Skaj dokazi na proveri: Srbija ih pribavila po međunarodnoj pomoći iz Francuske, odbrane traže da se odbace (VIDEO)

Dokazi sa skaj telefona ponovo su među glavim vestima. Godinu i po dana nakon hapšenja koja su usledila i dešifrovanjem skaj telefona na suđenju Veljku Belivuku i njegovoj grupi u Srbiji i u Crnoj Gori odbrana insistira na pitanjima da li će se ti dokazi koristiti u postupku. Belivuk je pred sudom u Crnoj Gori, putem video veze, ponovio da smatra da su skaj dokazi nezakoniti i montirani. Sudovi u Srbiji i Crnoj Gori tek će doneti odluke o korišćenju tih dokaza u postupcima.

Foto: Insajder

Policije i tužilaštva širom Evrope od 2021. tvrde da su u milionima poruka koje su kriminalci razmenjivali putem kriptovanih mreža našli dokaze za brojna krivična dela. Neke od jezivih slika ubistava za koje se navodi da ih je razmenjivao klan Veljka Belivuka mogli smo da vidimo i na konferenciji za medije, prošlog marta. 

Godinu i po dana kasnije na suđenjima toj grupi odbrana je odlučila da najpre osporava upravo te dokaze. Tako su na počeku suđenja pred specijalnim sudom advokati i okrivljeni tražili od suda da odluči o ovim dokazima

„Ja sam još na pripremnom ročištu rekao da je to nezakanito fotošopirano i monirano“, rekao je optuženi Veljko Belivuk.

Advokat odbrane Vladimir Petrović zamolio je sud da objavi odluku o dokazima sa skaj aplikacije.

„Naša odbrana zavisi od vašeg stava, važno nam je da znamo da li se branimo od Skaja ili je to izuzeto“, rekao je advokat Petrović

Sudija Vinka Beraha na te molbe je odgovorila da će sud svakao o tim dokazima odlučiti ali da to još nije učinio 

Zbog svih onih dokaza koji su nađeni u skaj aplikacijama, od početka je bilo jasno da će odbrane učiniti sve da ih ospore. Najveći problem je u tome što se o načinu na koji su dešifrovani Skay telefoni ne zna gotovo ništa. Sve je koordinirao Europol. Iz optužnica podignutih u Srbiji jasno je da se ti dokazi prikupljaju zamolnicama od Francuske, po međunarodnoj pravnoj pomoći. Sama akcija u Francuskoj je pod oznakom tajnosti, ne zna se kako je policija upala u skaj komunikacije što, smatraju advokati, optuženima ugrožava pravo na pravično suđenje odnosno odbranu.

Zakonito pribavljen dokaz u Francuskoj zakonit je u Srbiji ukoliko je pribavljen po pravilima koja i kod nas važe. Profesorka pravnog fakulteta Vanja Bajović istraživala je sve do sada poznato o skaj dokazima. Ona za Insajder kaže da se o skaj dokazima malo zna, i da ćemo tek videti kako će sudovi ceniti te dokaze. 

„Faktički presuda može da se zasniva i na nezakonitom dokazu pod uslovom da je nalaz iz presude potkrepljen i nekim drugim dokazima. Ako mi imamo druge validne dokaze pored skaj komunikacije mi nemamo nikakav problem.  Problem nastaje u situacijama kada je jedini dokaz isključivo skaj dokaz“, objašnjava profesorka.U slučaju grupe Veljka Belivuka iz optužnice je vidljivo da tužilaštvo nudi i druge dokaze, ali i svedoke saradnike. Ali, nisu ni advokati u Srbiji jedini koji su se setili da osporavaju skaj dokaze. To je strategija i advokata odbrane u gotovo svim zemljama. Pomaže im to što je Italijanski Vrhovni sud već pozvao policiju i tužilaštvo da otkriju kako su dokazi pribavljani sa skaj aplikacije. S druge strane, u nekoliko evropskih zemalja već su korišćeni dokazi sa kriptovanih uređaja. I u Srbiji je doneta prva presuda i na osnovu skaj dokaza, u slučaju u kome je prvostepeno osuđen inspektor policije Božidar Stolić.

„Kao za stolom sa kriminalcima“

Kriptovani telefoni po svemu sudeći koristili su se godinama i najviše su ih koristili pripadnici kriminalnih grupa. Bilo je nekoliko različitih proizvođača među kojima su najpoznatiji Skaj i Enkročet. Plaćali su za tri meseca i više od hiljadu evra verujući reklamama proizvođača da ih je nemoguće prisluškivati. Policije su ove telefone nalazile prilikom hapšenja godinama unazad, ali nisu mogli ništa- za otvaranje aplikacije bila neophonda šifra. Pogrešno uneta šifra značila je brisanje svih podataka.

Te uređaje svakako nije bilo moguće pratiti kao obične telefone. Na kraju 2020. godine i 2021. godine  policije Francuske i Holandije uspele su da upadnu u Enkročat i Skaj kominukaciju.  Koliko je policijama sveta upad u kriptovane komunkacije pripadnika organizovanih kriminalnih grupa značio možda najbolje svedoči izjava predstavnice holandske policije koju je dala odmah nakon akcije hapšenja u julu 2020.

„Bilo je kao da sedimo sa kriminalcima za stolim dok oni razgovaraju“, rekla je Žanin van den Berg iz Holandske policije 

Gotovo istovremeno američki FBI sproveo je akciju koja je ličila je na filmsku priču. Ta služba odlučila da iskoristi želju kriminalaca za zaštićenom komunikacijom. Angažovali su jednog osuđenog pripadnika kriminalne grupe da razvije posebnu aplikaciju pod imenom ANOM, za koju je napravljen ceo paravan. Predstavili su je kao aplikaciju koju su kriminalci pravili za kriminalce. Sve vreme je FBI nadgledao tu komunikaciju. Suzan Tarner specijalni agent FBI je nakon akcije hapšenja, u junu 2021. rekla da ju je nakon godina iskustva ipak iznenadilo koliko su kriminalci otvoreno razgovarali verujući da su stvarno zaštićeni. 

„Tu je bilo tačno koja kola dolaze na koju lokaciju, koji gliser ili brod, bili su vrlo precizni u detaljima jer su verovali da su sigurni“, rekla je Tarner.

Iako su ove akcije 2020. i 2021. bile, u istoriji, neke od najuspešnije koordiniranih akcija policija celog sveta, na kraju sve što je prikupljeno moraju da prihvate i sudovi. Odluke će se donositi u svakom slučaju posebno.  

Izvor: Insajder