Slobodan Milutinović "Snajper": Sa nanogicom izašao u šetnju i nije se vratio (VIDEO)
Slobodan Milutinović zvani Snajper, vođa navijača FK Vojvodine, osuđivan za različita krivična dela - od trgovine drogom, preko napada na službeno lice i držanja oružja, do zlostavljanja ženske osobe – sada je u bekstvu. Uprkos elektronskoj nanogici, nikada se nije vratio iz zakonom predviđene šetnje. Na pitanje ko je sve u sistemu zakazao u slučaju "Snajpera" – nadležni ćute.
Prinuda, protivpravno lišavanje slobode, zlostavljanje i mučenje dvadesettrogodišnje devojke – samo je jedan postupak u kome je, još nepravosnažnom presudom, Slobodan Milutinović zvani Snajper osuđen na dve i po godine zatvora, objavio je novosadski Viši sud početkom aprila. Tada mu je, dok čeka konačnu presudu, ublažio meru pritvora.
"Pritvor prema okrivljenom je ukinut i zamenjen merom zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora, koja može trajati do upućivanja u zavod za izvršenje krivičnih sankcija“, navodi se u odluci suda.
Kako su tada preneli mediji, obrazloženje sudije za takvu odluku bilo je, između ostalog, i to što je Milutinović godinu i po dana bio u pritvoru, a on, kako su preneli reči sudije, "ima decu koja su patila za njim“. U međuvremenu je tu blažu meru, po svemu sudeći, Snajper iskoristio da izbegne kaznu zatvora.
Kako navodi Jelena Ostojin, portparolka novosadskog Višeg suda za "Marker", on je imao pravo izlaska u šetnju i u petak, kada je otišao u šetnju, nije se vratio.
"O tome je sud bio obavešten od strane Uprave za izvršenje krivičnih sankcija u okviru Ministarstva pravde. Sud je zatim odmah raspisao poternicu“, navode u Višem sudu za "Marker".
Kako je moguće da neko sa nanogicom pobegne od nadležnih institucija, iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija ne odgovaraju. Nekadašnji zamenik direktora Uprave za izvršenje zavodskih sankcija Damir Joka objašnjava da nanogica nema beskonačan domet.
"Tehnički, praćenje nanogice se dešava samo u stanu. Znači odredi se jedan perametar u kome nanogica šalje elektronski signal centralnom uređaju. Centralni uređaj šalje elektronsku poruku operativnom centru, i operativni centar u tačno određeno vreme zna da li se osuđeni nalazi u prostoru koji je određen. Kada je u pitanju dozvola za izlazak u roku od ne znam pola sata, sat, dva, osuđeni se tog trenutka ne prati. Ali ima obavezu da se u roku do tih dva sata vrati u prostor koji mu je određen“, navodi Damir Joka za "Marker".
Ukoliko se osuđeni u predviđenom roku ne vrati, odnosno nanogica ne registruje u predviđenom prostoru - alarmiraju se ostali nadležni. To praktično znači da je sva odgovornost na onome ko nosi nanogicu, odnosno da neće zloupotrebiti mogućnost izlaska dok je u kućnom pritvoru. Upravo suprotno desilo se u slučaju "Snajpera".
"Teško da niko nije baš primetio. Nanogica ima jednu elektronsku funkciju, to je da kad se stavi svako njeno oštećenje se vidi u operativnom centru koji nadgleda korišćenje tih nanogica. Drugo, i sami poverenici koji su zaduženi za izvršenje sankcija proveravaju osuđenog da li je u kućnom pritvoru, da li pravilno koristi te dopuste koji su mu odobreni ili ne“, objašnjava Damir Joka.
Ovo nije prvi krivični prestup Slobodana Milutinovića. Na optuženičkoj klupi je i zbog nasilničkog ponašanja na utakmici malog fudbala 2018. – kada je drvenom palicom povređena jedna osoba. Zajedno sa suprugom sudi mu se zbog posedovanja nelegalnog pištolja koji je pronađen prilikom pretresa njihovog stana tri godine kasnije. Te 2021. pominjao se i u kontekstu vođe navijača Vojvodine koji su pretukli mladića na stadionu Fudbalskog kluba Vojvodina, u kome je Snajper bio član Upravnog odbora. Neopozivu ostavku na tu funkciju dao je mesec i po kasnije, a u tom periodu privođen je i u Republici Srpskoj.
Izvor: Insajder