Selaković (Nacionalni konvent) u Markeru: Rasprava u EP obilovaće informacijama o nepravilnostima na izborima, pređena je crvena linija (VIDEO)

Rasprava u Evropskom parlamentu (EP), o izborima u Srbiji, obilovaće različitim informacijama koje imaju oni parlamentarci koji su tvrdili da su postojale određene nepravilnosti i to će u raspravi verovatno dobiti neku dodatnu težinu, kaže za Marker koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković. Ona dodaje da je pređena crvena linija, u smislu onoga što nas očekuje za naredne izbore i da će zato ODIHR-ov izveštaj biti veoma važan.

Bojana Selaković. Foto: Insajder

"Svakako ono što je negde najavljeno i što sada znamo, a nastavak je ove diskusije i vrlo je važno za sve nas ovde, jeste činjenica da ćemo početkom narednog meseca na narednoj sesiji imati rezoluciju koja će se ticati izbora. Tako da sve ono što ćemo imati priliku da čujemo večeras, čini mi se da će u većoj meri, imajući u vidu kako je izgledalo to glasanje za stavljene uopšte ove teme na dnevni red, zapravo više ići na stranu i da ćemo imati priliku da čujemo više onih koji su više uvereni u to da je izborni proces u Srbiji bio vrlo kompromitovan te da to jednostavno nije nešto što se smije očekivati od zemlje koja je kandidat za članstvo", kaže Selaković.

Kako dodaje, do sada samo imali priliku da vidimo, kada god je Srbija bila na dnevnom redu u Evropskom parlamentu, čak i kada su se određene rezolucije nakon toga donosile u parlamentu, da vlast nije bila preterano zabrinuta.

"Ali ono što je važno za građane Srbije da znaju jeste da to svakako po reputaciju Srbije i po reputaciju njenog statusa u procesu evropskih integracija nikako nije dobro".

Da li će uticati  na to da se otklone neregularnosti i da se izbori u Beogradu ponove, Selakoivć objašnjava da će to zavisti od toga kada će izveštaj biti objavljen. 

"Šta će se u međuvremenu dešavati na unutrašnjem planu to zavisi od aktera, pre svega predstavnika opozicije u Srbiji. Dakle, da li će se vršiti određeni dodatni pritisak do isteka svih rokova za sva moguća pravna sredstva koja su tu na raspolaganju, uključujući i žalbu Ustavnom sudu. Mi vidimo da, za razliku od recimo prethodnih izbora, ono što dolazi od strane vladajuće većine sada jeste to neko ubrzavanje procesa i konstituisanja parlamenta i formiranja vlade. Verovatno da bi se na neki način smanjio taj manevarski prostor za dodatni pritisak", objašnjava Selaković.

"Sasvim sam sigurna da je ovo sada jedna crvena linija koja je pređena u smislu onoga što nas očekuje za naredne izbore i da čak i ako ne bude uticalo na ove izbore, ja verujem da kada budemo govorili o ovim sledećim izborima koji nam vrlo brzo predstoje i uslovima u kojima će se oni realizovati, ODIHR-ov izveštaj će biti vrlo važan i verujem da će tada i akteri iz opozicije insistirati na doslednoj primeni svih tih preporuka".

Komentarišući reakciju predsednika Srbije Aleksandra Vučića na raspravu u EP, Selaković kaže da to nije ništa neočekivano, imajući u vidu da smo imali slične reakcije i na prethodne rezolucije koje su se ticale Srbije.

"Jednostavno primećuje se u retorici taj jedan trend napadanja, osporavanja čak i napada po osnovu nekog rušenja reputacije, kredibiliteta onih koji su u tome učestvovali. Ja bih rekla da to sada prelazi u jedan prepoznatljiv stil visokih funkcionera u Srbiji", dodaje gošća Markera.

Dodaje da je manevarski prostor za vlast činjenica da pažnja evropskih poslanika vrlo ograničeno vreme može biti fokusirana na Srbiju i na region uopšte, imajući u vidu da vrlo brzo se očekuje i početak predizbornih aktivnosti za izbore u Evropskom parlamentu.

Selaković zaključuje da će do jeseni biti realno da se neko na bilo koji ozbiljni ili dublji način bavi Srbijom.

Podsećamo da su evroposlaniciu ponedeljak odlučili da debata o situaciji u Srbiji posle decembarskih izbora bude održana u sredu, 17. januara.

"Posle naših ponovljenih zahteva, konačno smo uspeli - u sredu će EP raspravljati o teškoj situaciji u Srbiji posle izbora obeleženih izveštajima o ozbiljnoj prevari. Uprkos početnom otporu Evropske narodne partije (EPP). Stojimo uz Srbe koji zahtevaju pravdu, demokratiju i evropsku budućnost", navela je ada grupa Socijalisti i demokrate.

Obrazlažući zahtev te druge po snazi grupe u EP, njen poslanik Andreas Šider, član posmatračke misije Evropskog parlamenta na izborima u Srbiji, rekao je da su oni bili "obeleženi neregularnostima, uključujući fantomske birače, pritiske na birače, dominantno prisustvo predsednika Srbije i sistemsku prednost vladajuće stranke, čime je potkopan izborni proces".

Izvor: Insajder