Slučaj Banjska: Mnogo teorija, malo činjenica (VIDEO)

Od glasnog ćutanja do dana žalosti. Tako bi, najkraće, moglo da se opiše ono što se ovih dana dešava posle pucnjave u selu Banjska na severu Kosova i Metohije. Dok se Beograd i Priština međusobno optužuju, slažu se samo u podatku da je posledica pucnjave i sukoba – petoro ubijenih. U nedostatku zvaničnih informacija i objašnjenja teorije su brojne, pa zbog toga i ono što je bilo jasno - postaje nejasno.

Kosovski policajci obezbeđuju raskrsnicu koja vodi ka manastiru Banjska u selu Banjska, foto: Tanjug/AP Photo/Visar Kryeziu

Najviše pažnje danas je izazvao kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svećlja koji je na Fejsbuku objavio snimak sa nadzorne kamere, na kojem se vidi grupa napadača u konaku, izvan zidina manastira Banjska, među kojima je, kako tvrdi kosovski ministar, i potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić.

Tog jutra grupa naoružanih i maskiranih napadača provalila je blindiranim vozilom manastirsku zaključanu kapiju – bilo je ovo zvanično saopštenje Eprahije raško- prizrenske, koja je takav postupak osudila. Međutim, do danas nema odgovora na pitanje zašto je naoružana grupa zauzela manastir. 

Priština je još juče, kada je pronađena veća količina oružja, iznela tvrdnju da je Milan Radoičić povezan sa napadom. Tada je saopšteno i da su pronađene i mape i dokumenta koji, prema njihovim tvrdnjama, to dokazuju.  

Snimak iz drona koji je jutros dospeo u javnost zahteva odgovore svih – Prištine, Beograda, međunarodne zajednice.

Naime, portal  Klan Kosova objavio je snimak iz drona za koji tvrdi da prikazuje grupu muškaraca koja se povlači pred Kosovskom policijom. Autentičnost snimka, još nije potvrđena.

Ako je snimak autentičan - kako je moguće da osumnjičeni nisu uhapšeni već snimani dronom kako beže, tačnije najpre trče a potom hodaju.

Dosta pitanja, a odgovor zvanicnika Srbije za sada glasi: ovo je jedan od najtežih trenutaka za Srbiju. To je danas ponovio predsednik Srbije, koji se sastao sa ambasadorima zemalja Kvinte - Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Francuske, Italije i Nemačke, kao i sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji.  

Aleksandar Vučić je na Instagramu postavio pitanje zašto je kosovska policija odbila da Euleks prisustvuje  akciji na Severu Kosova.

„U jednom od najtežih trenutaka za Srbiju, imao sam važan razgovor sa predstavnicima Kvinte. Ponovio sam stavove Srbije o poslednjim događajima na Kosovu i Metohiji i zatražio da KFOR preuzme brigu o svim bezbednosnim pitanjima na severu Kosova umesto Kurtijeve policije“, napisao je predsednik Srbije. 

Srpska lista, koja više nema nikakvu realnu vlast na severu Kosova i Metohije proglasila je, od danas, trodnevnu žalost u srpskim sredinama. Vlada Srbije proglasila je sredu za Dan žalosti u celoj Srbiji.

Vlasti u Srbiji smatraju da su se Srbi na Severu, kako je to još u nedelju izjavio predsednik Republike, pobunili zbog Kurtijevog terora, čestih hapšenja i akcija kosovske policije. Iz Beograda tvrde da su bar dvojica srpskih meštana u selu Banjska ubijeni snajperom, izdaleka, što znači da nisu predstavljali neposrednu opasnost, pa nije bilo razloga za njihovo ubistvo.

Optužuju međunarodnu zajednicu da je dala “kart blanš” za ubijanje Srba.

Činjenica je da KFOR nije reagovao ni tokom ni posle sukoba.

Iz Brisela najavljuju novi sastanak evropskih diplomata sa evropskim izaslanikom za kosovski dijalog Miroslavom Lajčakom.

“Istraga je koliko mi razumemo i dalje u toku, nije završena, i u potpunosti je u rukama kosovske policije kojoj na njihov zahteva pomaže Euleks i Kfor. Dakle dok god je istraga u toku nećemo donositi sudove i presude o tome šta se desilo. To je pitanje za ljude na terenu koji su za to zaduženi. Neophodno je utvrditi sve činjenice. Moramo da saznamo ko je ovo organizovao i izvršio teroristički napad. Oni za koje se utvrdi da su odgovorni moraju da budu kažnjeni”, naveo je Petar Stano, portparol Evropske unije. 

Istragu međutim sprovode institucije u Prištini, koje Beograd ne priznaje. U međuvremenu nikome nije jasno šta se desilo, koja je pozadina sukoba, da li je i ko organizovao Srbe, ko ih je naoružao. 

Jedine poznate činenjice potvrđene sa obe strane jesu da je grupa Srba sa dva kamiona blokirala ulaz u selo Banjska u noći između subote i nedelje. Kada je naišla Kosovska policija zapucali su i ubili jednog policajca. Pucnjava se nastavila i tokom dana. KPS je ubio trojicu Srba dok je četvrti, koji je bio teško ranjen, kasnije preminuo.

Osmorica uhapšenih, koje Kosovska policija sumnjiči da su povezani sa napadom, u međuvremenu su saslušani i određen im je pritvor od mesec dana.

U međuvremenu ubijene napadače, koji su prethodno ubili kosovskog policajca, predstavnici vlasti u Beogradu proglasili su za heroje dok  Priština navodi da je reč o terorističkoj grupi.  

Međunarodna zajednica načelno osuđuje sve što se desilo ali na tome se i završava svaka reakcija bez postavljanja pitanja zašto KFOR nije reagovao.

Ključno pitanje je kome uopšte odgovara sve što se desilo? Građanima koji žive i rade na Kosovu i Metohiji, sigurno ne.

Sve informacije u vezi sa situacijom na severu Kosova mogli ste da pratite u našem blogu uživo.

Izvor: Insajder