Slučaj 24 stana na Severu Kosova: Imovina pretvorena u političko pitanje

Na Kosovu i Metohiji se sve može pretvoriti u političko pitanje, pa tako i vlasništvo nad nekretninom. Najnoviji slučaj 24 stana na severu Kosova, za koja je kosovska Agencija za verifikaciju i upravljanje imovinom donela rešenja da se Srbi koji su ih otkupili moraju iseliti, donela je još jednu krizu u nizu.

Kosovska Mitrovica. Foto: Visem, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rešenja po kojima su vlasnici 24 stana na severu KiM Albanci, a da ih Srbi moraju napustitit su konačna. Sporni stanovi su bili vlasništvo "Trepče" i predstavljaju komplikovano i pravno i političko pitanje. 

Svojevremeno je administracija Unmika (misija Ujedinjenih nacija na Kosovu ) i njihova Direkcija za stanovanje i imovinu (Habitat) donela odluku o pomenutim stanovima, koja se tek sada izvršava.

"Svi relevantni međunarodni akteri su svesni koliko su problematične ove odluke, za razliku od odluka Habitata gde je bilo reč o klasičnoj uzurpaciji tuđe imovine, koje su kada su u pitanju Albanci sa Severa Kosova sve sprovedene. Pa čak i Agencija koja je sve vreme odugovlačila njihovo sprovođenje, a one su iz 2006. godine. Produkt su konačnih kolektivnih odluka Habitata, koje su u ne malom broju slučajeva donošene bez znanja zakonitih vlasnika, kao posledica "diskriminatornih odluka i radnji",
kojima su u nekom trenutku prethodni korisnici tih stanova izgubili stanarsko pravo", kaže za Insajder Marko Jakšić pravnik iz Kosovske Mitrovice.

Marko Jakšić. Foto: Ustupljeno Insajderu


On napominje da je svaki od 24 stana priča za sebe.

"Slučajevi mogu grupisati u nekoliko grupa u zavisnosti da li su vlasnici, (koji su po pravilu Srbi ) učestvovali u postupku pred Habitatom, od kojih je trenutna grupa od 20-ak stanova koji su došli na red za iseljavanje ovih dana jedan ogroman pravni nonsens. Reč je o stanovima gde je odlukama potvrđeno da su prvi vlasnici stanova trenuti vlasnici, ali da je stanarsko pravo prethodnih korisnika, po pravilu Albanaca, jače i da oni uplaćujući simboličnu sumu Agenciji na ime otkupa stana stiču vlasništvo;  A, da se trenutnim vlasnicima priznaje pravo na nadoknadu dela tržišne vrednosti stana koju mogu tražiti od Agencije. Vrlo sporno je to što se te administativne i kolektivne odluke  jednog ad hok organa ne mogu osporavati pred redovnim sudovima što ljude koji su savesno stekli imovinu i koji imaju relevantne dokaze za to primorava da nakon 35 i više godina, moraju da napuste svoje stanove," objašnjava Jakšić.

I dok je zvanični Beograd reagovao jednim saopštenjem Kancelarije za KiM u kome se pominjalo čak 150 spornih stanova, Srbi sa severa ne očekuju neku konkretnu pomoć.

"Građani (o kojima govorimo u ovom slučaju) nemaju drugog izbora osim da napuste stanove. Žalosno je da neko ko je isplatio stan sada dolazi u situaciju da gubi krov nad glavom, zbog vere u sistem države Srbije koja ništa nije uradila da spreči ovu situaciju," kaže za Insajder Ana Marija Ivković urednica portala "Alternativa" iz Kosovske Mitrovice. 

Ana Marija Ivković. Foto: Ustupljeno Insajderu


Ona dodaje da odgovornost snosi i međunarodna zajednica, koja nije reagovala pravovremeno.

"Na kraju, sluha nemaju ni kosovske vlasti, koje poštuju vladavinu prava i odluke UNMIK administracije samo u onim slučajevima koji njima pogoduju. Kosovske vlasti ni malo nemaju sluha ni za uzurpiranu imovinu Srba na Kosovu koji se suočavaju sa svim mogućim preprekama, čak i u institucijama koje bi trebalo da štite njihova prava na imovinu. Ovde govorim o sudovima u opštinskim upravama - sudski procesi traju u nedogled, a beleženi su i slučajevi da vlasnici srpske nacionalnosti saznaju da im je imovina uzurpirana kada pokušaju da dobiju posedovni list u lokalnoj samoupravi. Sve u svemu, slučajevi društvenih stanova su očigledan primer - nebrige i nezainteresovanost i Beograda i Prištine i međunarodne zajednice da se suštinski bave pitanjima od važnosti za srpske građane", rekla je Ana Marija Ivković. 

I ona i Marko Jakšić smatraju da najnovija kriza samo produbljuje jaz i nepoverenje.

"U okviru svoje nacionalističke politike proterivanja Srba, albanizacije Severa Kosova i uspostavljanja etnokratije, Kurti i njegova vlada su izvršili pritisak na Agenciju da sprovede sporne odluke, kojima se menja etnički sastav u severnom delu Kosovske Mitrovice, što je i cilj koji je proklamovao u svom programskom aktu Alternativa za Sever i koji bez ikakvog suprostavljanja međunarodne zajednice sprovodi poslednjih godina," zaključio je Marko Jakšić.

Pokušaj da se napravi neki dogovor između sadašnjih vlasnika stanova, kojima je naređeno da se isele i Agencije za verifikaciju i upravljanje imovinom je propao. Naime, pre šest dana je u severnom delu Kosovske Mitrovice u Evropskoj kući organizovan sastanak, ali nisu bili prisutni predstavnici Evropske unije. Sastanak je završen sa još jednim
objašnjenjem da Srbi moraju da napuste stanove.

Izvor: Insajder