Simić Apostolu: Članovi nekadašnje grčke kraljevske porodice dobili državljanstvo u rekordnom roku, javnost to kritikuje (VIDEO)

Grčka je, pedeset godina nakon ukidanja monarhije, povukla istorijski potez - deset članova porodice poslednjeg grčkog kralja Konstantina dobilo je grčko državljanstvo. Kralj Konstantin Drugi došao je na presto 1964, a njegovu vladavinu obeležila je politička nestabilnost, koja je kulminirala vojnim pučem tri godine kasnije. Posle pada vojne hunte 1974. Grci su odbacili monarhiju na referendumu, pa je Konstantin bio poslednji kralj Grčke. Zvanična Atina oduzela mu je državljanstvo pre tri decenije, 1994. godine, kada je i odredila uslove pod kojima će on i njegova porodica biti priznati kao državljani Grčke. Poslednji grčki kralj preminuo je prošle godine, a članovi njegove porodice sada su dobili državljanstvo Grčke.

Novinarka iz Atine Ivana Simić Apostolu Foto: Insajder

Novinarka iz Atine Ivana Simić Apostolu rekla je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da je interesovanje grčke javnosti za ovu temu umereno.

"Iako su svi mediji preneli vest, ova tema generalno nije izazvala neko veliko interesovanje. Jedan od razloga je to što građani smatraju da je ovo sporedna tema i da postoje aktuelne političke i ekonomske teme koje se više komentarišu u javnosti. S druge strane, ljudi vide ovu vest kao nešto simbolično, kao vraćanje u prošlost, smatraju da nije toliko interesantna tema da bi se time na svakodnevnom nivou bavili", kaže ona.  

Dodaje da se, ipak, dosta komentariše to što su članovi porodice poslednjeg grčkog kralja državljanstvo dobili u rekordnom roku.

"Sama prijava za državljanstvo urađena je početkom novembra, što znači da je grčkoj administraciji trebalo oko mesec dana da obavi celu proceduru. To je, verujte, jako brzo za sve nas koji smo i sami možda prošli kroz takve procedure i živimo ovde u Grčkoj. I to se dosta komentariše u javnosti. Takođe, komentarišu se i neke druge stvari, kao to da je, da biste dobili grčko državljanstvo, potrebno da poznajete grčki jezik ili da služite vojni rok, što sigurno nije slučaj sa nekim članovima kraljevske porodice. Zvaničnici kažu da se radi o specifičnoj situaciji, da je usledila nekakva ubrzana procedura, jer je državljanstvo odobreno iz posebnih razloga. Pozivaju se na kulturne i istorijske veze ove porodice sa Grčkom i zato smatraju da je sva ta procedura vredela toga da kraljevska porodica zaista jako brzo dobije državljanstvo", rekla je Simić Apostolu.

Ističe da takvu odluku kritikuje grčka opozicija.

"Oni smatraju da je ovo povlašćena procedura, da građani koji žele da dobiju grčko državljanstvo na to čekaju mesecima ili čak godinama i da je jednostavno kraljevska porodica u ovom slučaju bila povlašćena", dodaje.

Inače, bivši prestolonaslednik Pavlos sa suprugom i petoro dece živi u Njujorku. Zanimljivo je da su tražili da im prezime bude "de Gres", u prevodu "od Grčke”, što neki u grčkoj opoziciji tumače njihovom željom da sačuvaju mit o kraljevskoj porodici, pritom navodeći da je to protivustavno.

"Što se samog prezime tiče, to je ono što je izazvalo kontroverze zato što je po grčkom zakonu zabranjeno korišćenje aristokratskih ili drugih kraljevskih titula kao prezimena. Ovo ’od Grčke’ se na neki način može i tumačiti kao nekakva kraljevska titula, što je, naravno, izazvalo komentare opozicije i komentare javnosti uopšte u zemlji. Kraljevska porodica ovo nije komentarisala i nije objašnjeno uopšte zašto su uzeli ovo prezime", kazala je Simić Apostolu.

Dodaje da su se članovi nekadašnje kraljevske porodice oglasili saopštenjem.

"Izrazili su svoje veliko zadovoljstvo što su ponovo povezani sa Grčkom, zemljom koju smatraju svojom domovinom i sa kojom imaju duboke kulturne i istorijske veze. Naglasili su da će da neguju svoju vezu sa Grčkom kroz kulturne i istorijske veze, ali i humanitarne aktivnosti i kulturne projekte", zaključila je Ivana Simić Apostolu.

Izvor: Insajder