Slučaj Banjska: Pet meseci istraga stoji u mestu, prvoosumnjičeni Milan Radoičić i pored priznanja slobodan (VIDEO)

Istraga slučaja Banjska po svemu sudeći je kamen spoticanja relaciji Srbija Evropska Unija i istovremeno argument koji Priština poteže na svakom međunarodnom skupu. Stroga Rezolucija evropskog parlamenta o potrebi rešavanja ovog slučaja za sada nema nikakvih konsekvenci, barem ne u Srbiji. Nadležno Više javno tužilaštvo u Beogradu iz meseca u mesec daje isti odgovor - Istraga je u toku. Kako je i zašto došlo do oružanog sukoba i odakle civilima pronađeno oružje, niko ne otkriva. Ceo slučaj se relativizuje, a prvoosumnjičeni je i pored priznanja slobodan.

Milan Radoičić Foto: Srđan Ilić

Zašto se dogodio sukob u Banjskoj kome je to trebalo? Nema odgovora. Činjenica je da je otežalo poziciju Srbije. I pored toga istraga u Beogradu stoji.

Prvoosumnjičeni dostupan srpskom pravosuđu, bez pasoša, ali slobodan. Milan Radoičić je, prema sopstvenom priznanju, organizovao i predvodio oružani sukob u Banjskoj u kom su ubijeni trojica Srba i kosovski policajac. 

Šta je bila namera oružane grupe nije otkrio, ako ga je iko i pitao. Istraga stoji već pet meseci u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu. 

U odgovoru za Insajder, iz tog tužilaštva kao i svaki put do sad navode  da se prikupljaju dokazi u saradnji sa MUP-om i Upravom carine kako bi se utvrdilo poreklo oružja i kanali kojima je stiglo na Kosovo i Metohiju.  


Radoičić je samo priveden početkom oktobra prošle godine, saslušan u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, i pušten za manje od 24h. Zabranjeno mu napuštanje teritorije Srbije, ulazak na Kosovo i Metohiju i svake dve nedelje mora da se javlja u nadležnu policijsku stanicu, naložio mu je Viši sud.  

"Pomenuta putna isprava se još uvek nalazi u ovom sudu, kao što u spisima predmeta postoje podaci o tome da se imenovani redovno svakog 1. i 15. u mesecu javljao nadležnoj policijskoj stanici“, navodi se u odgovoru Višeg suda za Insajder. 

 Za to vreme Radoičić je slobodan čovek i ne krije se. Snimak koji u poslednjih nekoliko dana kruži društvenim mrežama, za koji se pretpostavlja da je nastao pre šest dana prikazuje kako mu grupa mladića u sred turističkog kompleksa na Kopaoniku čestita rođendan transparentom – „Srećan rođendan komandate“ uz vatromet. 


Kome Radoičić komanduje nije poznato baš kao što ni u slučaju Banjska ništa nije rasvetljeno. A odmah nakon Banjske dok je rastao pritisak javnosti i međunarodne zajednice, činilo se da je prikupljeno puno dokaza. 

Od tada je poznato da se Radoičić tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći nabavljao iz Tuzle. Sumnja se da mu je oružje isporučivano u Beogradu, najčešće na potezu Bubanj Potok – Vrčin, a zatim ga je prenosio i skladištio na neutvrđenim lokacijama na teritoriji Kosova i Metohije. 

Da je organizovao grupu Srba Radoičić je priznao u pismu koje je pročitao njegov advokat Goran Petronijević, a u kom kao razlog navodi “ohrabrenje srpskog naroda u pružanju otpora teroru režima Aljbina Kurtija”. 

Od najave spremnosti da se slučaj ispita, u političkim izjavama stiglo se do potpune relativizacije. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, rekao je 24. septembra, u odgovoru na pitanje Insajdera o istrazi u slučaju Banjska, da sve treba da bude ispitano, ali i napravio paralelu sa naoružavanjem Kosova. 

"Vas interesuje kako da kaznite Srbiju, za to što su neki Srbi hteli da brane svoja ognjišta. Da pošto su počinili određena krivična dela odgovaraće pred licem pravde, to je posao nadležnih državnih organa, i da nađu koja su to krivična dela i za to će biti gonjeni.  Ali, kažu u Banjskoj je bilo zolja, pušaka, ručnih, raketnih bombi… Pa čekajte, vi dovedoste Vurane, Džaveline, minobacače i ne znam šta sve – sve to dovedoste protivpravno. A vi ne odgovarate ništa. Može vam se”, rekao je Vučić prilikom obilaska radova na Ložionici u Beogradu. 

A Rezolucija evropskog parlamenta takođe stoji već četiri meseca. U toj Rezoluciji slučaj Banjska označen je kao teroristički napad srpskih paravojnih formacija na kosovsku policiju, pa su čak tražene i mere protiv vlade Srbije ukoliko se pokaže da je Srbija bila direktno umešana. 

 Izvor: Insajder