Situacija na severu Kosova i Metohije (VIDEO)

Situacija na Kosovu i Metohiji se ne smiruje, uprkos apelima i zahtevima međunarodne zajednice i sastancima njihovih predstavnika sa Beogradom i Prištinom. Jučerašnjim smanjenjem broja pripadnika specijalnih jedinica Kosovske policije u opštinskim zgradama na severu - za četvrtinu - nisu zadovoljni tamošnji Srbi. Današnja izjava kosovskog premijera Aljbina Kurtija da je Kosovska policija naslednik tzv. OVK u borbi za oslobođenje od, kako je rekao, srpskog okupatora, ne doprinosi smirivanju situacije.

Američki vojnici u okviru Kfora ispred zgrade opštine u Leposaviću Foto: Tanjug/AP Photo/Marjan Vucetic

Sve je počelo 26. maja, kada se u Beogradu održavao skup "Srbija nade", u organizaciji vladajuće stranke, na koji su došli i Srbi sa Kosova i Metohije. Tada je stigla i vest da su specijalne jedinice Kosovske policije i gradonačelnici Albanci ušli u tri opštinske zgrade u većinski srpskim sredinama na severu, Zvečanu, Zubinom Potoku I Leposaviću. Mirno je bilo samo u Kosovskoj Mitrovici, jer opštinski službenici koji rade po kosovskom sistemu ne dele zgradu sa onima koji rade po zakonima Republike Srbije. Malobrojni Srbi koji su se zatekli ispred tri opštine, pokušali su da spreče specijalce da uđu u zgrade, kada je došlo do fizičkog sukoba. U Beogradu su se, verbalno, sukobili Srbi s Kosova I Metohije i predstavnici Srpske liste.

Posle tri dana, na ulicama na severu su raspoređeni vojnici Kfora, koji su pravili štit između Srba i kosovskih policajaca. Opet dolazi do sukoba, u kome je bilo nekoliko desetina povređenih. Priština je odbijala da povuče specijalne jedinice iz opštinskih zgrada, dok su se dva gradonačelnika povukla, a jedan ostao u Leposaviću. Usledila su i hapšenja Srba koji se terete za napade na policiju i Kfor.

Gradonačelnici Albanci, koje većinski srpsko stanovništvo ne prihvata, izabrani su na vanrednim izborima krajem aprila. Izlaznost je bila tek nešto iznad tri odsto, zbog bojkota Srba. Sada Priština predlaže nove izbore na kojima bi učestvovali svi, a koje bi, kako smatra kosovski premijer, trebalo da budu odmah posle leta. Za sada se srpske partije o tome ne izjašnjavaju, ali pre svega traže potpuno povlačenje specijalnih jedinica. 

"Još uvek nam je opštinska zgrada uzurpirana. Specijalne jedinice ROSU su već mesec i po u zgradi, ne dozvoljavaju nam da dođemo do svojih radnih mesta. Pored toga, uzurpirali su imovinu srpskih domaćina na kojoj su izgradili baze. Napravili su tri punkta ... Jednostavno, šetaju gradom sa dugim cevima. Situacija je izuzetno teška i napeta", kaže bivši gradonačelnik Zubinog Potoka Srđan Vulović.

Evropska unija uvela je sankcije Prištini, tražeći da prestane sa jednostranim potezima i pogoršavanjem situacije na severu. Na to je odgovoreno delimičnim smanjenjem broja kosovskih policajaca u opštinskim zgradama na severu, ali 800 specijalaca i dalje je tamo.

Situacija u kojoj Srbi u četiri opštine na severu Kosova i Metohije nemaju predstavnike lokalnih vlasti, policajce, tužioce, sudije, radnike u opštinama… nastala je početkom novembra, kada je Srpska lista, koju podržava Beograd, napustila sve kosovske institucije. Povratak uslovljavaju formiranjem Zajednice srpskih opština, puštanjem Srba koji su prošle godine uhapšeni, i povlačenjem specijalnih jedinica Kosovske policije. Umesto toga, dobili su njihovo pojačano prisustvo, uhapšeni nisu pušteni na slobodu, a Zajednica srpskih opština je i dalje samo deo dokumenata potpisanih u Briselu 2013. i na Ohridu, ove godine.

 Izvor: Insajder