Skoro mesec dana blokada fakulteta: Studenti ne odustaju (FOTO)
Predstavnici vlasti u Srbiji saopštili su da su zahtevi studenata u blokadi - ispunjeni. Sa druge strane, studenti koji blokiraju više desetina fakulteta širom zemlje poručuju da njihovi zahtevi nisu ispunjeni i da se zato blokada nastavlja. Zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, jer kako navode, objavljeno je 195 dokumenata, a podatak iz Tužilaštva govori da ih ukupno ima 857. Pored toga, ističu da i dalje nisu procesuirane osobe koje su tukle i napadale studente.
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu (FDU) su prvi stupili u blokadu 25. novembra, kada su zvanično "zaključali" ovu ustanovu, zahtevajući od nadležnih da procesuiraju ljude koji su napali studente FDU-a tokom akcije odavanja pošte poginulima i povređenima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Nakon prvog blokiranog fakulteta u Beogradu, pridružile su se i druge višokoškolske ustanove u različitim gradovima Srbije. U ovom trenutku blokiran je ceo Univerzitet umetnosti u Beogradu, Univerzitet u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, dok je na beogradskom univerzitetu jedino Pravoslavni bogoslovski fakultet bio u blokadi, za koju se tvrdi da je prekinuta.
I dok blokade traju više od tri nedelje, u prethodnih nekoliko dana su se oglasili i predstavnici vlasti koji su izjavili da su sve zahteve ispunili.
Vlast tvrdi da su zahtevi ispunjeni - studenti negiraju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je 11. decembra na konferenciji za novinare u Predsedništvu da će sva dokumentacija u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice biti objavljena narednog dana.
Tokom njegovog obraćanja su se ispred Predsedništva okupili građani i studenti koji su pravili buku. Vučić je na konferenciji najavio da će biti ispunjen zahtev za povećanje davanja od 20 odsto za materijalne troškove univerziteta i fakulteta i pokazao više registratora dokumentacije za koju navodi da je reč o 195 dokumenata i najavio je da će biti ispunjen
"Doneo sam je da je pružim na uvid javnosti, da je dam studentima. Neka ovlaste nekoga, da je baš ne dam nekome sa ulice“, rekao je Vučić.
U razgovoru za Insajder, student Pravnog fakulteta u Novom Sadu ističe da rešenja treba da dolaze od nadležnih organa, a ne od predsednika.
“Smatram da zahtevi nisu ispunjeni. Pre svega, to nije nadležnost predsednika, nego zahteve treba na drugi način, odnosno nadležni organi da ispunjavaju i da sprovode. Predsednik je time pre svega prekoračio svoja ustavna ovlašćenja, što nije prvi put i što je dosta karakteristično za njega”.
Predsednik Srbije je na spomenutoj konferenciji rekao da očekuje da se studenti vrate na nastavu jer su, prema njegovim rečima, njihovi zahtevi ispunjeni. Međutim, svi plenumi blokiranih fakulteta Univerziteta u Beogradu i Univerziteta umetnosti u Beogradu izdali su saopštenje dan nakon njegovog obraćanja, u kome demantuju sve tvrdnje da su njihovi zahtevi ispunjeni i naglašavaju da očekuju hitnu reakciju nadležnih organa na sve zahteve.
Studenti Beogradskog univerziteta i građani, okupili su se tog 12. decembra u 19.30 časova ispred zgrade Radio-televizije Srbije, u znak protesta kako je RTS prethodnih dana izveštavao o studetskim blokadama fakulteta. Oni su pravili buku tokom trajanja Dnevnika 2.
Potom je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila da su ispunjeni svi zahtevi studenata i upitala ih da li će prekinuti blokade fakulteta, ili su njihovi zahtevi, kako je navela, "samo forma iza koje se krila politička suština."
"Studenti u blokadi“ u saopštenju izdatom istog dana, naveli su da su "zgroženi“ tvrdnjama koje imaju za cilj, kako kažu "da diskredituju našu borbu i omalovaže naše napore“.
Dalje u saopštenju navode da dokumentacija koja je objavljena nije potpuna i da još uvek proveravaju istinitost podataka, kao da nijedna krivična prijava nije podneta protiv osoba koje su napadale i tukle studente.
"Detalje ćemo objaviti nakon kompletne provere. Ono što se već sada zna jeste to da je objavljeno 195 dokumenata, a podatak iz Tužilaštva govori da ih ukupno ima 857. Takođe, nedostaje dokumentacija o svim tokovima novca. Kačenje dokumentacije ne daje odgovor na pitanje ko je odgovoran i šta se desilo! Želimo odgovor na pitanje kako je moguće da se dokumentacija nalazi kod predsednika Srbije, a ne u Tužilaštvu?", navodi se u saopštenju.
Sa tvrdnjama predsednika Srbije i predsednice Skupštine da su zahtevi ispunjeni složio se i Premijer Miloš Vučević koji je izjavio 16. decembra da je za Vladu Srbije tema zahteva studentskih protesta završena, jer su, po njegovim rečima, ispunjeni svi zahtevi koje je postavio "deo studenata" koji blokiraju fakultete u zemlji.
"Za nas je tema zahteva protesta završena. Mi smo ispunili sve što je bilo postavljeno kao zahtev od strane onih koji organizuju protest, sve dalje je čista politika“, rekao je premijer na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Podrška rektora u Beogradu
Univerzitet u Beogradu, na čelu sa rektorom Vladanom Đokićem, podržao je studente koji blokiraju fakultet. U saopštenju rektorskog kolegijuma 10. decembra se navodi da Univerzitet staje u odbranu studenata i kolega koji su suočeni sa neprihvatljivim medijskim uvredama, fizičkim napadima i pretnjama.
"Univerzitet snažno podržava studente u inicijalnim zahtevima koje iznose kao samosvesni i akademski građan", stoji u saopštenju.
U saopštenju se dalje navodi da nastavnici i saradnici snažno staju u zaštitu njihovog dostojanstvenog i nenasilnog delovanja.
Uprava Univerziteta u Novom Sadu osuđuje blokade
Dok su studenti u Beogradu dobili podršku prema saopštenju rektorskog kolegijuma, Rektorat Univerziteta u Novom Sadu je osudio blokade, ocenjujući ih kao "nedopustive“.
U saopštenju koje je objavljeno 8. decembra, navodi se da fakulteti "ne smeju biti mesta za izražavanje političkih stavova“, zbog čega je deo profesora i studenata 11. decembra zatražio ostavku rektora Dejana Madića, navodeći u saopštenju koje je pročitano ispred ove institucije, da je rektor svojim istupima ugrozio autonomiju Univerziteta. Posle skupa ispred Rektorata, na vratima ove ustanove ostavljen je zahtev za ostavku Madića.
Grupa studenata je 12. decembra ušla u zgradu Rektorata i od tada je zvanično blokiran.
Prilikom njihove blokade, rektor Dejan Madić bio je zaključan u prostorijama ove institucije, a kada je izašao okupljeni studenti su uzvikivali "ostavka“, na šta je on rekao da "nikada neće dati ostavku“.
Prvi Fakultet koji je blokiran u Novom Sadu, gradu gde se dogodila nesreća je bio Filozofski.
Niški studenti prekinuli javnu raspravu Ministarstva prosvete
Svi fakulteti Univerziteta u Nišu, koji se nalaze u ovom gradu su blokirani, dok tri fakulteta koja pripadaju ovom Univerziteu sa sedištem u Leskovcu, Vranju i Kruševcu, nisu. Studenti su prvo blokirali Rektorat u Nišu, a prvi fakultet koji je stupio u blokadu bio je Filozofski fakultet.
Uprava Univerziteta u Nišu, na čijem čelu je rektor Jovan Stepanović, je nakon blokade zgrade Rektorata izdala saopštenje 8. decembra u kojem stoji da univerzitet "podržava zahteve studenata koji su usmereni na poštovanje Ustavom zagarantovanih prava“.
Dalje se u saopštenju navodi da je uprava pozvala studente da "nastave ostvarivanje svojih prava i dužnosti, u duhu tolerancije i međusobnog uvažavanja, uz nesmetano odvijanje obrazovnog i radnog procesa“.
Na sednici Senata Univerziteta u Nišu 16. decembra, razmatrao se rad na fakultetima i stanje nakon blokada.
"Senat smatra da svaki student, kao i do sada, ima pravo na slobodu govora i izražavanje različitih mišljenja“, piše u saopštenju Senata.
U nastavku se navodi i da očekuju da se obezbede uslovi za rad fakulteta i Univerziteta u "relativno kratkom roku“ i u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Zakonom o studentskom organizovanju.
Ministarka prosvete Srbije Slavica Đukić Dejanović napustila je 18. decembra tribinu u Skupštini grada Niša o nacrtima četiri zakona u oblasti obrazovanja, navodeći da "nema uslova za rad“.
Studentima koji blokiraju fakultete prvobitno nije bilo dozvoljeno da prisustvuju javnoj raspravi, ali je nekoliko desetina njih uspelo da uđe u salu. Ispred zgrade Skupštine, a kasnije i unutra, studenti su uzvikivali "Hoćemo pravdu“, "Studenti se pitaju“, "Izađi mala“ i "Slavicu u maricu“.
Blokirani fakulteti u Kragujevcu
U Kragujevcu su studenti FILUM-a prvo započeli blokadu Rektorata, a potom su blokirani i svi fakulteti u ovom gradu. Pojedini fakulteti ovog Univerziteta koji se nalaze u Užicu, Kraljevu, Čačku i Vrnjačkoj Banji nisu blokirani.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Kragujevcu demantovao je medijske navode da je Rektorat, na čijem je čelu rektor Vladimir Ranković, pružio podršku blokadama i da su ključevi Rektorata ustupljeni studentima.
"Potpuno je netačno da su ključevi rektorata ustupljeni studentima koji protestvuju i demantujemo navod da je pružena podrška blokadama“, navodi se u saopštenju Rektorata Univerziteta u Kragujevcu.
U saopštenju je istaknuto i da je "Univerzitet mesto posvećeno nauci i obrazovanju i da u potpunosti osuđuju svaki vid politizacije“.
Podrška studentima akademskih građana sa Univerziteta u Prištini
Podršku studentskim protestima do sada je na onlajn peticiji potpisalo više od 350 profesora i studenata Univerziteta u Prištini izmeštenog u Kosovsku Mitrovicu.
Peticiju su pokrenuli profesori sa ovog Univerziteta, kako bi se ogradili od izdatog saopštenja Rektorskog kolegijuma u kojem je data podrška predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, državnim organima i institucijama Republike Srbije.
Profesori su u peticiji naveli da pružaju bezrezervnu podršku studentima i kolegama u svim zahtevima koji su ispostavljeni na blokadama.
"Iskrena zalaganja studenata za transparentnost, oslobađanje nepravedno uhapšenih, očuvanje akademske slobode i pravo na dostojanstven studentski život jesu vrednosti koje duboko podržavaju svi koji veruju u bolje društvo. Kao pripadnici akademske zajednice, stojimo uz vas, svesni da je vaše zalaganje temelj za izgradnju pravednije budućnosti“, poručili su u peticiji.
Novinarka Nina Jović