Sekulić u Insajder Intervjuu: Ne znam da li je gore da su službe bezbednosti znale za Banjsku ili ne

Na pitanje kako je moguće da je sukob na Severu Kosova koji se dogodio krajem prošlog meseca u Banjskoj ostane ispod radara za službe bezbednosti Srbije, uzimajući u obzir da je nađena velika količina oružja, kao i da je bilo uključeno mnogo ljudi, Zoran Sekulić osnivač i glavni urednik novinske agencije Fonet smatra da postoje dva scenarija, ali ne zna koji je gori po Srbiju.

Zoran Sekulić, osnivač i glavni urednik agencije FoNet, foto: Insajder

"Jedan scenario je da vlast zaista nije imala nikakve veze sa tim, a drugi da je imala veze sa tim, ne znam sa stanovišta odgovornosti koji je scenario gori po Srbiju, da li scenario u kome je vlast znala i na neki način izričito ili prećutno ćutala ili scenario u kojem nije znala, a u operaciji su učestvovali ljudi, među njima i neki koji se zovu bliski saveznici samog šefa države", kaže Sekulić.

Kako kaže tu se otvara i pitanje kakva je zaista bila  uloga obaveštajnih službi.

"Ako vlast nije znala - da li obaveštajne službe nisu obavestile koga treba da obaveste svesno i namerno sa nekim ciljem? Da li potencijalno time žele da destabilizuju vlast u Srbiji? Ili ako su znale i obavestile, a vlast odlučila da se upusti u operaciju onda je to avantura sa potencijalno velikim posledicama", kaže Sekulić u Insajder Intervjuu.

Kako kaže, ako se razmotri pretpostavka da vlast nije znala za napad to znači da oni zaista ne kontrolišu aparat sile, i dodaje da onda unutra njega postoje „razne sile i frakcije koje imaju druge namere i ciljeve“.

Na pitanje ima li objašnjenja za uočljivo ćutanje institucija, Sekulić kaže da misli da je prva stvar koju nećemo dobiti odgovor na pitanje "zašto  je do cele  te priče došlo, šta je bio cilj?".

"Verujem da ima ljudi u čijim glavama je postojala neka ideja, da ne kažem i neki plan šta se sa tim hoće, ali imam utisak da javnost to neće nikad doznati", kaže Sekulić.

Kako dodaje, što se tiče cele situacije njegovo je mišljenje da se "gura pod tepih".

Sekulić smatra da bi Milan Radoičić koji je preuzeo odgovornost za događaje u Banjskoj, mogao da napravi, kako kaže, "veliki vir ukoliko krene da tone". 

"Onda je pitanje ko bi sve sa njim mogao takođe da se udavi", kaže Sekulić za Insajder Intervju, i dodaje da smatra da je Srpska lista kompromitovana događajima u Banjskoj. 

"Mislim da je u političkom smislu klinički mrtva i da će Srbi na Kosovu morati da pronađu neki drugi način političkog organizovanja", kaže Sekulić. 

Na pitanje koliko su moguće sankcije Srbiji koje je Evropska unija pominjala u prethodnim danima i da li se Srbija odaljila od Evropske unije Sekulić smatra da potencijalno jeste. 

"Ako bi posegla za sankcijama u nekom spletu  okolnosti prema Srbiji, Evropska unija bi mogla da razmisli da uvede sankcije i samoj sebi", kaže Sekulić. 

Povodom tvrdnji koje je inspektor Dragan Kecman koji je istraživao ubistvo novinara Slavka Ćuruvije izneo u emisiji "Kad pobedi mrak", Zoran Sekulić kaže da nema nikakvih iluzija kada je pravosuđe u Srbiji u pitanju. 

Sekulić smatra da su tri ubistva novinara mrlja na, kako kaže, savesti, na pravosudnom sistemu Srbije, i, kako kaže, generalno nad državom Srbijom.

"I ljudski, i profesionalno i moralno i kako god hoćete ta cela priča je zaista jedna velika bruka", kaže Sekulić.  

Kada je reč o medijskim zakonima, Sekulić kaže da je izgubio bilo kakvu nadu i veru da sami zakoni, kako kaže, makar bili kao „Miroslavljevo jevanđelje“ mogu da promene nešto na medijskoj sceni, ako za to ne postoji politička volja.

"A političke volje nema, oslobađanje medijske scene, uvođenje profesionalizma u medijsku sferu, striktno poštovanje zakona direktno ugrožava vlast i razvlašćuje i nije u njenom interesu", smatra Sekulić

Govoreći o novinarskoj profesiji, Sekulić smatra da je potrebno da kad se neko bavi novinarstvom u javnom interesu da se drži osnovnih principa i pravila, ali i, kako smatra, temeljnih, etičkih vrednosti.

"Ako stvari posmatramo iz tog ugla, mi ćemo pronaći u odnosu na, verovatno ne znam koliko hiljada ljudi, koji se danas zovu novinarima u Srbiji jednu očiglednu manjinu onih koji zaslužuju da nose ime novinar", kaže Sekulić.

On se osvrnuo i na sukob Izraela i Palestine. 

Kako objašnjava Sekulić sukob između Izraela i Palestine je bio neko vreme u stanju mirovanja, ali, kako okaže, svet se promenio ruskom agresijom na Ukrajinu.

"To je postala svetska tema i svetska kriza i možda u ovom trenutku je neko procenio, ne samo u Gazi i među Palestincima, pre svega u tim njihovim militantnim grupacijama Hamasu, a vidimo da se pre neki dan pojavio i Hezbolah sa nekim ratnim pretenzijama iz Libana, dakle možda je neko procenio da je dobar trenutak da se iskoristi fokus svetske pažnje na rat u Ukrajini i da se nekim, uslovno rečeno, blickrigom promeni odnos snaga na Bliskom istoku", objašnjava Sekulić.

Kako smatra, cena ovog sukoba će biti ogromna

"Ovaj teroristički napad na Izrael neće ostati bez žestokog odgovora, bojim  se da će ta stvar trajati i da neće se završiti samo na oružanim akcijama, nego vidimo najave iz Jerusalima da će možda doći i do blokade kompletnog pojasa Gaze što bi značilo potencijalnu humanitarnu katastrofu", kaže Sekulić. 

Na konstataciju da su Ujedinjene nacije saopštile da  ima dovoljno  dokaza da su obe strane činile ratne zločine, Sekulić kaže da je došla još jedna poruka iz UN i Brisela, "niko ne osporava pravo Izraela na odgovor zbog ovog terorističkog napada".

"Rana je faza ovog sukoba ja mislim da se neće završiti brzo, međutim postoji ogromna opasnost od prelivanja sukoba", kaže Sekuić.

On objašnjava da su formalno dve strane u sukobu, a, kako kaže, indirektno je uključeno "ko zna koliko još aktera".

Izvor: Insajder