Sistem obaveštavanja o nestaloj deci – u svetu efikasan, u Srbiji dugo najavljivan (VIDEO)

U potrazi za nestalim detetom građani mogu da budu nezamenljiv saveznik. O tome treba da budu informisani neposredno posle prijave nestanka, što omogućava sistem obaveštavanja Amber alert. U svetu efikasan, u Srbiji dugo najavljivan i očekivan. Iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu kažu da bi mogao da bude uspostavljen do kraja sledeće godine; rad na sistemu obaveštavanja, kažu, obećao im je novi ministar policije.

Foto: Insajder

Kada dete nestane, prvih nekoliko sati su najvažniji. Da se u potragu, osim državnih organa, uključe i građani – pomaže sistem Amber alert. Više od dve decenije aktivan u Sjedinjenim Američkim Državama.

„Sistem funkcioniše tako da je praktično nemoguće da vam promakne izdato Amber upozorenje jer se ona distribuiraju putem komercijalnih i javnih radio stanica, interneta, satelitskog radija, televizijskih stanica, sms poruka, kablovske televizije, sistema za uzbunjivanje i takođe upozorenje se može dobiti elektronskom poštom pojaviti se na saobraćajnim znacima, elektronskim bilbordima širom gradova. Ta poruka dođe, to je jedan dosta prodoran zvuk i tu tačno piše ime i prezime deteta, vozilo, boja, mogući identitet otmičara ukoliko je to sve dostupno i to tako zvoni, zvoni, zvoni, zvoni”, objašnjava Milan Nešić, novinar „Glasa Amerike“ u Vašingtonu.  

Američka statistika pokazuje da je 95 odsto nestale dece, koja su tražena putem Amber alerta, pronađeno u roku od 72 sata. Policija ne može da pokrije toliku teritoriju i da istovremeno bude na više mesta - pumpama, autobuskim stanicama, trgovima - kao što to mogu rađani. Slika deteta je svuda vidljiva kako bi se povećala mogućnost da ga neko prepozna.

„Čak i ako ste u nekim slučajevima miljama daleko od navedene lokacije u poruci potpuno limitiranih mogućnosti da pomognete, povuče vas misao o tome da se stavite na raspolaganje kao pomoć, ali i da bi se i vaše dete i samo moglo naći u toj situaciji“, dodaje Nešić.

Centar za nestalu i zlostavljanu decu godinama lobira za uvođenje sistema obaveštavanja Amber alert u Srbiji. Tvrde da u Ministarstvu unutrašnjih poslova za njihove apele nije bilo sluha. Ministarstvo to demantuje, pravdajući se potpisom koji je, u početkom godine, bivši ministar stavio na Memorandum o saradnji sa evropskom Fondacijom Amber Alert. 

„Sve što se desilo od momenta potpisivanja je to da danas memorandum naše policije stoji na sajtu Amber alert Evropa i da Amber alert Evropa stoji na sajtu našem, ništa se tu konkretno nije desilo, niti odmah da vam kažem sada neće se ni desiti“, tvrdi Igor Jurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu.

O konkretnim potezima koji su usledili posle potpisivanja javnost nije obaveštena, a odgovore na to pitanje nismo dobili ni od MUP-a, niti od Fondacije Amber alert Evropa. 

„Mislim da odgovorni ljudi koji vode našu zemlju to sebi ne smeju da dozvole, bez obzira na ličnu sujetu, na neke probleme lične prirode. Ja sam rekao u ovoj priči Igor Jurić nije bitan, nije čak ni Centar za nestalu i zlostavljanu decu bitan, ali su bitna deca. I oko toga treba da se vodi polemika, a to je tu izostalo“, smatra Jurić.

„Potpuna je nepoznanica kako SAD zemlja federalnog uređenja sa svojih 50 država 332 miliona stanovnika u kojima se pravna legislativa razlikuje od države do države, uspevaju da uspostave univerzalni sistem upozorenja na otmicu dece, a Srbija unitarna država sa pomenutih sedam miliona stanovnika, to nije u stanju da uradi. Meni prosto nije jasno ko u tome ne vidi politički društveni ili bilo koji drugi interes“, kaže Milan Nešić.

Prošle godine, prema podacima Centra za nestalu i zlostavljanu decu, prijavljen je nestanak 1 287 maloletnika u Srbiji, od kojih je pronađeno 1 274. Trinaest porodica još traga za svojom decom.

 Izvor: Insajder