Slučaj Danke Ilić: Javnost još čeka izveštaj MUP-a o smrti Dalibora Dragijevića u pritvoru
Javnost još ne zna pod kojim okolnostima je Dalibor Dragijević (40) - osumnjičen za pomaganje u prikrivanju dokaza u slučaju ubistva dvogodišnje Danke Ilić iz Bora - umro u pritvoru borske policije, 7. aprila ove godine. Institucije ćute, uprkos najavi ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, koji je pre dva meseca izjavio da je taj slučaj lako rešiti „jer je borski pritvor pokriven kamerama“. Sektor unutrašnje kontrole MUP-a koji treba da sačini izveštaj o smrti Dalibora Dragijevića, ćuti o svemu - mesecima.
Više tužilaštvo u Nišu, do objavljivanja ovog teksta, nije odgovorilo na pitanje Insajdera da li je dobilo kompletan izveštaj Sektora unutrašnje kontrole (SUK) MUP-a Srbije u vezi sa smrću Dalibora Dragijevića u borskoj stanici policije. U prethodnim odgovorima, Tužilaštvo je navodilo da je zahtev SUK-u da sačini izveštaj poslao još 29. aprila ove godine, a u međuvremenu je u nekoliko navrata saopštavalo da je od SUK-a dobijalo samo parcijalne izveštaje, ali nikada i kompletan izveštaj.
Podsetimo, Dalibor Dragijević je preminuo u pritvoru policijske stanice u Boru, u kojem je bio zbog sumnje da je pomagao bratu Dejanu, osumnjičenom za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, u skrivanju tela.
Najpre su mediji preneli da je Dalibor Dragijević preminuo prirodnom smrću, da bi posle naložene obdukcije patološki izveštaj Instituta za sudsku medicinu u Beogradu ukazao na to da je reč o nasilnoj smrti. Posle toga, Više javno tužilaštvo preuzima slučaj i pokreće predistražni postupak.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je još 22. juna da nije teško utvrditi šta se desilo u slučaju smrti Dalibora Dragijevića u policijskoj stanici u Boru, "jer je stanica pokrivena nadzornim kamerama".
Međutim, do danas se ne oglašava tim povodom. Ministar je juče. 20. avgusta, dočekao spasilačke timove MUP-a koji su bili angažovani na gašenju šumskih požara u Grčkoj i BiH – mediji su bili pozvani na događaj – ali je odbio da odgovara na novinarska pitanja.
Smrt Dalibora Dragijevića u policijskom pritvoru nije jedino sporno u slučaju dvogodišnje Danke Ilić u Boru, čiji je nestanak prijavljen 26. marta ove godine.
Posle „opsežne potrage za telom“, 4. aprila su uhapšena dvojica radnika Javno - komunalnog preduzeća “Vodovod”, pod sumnjom za teško ubistvo Danke Ilić. Detalje je na konferenciji za medije saopštio tadašnji ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić, koji je rekao i da su uhapšeni priznali ubistvo.
Dva dana posle toga, uhapšeni su brat i otac jednog osumnjičenog za ubistvo, Dejana Dragijevića; Dalibor Dragijević je umro u policijskoj stanici 7. aprila, a Rade Dragijević je pušten na slobodu 29. maja, kada je istekao dvomesečni pritvor koji mu je određen kao osumnjičenom da je pomagao u uklanjanju tela Danke Ilić.
Četvrtog juna, jedan od dvojice radnika Vodovoda, Srđan Janković, negirao je pred Višim javnim tužilaštvom da je ubio devojčicu, a do tada se branio ćutanjem.
Pet nedelja kasnije, 11. jula, drugi osumnjičeni Dejan Dragijević negirao je umešanost u ubistvo.
Početkom avgusta, Više javno tužilaštvo u Zaječaru potvrdilo je za Insajder da je dobilo tražena veštačenja - DNK i GPS uređaja sa vozila JKP “Vodovod”.
Podsetimo, na konferenciji za medije 4. aprila, tadašnji ministar policije Bratislav Gašić rekao je da je vozilom, kojim je upravljao Srđan Janković, udarena Danka Ilić. Za Dejana Dragijevića je tada rečeno da je bio suvozač i da je telo devojčice ubacio u vozilo.
Javnosti je saopšteno i da su dvojica radnika “Vodovoda” telo deteta izbacila na lokalnu deponiju. Potom su, kako je rečeno, otac i brat Dejana Dragijevića pomogli da se telo prebaci na drugu lokaciju.
Od - kako je rečeno - gotovo pa rešenog slučaja, četiri meseca kasnije, mnogo je pitanja bez odgovora; pored ostalog, svedočimo jednoj sumnjivoj smrti i menjanjima iskaza osumnjičenih. Rok za podizanje optužnice za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić ističe u oktobru. Telo deteta do danas nije pronađeno.
Izvor: Insajder