kojoj može da se prijavi nasilje i seksualno uznemiravanje u visokoobrazovnim ustanovama.
“Da ohrabrimo studentkinje da što više prijavljuju i da zapravo više ne ćute o slučajevima seksualnog zlostavljanja, tako da smo, kao što je Jovana rekla, formirale jednu žensku grupu koja će da sada ponudi neku platformu studentkinjama kako bi one lakše prijavljivale slučajeve seksualnog nasilja. Naravno, mi već imamo na našem fakultetu jedan sistem prijavljivanja koji je relativno nov, i nažalost zbog toga studentkinje često nemaju poverenja da prijave ovakve slučajeve poverenicama”, rekla je danas studentkinja FPN-a Emilija Milenković.
Slučaj FPN-a, na žalost, nije usamljen. Pre tri godine, neposredno pre nego što je Pravilnik postao obavezujući na svim fakultetima, pet studentkinja Fakulteta dramskih umetnosti prijavilo je profesora Nenada Prokića zbog seksualnog uznemiravanja. Epilog - bez sankcija.
Od Fakulteta - samo izvinjenje i osuda, ali i tvrdnja da su sprečeni da kazne profesora koji je ubrzo otišao sa Fakulteta, ali u penziju. Da su sankcije ipak moguće, pokazuje primer Arhitektonskog fakulteta od pre dve godine.
Posle navoda dve studentkinje da ih je polno uznemiravao profesor Vladimir Parežanin – dobio je otkaz. Zbog promene sudije, suđenje je početkom ove godine ponovo počelo pred Prvim osnovnim sudom.
“Naravno, nijedan fakultet ne voli da se uopšte tako nešto dešava na fakultetima. Mislim, niko to ne želi, ali to ima višestruke posledice, ne samo po žrtvu, nego i po ceo kolektiv i na reputaciju fakulteta. Jedini način da vi obezbedite i sačuvate reputaciju fakulteta je da energično i brzo reagujete, da pokažete da tako ponašanje nije prihvatljivo”, ocenila je Popović.
Seksualno uznemiravanje se, prema Pravilniku, prijavljuje poverenicima koji postoje na fakultetima. Prijave seksualnog uznemiravanja se smatraju hitnim, a studenti i zaposleni imaju pravo da pokrenu postupak u roku od šest meseci od dana seksualnog uznemiravanja. Među problemima je, međutim, i taj što veliki broj studenata nije upoznat sa svojim pravima, ali ni sa tim da postoji poverenik na njihovim fakultetima.
Izvor: Insajder